Od 1. travnja za japanske pivovare vrijede nova pravila u proizvodnji piva - pivo više ne mora sadržavati 67 posto slada žitarica, nego je dovoljno samo 50 posto, a dopuštene su i druge sirovine - voće, začini, pa i alge i školjke. I, da - nije prvoaprilska šala.
Zakonska definicija piva mijenja se nakon 110 godina, javlja The Japan Times, dodajući da je prema dosadašnjem propisu pivo osim ječmenog slada moglo sadržavati rižu, pšenicu ili kukuruz. Nova definicija omogućava proizvođačima da prošire lepezu okusa i mirisa piva, dodaju mediji. Pivo s malim udjelom slada Japanci zovu happōshu (kvazi pivo) i bilo je jeftinije, jer se na njega plaća manji porez. Zato je bilo omiljeno među mladima.
Najveći japanski proizvođač piva Asahi Breweries hvali novi zakon. „Promjena pravne definicije piva pruža veliku šansu za oživljavanje japanskog tržišta," rekao je za The Japan Times glasnogovornik pivovare Asahi Jin Jošioka. „Planiramo na tržište plasirati novo pivo Asahi Gran Mild aromatizirano limunskom travom, što pivu daje lakši i voćni okus." Asahi također najavljuje da će kuhati više vrsta prema novom standardu, te maksimalno koistiti tehnologiju, kako bi postigao nove okuse.
Inače, prodaja piva na japanskom tržištu pada - prošle godine za čak 2,6 posto. Razlog tomu stručnjaci vide u staren ju nacije i u činjenici da mladima ne godi klasični hmeljni okus piva, nego traže nešto novo. Predstavnik pivovare Kirin tvrdi da gorko i sladno pivo piju stariji ljudi, a mlade ono ne privlači. Zato Kirin planira napraviti pivo dodatkom korijandera i kore naranče.
Tajna popularnosti napitaka koji samo podsjećaju na pivo (happōshu) je u poreznoj politici - dok se za malo pivo (0,33l) plaća 77 jena poreza, za happōshu u istoj količini državi ide 47 jena.