Valjda to ne treba posebno naglašavati - Oktoberfest je najveći, najbolji i najvažniji. Nema značajnije svečanosti zlatnog soka od ove u Münchenu. Nit će biti, nit će se roditi. Preko dva stoljeća tradicije i okruglo 180. izdanje manifestacije samo su dodatni argumenti za sve to. A danas je počelo. O'zapft is! Auf eine friedliche Wiesn!
Točno u podne ludilo je počelo. U šatoru Schottenhamel, u kojem pravo točenja piva ima pivovara Spaten, po dugogodišnjoj tradiciji gradonačelnik Münchena otvorio je najveći festival piva na svijetu - Oktoberfest. Socijaldemokrat Christian Ude, gradonačelnik na odlasku, koji je već izabran u bavarski parlament i na slijedećim lokalnim izborima, što se održavaju nagodinu, neće se kandidirati za gradonačelnika - zabio je pipu u prvu bačvu Oktoberfesta i proglasio da je bačva načeta i da nazdravlja mirnom Oktoberfestu - O'zapft is! Auf eine friedliche Wiesn! ude je mesinganu pipu u drvenu dvjestolitarsku bačvu zabio s dva udarca drvenim čekićem, zadržavši tako autoritet, stečen dugogodišnjim odrađivanjem ovog rituala - on je naime gradonačelnik Münchena već 21 godinu, a prvom čovjeku grada pripada čast da otvara Oktoberfest i to na ovaj način, utemeljen prije više od pola stoljeća, negdje iza Drugog svjetskog rata.
nedavno - 2010. godine - Oktoberfest je proslavio sjajan jubilej - dva stoljeća od prvog izdanja ove fešte, a ove godine Wiesn je opet jubilaran - održava se okruglo po 180. puta. To je dodatni razlog da organizatori očekuju velike gužve i rekorde, a gotovo je posve sigurno da će u slijedećih šesnaest dana - do 6. listopada, kada Oktoberfest završava - kroz šatore na Theresienwiesenu proći oko šest milijuna ljudi iz čitavog svijeta. Tih šatora je na golemom prostoru na kojem se Oktoberfest održava 14 - neki i s preko deset tisuća sjedećih mjesta, a tu je još sijaset malih, pa bezbroj kioska, trafika, štandova sa svim i svačim, plus more zabavnih punktova, od Riesenrada, do labirinta, Achterbahna, kojekakvih hully-gullyja, streljana, prodavaonica suvenira i tko zna čega sve ne.
Svečanosti otvaranja prethodila je povorka folklornih društava, narodnih nošnji i povijesnih viteških udruga, te povorka konjskih zaprega kojima su u svoje šatore dovezeni gostioničari koji upravljaju šatorima pojedinih pivovara. Podsjetimo, na Oktoberfestu se može točiti samo pivo šest minhenskih velikih pivovara, članica gradskog udruženja pivara (Augustiner, Haker-Pschorr, Hofbräuhaus, Löwenbräu, Paulaner i Spaten). Tijekom trajanja fešte bit će puno pratećih sadržaja - određeni dani namijenjeni su djeci i obiteljima, koji dobivaju posebne popuste, neće izostati ni tradicionalno podsjećanje na tragediju koja je Oktoberfest zadesila 1980. godina, kada je na fešti podmetnuta bomba, a većina posjetitelja posebno se raduje paralelnoj manifestaciji Oide Wiesn - izložbi koja je prvi puta održana uz dvjestoti rođendan Oktoberfesta, a prikazuje Wiesn kakav je bio prije jednog stoljeća.
Naravno, ne treba preskočiti ni podatak da maz piva - litreni vrč! - košta između 9,40 i 9,85 eura, ali da li je to previše ili nije tema je za neku drugu priču, a sigurno je samo jedno - zbog toga Okoberfest sigurno neće imati manje posjetitelja.
Izvor: Augsburger Allgemeine
Za one koji žele znati više: Augsburger Allgemeine thema Oktoberfest
Za one koji žele znati još više: Oktoberfest-live.de
Za one koji žele znati najviše: Oktoberfest.de
Za one koji žele vidjeti odmah: webcams