Noć je vještica, halloween. Noć uoči kršćanskog blagdana Svih svetih datum je oko kojega se u nas još uvijek lome koplja, suočen je, naime, s lavinom kritika, koje ga prokazuju kao konzumerski zapadnjački praznik s reminiscencijama na pogansku prošlost ljudstva. Nama je ovaj dan zanimljiv stoga što se pivovare zdušno uključuju u njegovo obilježavanje kuhajući prigodne specijale zastrašujućih imena – jer neobjašnjiva čovjekova potreba za strahom plodno je tlo za prodaju spooky proizvoda, često koristeći i bundevu kao klasični simbol Noći vještica.
Inače, kako je u naravi našeg čovjeka da bude veći katolik od pape, izmišljen je protuudar na amerikanizaciju blagdana Svih svetih nazvan Hollywin koji se molitvom suprotstavlja razuzdanom plašen ju nadnaravnim čudovištima.
Unatoč svemu, Halloween se bezobrazno ustobočio u suvremenom kalendaru i sve je više onih koji ga slave. Među njima su, kako vidimo, i pivopije.
Iako je naziv izveden od All Hallows' Eve ili Hallow Eve, što će reći Večer uoči Svih svetih, ovaj je praznik zapravo suprotstavljen katoličkom blagdanu Svih svetih, pa nije čudo da ga u nas dočekuju na nož.
„Svetkovina je nastala," kaže Wikipedija, „ na temelju keltskih poganskih obreda u slavu žetve, a danas se slavi, većinom u anglosaskim zemljama, kao zabavni festival koji uključuje maskiranje u mitološke likove poput vještica, vampira, duhova, zombija, goblina i ukrašavanje kuća i okućnica bundevama (Jack-o'-lantern), paukovim mrežama, kosturima, gledanje horor filmova, sve u svrhu zastrašivanja, jer se u davnim vremenima strašenjem tjerala smrt uoći Dana svih svetih. Pogrešno je uvjerenje da je svetkovina nastala temeljem kristijaniziranih obreda."
Jedan od lajtmotiva pivskih proslava Noći vještica je bundeva, koja se uz ovu noć i inače neraskidivo veže. Pivo s bundevom (pumpkin beer) klasični je jesenski sezonski specijal, pa je i kod nas zadobila pravo građanstva.
„Jednog dana, red ale će doživjeti malu renesansu, dovoljnu da podsjeti sve da pale ale dolazi i u drugim bojama osim boje slame. Ponekad je krvavo crvena,“ kaže pivovara Great Lakes Brewing iz Clevelanda, Ohio, predstavljajući svoje halloween pivo nazvano Nosferatu, koje navodimo kao jedan od brojnih primjera pčrigodnih halloween piva. (A Nosferatu je, podsjetimo, njemački nijemi film snimljen prema motivima romana Drakula, koji je kasnije doživio više preinaka)
„Ne postoji bolji stil za izražavanje slika koje povezujemo s vampirima, a malo je boljih argumenata za ovaj stil od Nosferatua,“ nastavlja Great Lakes Brewing. „Karakteristike klasičnog alea susreću se s krušnim, sladnim karakteristikama piva izvan obitelji alea, kao što je na primjer, Märzen. Nosferatu izgleda sjajno i kad se natoči, a živopisno realiziran portret ikone horora u limenci praktički je neophodan u posljednjem dijelu koji vodi do Noći vještica.“