Današnji dan 22. travnja se već točno pola stoljeća u svijetu obilježava Dan planeta Zemlje, a taj je datum dobra prilika da se zamislimo nad stanjem okoliša. Čini to više od milijardu ljudi u 175 zemalja svijeta, pitajući se što mogu učiniti za okoliš. Čine to i pivopije, koji danas potiču konzumaciju piva u ekološkoj ambalaži.
U akciju odgovornosti za budućnost plavog planeta uključio se i češki Savez proizvođača piva i slada, koje već godinama nastoji pridonositi trajnoj održivosti proizvodnje piva bez otpada, kako štednjom vode, tako i forsiranjem ambalaže koja najmanje šteti prirodi.
Inicijativa Dan planeta Zemlje potekla je iz Sjedinjenih Država 1969. godine, kada je predstavljena u Ujedinjenim Narodima, a iste godine održana je i prva proslava u San Francisku, te je predstavljena zastava akcije. U Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine, a službeno je proglašen 1992. Od 2009. godine se kao Dan planeta Zemlje slavi 22. travnja, a odluku je na prijedlog bolivijske vlade donijela Glavna skupština Ujedinjenih naroda.
Za proizvodnju češkog piva koriste se gotovo isključivo poljoprivredni produkti uzgojeni u Češkoj – hmelj iz Žateca i češki slad su opće poznati pojmovi koji podrazumijevaju kvalitetu. Kao nusprodukti proizvodnje piva nastaju proizvodi koji se velikim dijelom koriste kao krmivo za gospodarske životinje – sladni cvat (otpadni ječam iz proizvodnje slada), trop (treber)… Sekundarni proizvod procesa kuhanja piva nalaze svoje mjesto i u farmaceutskoj industriji. Na primjer, tablete pengamina koje se koriste kao dopuna prehrane prave se o pivarskog kvasca. Prirodni su izvor biotina, koji pridonosi normalnom funkcioniranju nervnog sustava, a blagotvorno djeluje na kosu i nokte. Prošle godine počela je proizvodnja keksa od pivarskog trebera, koji je odličan izvor vlakana i drugih važnih elemenata.
Posljednjih godina sve više pivovara bilježi odlične rezultate u potrošnji vode – samo dvije najveće češke pivovare za posljednjih su osam godina čak za jednu trećinu smanjile potrošnju vode u proizvodnji piva. Sada se potrošnja kreće oko 3-3,5 hektolitara vode na hektolitar piva, što je u svjetskim razmjerima sjajan rezultat. Pri tom je glavni princip to da se što je moguće veća količina vode upotrjebljena u proizvodnji piva mogla ponovo upotrijebiti. Tako se na primjer vruća voda koja nastaje kao nusproizvod kuhanja piva, koristi za pranje bačava.
„Ako spadate u ljubitelje piva, a istovremeno želite pomoći u zaštiti životne sredine, držite se jednostavnog pravila da je najekološkije pivo ono točeno. A ako ga ne želite piti u pivnici, dođite po pivo s vrčem, natočite ga u vrč i odnesite kući,“ sugerira Martina Ferencová, izvršna direktorica češkog Saveza proizvođača piva i slada.
Česi već duže vrijeme spadaju u europski vrh u razvrstavanju i recikliranju komunalnog otpada, a kod njih jako dobro funkcionira sistem povrata ambalaže pića. To je važno naročito zato što u posljednje vrijeme raste popularnost pivskih limenki, kojima Česi daju prednost pred PET bocama. Stoga pivovare pozdravljaju stalno povećanje broja sivih kontejnera u koje se odlaže limena ambalaža.
Premda se u Češkoj sada već pije više flaširanog nego točenog piva, ipak s ekološkom ambalažom ne stoje loše. „Više ode tri četvrtine ukupne produkcije piva dolazi potrošačima u povratnoj ambalaži, odnosno u bačvama, tankovima i staklenim bocama, koje su u velikoj većini kaucirane. One koje se ne mogu ponovno upotrijebiti zato što su oštećene pri manipulaciji, putuju kao sirovina u staklanu,“ zaključuje Martina Ferencová.
Izvor: České nápoje