Do kraja kampanje za prvu hrvatsku grupno financiranu mikropivovaru Nova Runda ostalo je još nešto manje od tjedan dana, a do sada su njeni suosnivači skupili oko šest tisuća dolara kako bi pokrenuli poslovanje, prestali biti gipsy pivovara i omogućili Hrvatima da okreću nove runde American pale ale piva u domaćoj proizvodnji.
Zašto su se odlučili baš na crowdfunding, kakvi su planovi mikropivovare i što je potrebno kako bi se stvorila povoljnija klima i za ovaj vid poduzetništva, otkrio nam je suosnivač Nove Runde, Miroslav Šuvak.
S pojmom grupnog financiranja Miroslav se prvi put susreo u članku o osnivanju craft pivovare u Indiji, čiji je suvlasnik Greg Koch, vlasnik Stone Brewing Company te ujedno i jedan od uzora dvojca koji stoji iza Nove Runde. Dio kapitala za to pivovara je planirala prikupiti preko Kickstarter platforme, što je i našeg sugovornika potaknulo da se uključi u svijet grupnog financiranja:
Nakon toga sam postao aktivan član na Kickstarter platformi te sam podupro preko četrdesetak projekata iz svijeta i regije. Drago mi je da sam i jedan od ‘backera' Machine Arcane, koju nestrpljivo čekam ovih dana.
Nije to jedini primjer pivovare koja se na ovaj način financira - Sori, finska pivovara s kojom je Nova Runda nedavno održala web konferenciju "European beer start-ups", također je počela kao gipsy brewery (proizvodili su pivo u unajmljenoj pivovari), a potom su odlučili okrenuti equity crowdfundingu, dajući udio u pivovari onima koji ih financijski podupiru.
Prije no što su se odlučili potražiti kapital za Novu Rundu putem grupnog financiranja, razmotrili su i mnoge druge opcije. U Americi je pokret craft brewinga iznimno snažan i cijenjen, objašnjava Miroslav, te se u takve projekte prilično ulaže (kao i u "regularne" IT startupe).
Na domaćem terenu to ipak nije tako, pa anđeoski investitori nisu bili realna opcija, a nedavno je Novoj Rundi došla i odbijenica iz HAMAG-a, gdje stoji da imaju 71,50 bodova od potrebnih 80 za daljnji krug pri dodjeli bespovratnih sredstava - zašto i kako, Miroslav i njegov suosnivač Marko Filipin još uvijek ne znaju, no nadaju se da će dobiti pojašnjenje.
Na kampanju na Indiegogou odlučili su se zbog pomoći u financiranju, no djelomično i zbog promocije koju uspješne kampanje nose, što su dokazali i neki drugi uspješni projekti domaći poput igre Red Solstice ili glazbenog albuma grupe The Answer. Za vrijeme trajanja kampanje Nova je Runda dobila pozive za neke buduće manifestacije te bitne kontakte, a osim piva sada se kuha i suradnja s jednim od njih.
Iako se čini kako kampanja neće doseći svoj ciljani i iznos od 20.000 dolara, Novu Rundu to neće omesti u planovima:
Kampanja je samo vrh ledenjaka. Kada se pokrene kampanja, uobičajena je praksa da se prestane sa svim ostalim radnjama i 100% napora se fokusira u njenu realizaciju. Mi nemamo tu komociju i radimo hrpu poslova paralelno kako bismo mogli konačno posložiti sve poslovne procese u našoj pivovari. Prvo nam je u interesu pivo, a onda dalje sve ostalo!
Drago im je što su prikupili i dosadašnju cifru (iako se sigurno neće žaliti na još koju donaciju), posao ide dalje, a prioriteti se preslaguju ovisno o konačnom uspjehu kampanje, kaže Miroslav. Pomaže i što je prodaja već krenula - otkako je započeta kampanja, dvojac je na tržište plasirao prvi hrvatski American pale ale. Za sada ga možete probati na dva mjesta na zagrebačkoj Opatovini, Tolkien'su i Ro&Do pubu, a potražnja i reakcije i više su nego pozitivne.
Malo smo se prevarili s proizvodnjom i doveli smo se u situaciju da trenutno nemamo više piva na zalihi - nismo očekivali ovakvu potražnju. Ubuduće ćemo morati češće kuhati, ali za sada se Nova Runda može pronaći u ova dva puba.
Pivoljupci su Novom Rundom, čini se, iznimno zadovoljni, na Untappdu i Rate beeru njihov je pale ale vrlo dobro ocijenjen, a svaka povratna informacija na tim portalima i inače im mnogo znači kako bi znali u kojem se smjeru trebaju razvijati. Tri faktora igraju veliku ulogu pri tome koliko će neko pivo biti prihvaćeno - tržište, pivski stil i cijena - a uspjeh leži u pravilnom balansiranju između to troje.
Izvor: Netokracija.com
Autorica: Tena Šojer
Cijeli članak pročitajte na web stranici Netogracija.com
Na slici: Marko i Miroslav uspješno su se okušali i u kuhanju srednjevjekovnog piva s koprivama na lanjskom renesansnom festivalu u Koprivnici