Imamo se čemu veseliti

  Hrvatska         tportal         06.12.2015.
Imamo se čemu veseliti

Male nezavisne pivovare i u Hrvatskoj će od iduće godine ostvarivati pravo na nižu stopu trošarine što će ih spasiti i maknuti s ruba egzistencije. Tim povodom razgovarali smo s Rankom Vlahekom, direktorom Pivovare Daruvar, jednog od najstarijih hrvatskih proizvođača piva. Piše  Ivica Kruhoberec na tportalu.



Na temelju smjernica Vijeća EU-a koje štite male nezavisne pivovare, njezino poslovanje i budućnost, i u Hrvatskoj je izmijenjen Zakon o trošarinama koji prvi put uvodi pojam male nezavisne pivovare kao pivovare koja proizvodi do 200.000 hl piva godišnje i neovisna je od bilo koje druge pivovare. One će od 2016. ostvarivati pravo na nižu stopu trošarina, a ostvarena razlika omogućit će nam dodatne investicije u modernizaciju Pivovare i proizvodnih procesa, dodatna ulaganja u marketing, jači nastup na tržištu i pojačan razvoj novih proizvoda. Upravo to će sigurno osigurati stvaranje novih dodatnih vrijednosti, širenje poslovanja i povećanje broja zaposlenih u takvim malim nezavisnim pivovarama.

Radili ste u Vindiji, pa u Visu, a odnedavno ste u pivarskoj branši. Kako to?

Dolazak u pivarsku branšu smatram novim izazovom u svojoj profesionalnoj karijeri. Pogotovo je velik izazov u ovo vrijeme kad je pivarska branša na prekretnici, i to ne samo u Hrvatskoj već i globalno i u Europi. Trendovi koji u posljednjih nekoliko godina mijenjaju pivo kao namirnicu i pivarsku branšu tek su ove godine došli u Hrvatsku i sigurno u idućih nekoliko godina kultura pijenja piva, pivo i pivska industrija neće biti isti kao što su bili do sada.

O čemu se to radi?

Na svjetskom i europskom tržištu već nekoliko godina prisutan je trend takozvanih craft piva i pivovara. To je trend koji je prisutan u SAD već 20-ak godina i predstavlja proizvodnju piva u malim i mikro pivovarama koje proizvode manje od 100 ili 200 tisuća hektolitara piva godišnje, ovisno o zemlji. Usporedbe radi, ukupno hrvatsko tržište piva je oko tri - 3,5 milijuna hektolitara. Posebno se taj trend razvio od 2012. kada je zahvatio Sjevernu Ameriku i Sjevernu Europu, osobito Veliku Britaniju i skandinavske zemlje. Nakon toga proširio se i na cijelu Europu, a posebno je zahvatio tzv. pivske zemlje - Britaniju, Švedsku, Belgiju, Njemačku, Češku...

Zašto raste popularnost craft piva i pivovara? Koja je njihova posebnost?

Osnovna karakteristika craft piva i craft pivovara, manjih manufaktura jest ta da su one po svojim proizvodnim kapacitetima male, da su neovisne od velikih svjetskih pivarskih korporacija, najčešće u obiteljskom ili nekom sličnom privatnom vlasništvu. Proizvodi takvih pivovara raznoliki su - paleta proizvoda jako je široka i na tržište se postavljaju vrste piva koje do sada nisu bile u uobičajenoj upotrebi: ale, koja su bogate arome, jakog utjecaja hmelja, obično gorča, tamna jaka piva tipa stout i porter i različite varijante, kombinacije, pa čak bih se usudio upotrijebiti vinski izraz kupaže piva. Piva su proizvedena na tradicionalan, zanatski način (craft je engleska riječ za zanatstvo, majstorstvo). Više se cijene pivari - majstori. Piva su nefiltrirana, nepasterizirana. Ukratko, u pivarskoj branši događa se jedna rapsodija i proizvoda i tipova piva, okusa, mirisa, boja... Ono što se s vinima događalo prije petnaest ili dvadeset godina, događa se sada s pivom.

Gdje je tu Hrvatska, odnosno Pivovara Daruvar?

U Hrvatskoj je taj trend došao tek ove godine i još je većem dijelu tržišta nepoznat. Pojavilo se nekoliko malih pivovara poput Zmajske pivovare koja je novoizgrađena mala pivovara u Zagrebu, pa Križevačka pivovara i još neke. I, naravno, Pivovara Daruvar ušla je u taj segment u kojem može do izražaja doći baš taj pivarski know how, tradicija duga 175 godine u proizvodnji piva, suvremena tehnologija i mogućnost fleksibilne proizvodnje piva visoke kvalitete. Dok su u zemljama Zapadne Europe tzv. craft piva na 10 posto ukupnog tržišnog udjela, u Hrvatskoj su možda oko jedan-dva posto što daje značajan potencijal tom tržišnom segmentu.

Cijeli članak pročitajte na tportalu.

Autor  Ivica Kruhoberec

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Gost s najmanjom narudžbom ima najveće zahtjeve.
Murphyjev zakonik, Drewov zakon zahtjeva u pivnici


ArhivNacrtaj mi krigl

Bodart-Yann - Celestin Speculoos 1-31
Bodart-Yann - Celestin Speculoos 1-31

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Hrvatska




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće