Ima crafta i u Hrvata

  Craft         Milan Peh         13.04.2014.
Ima crafta i u Hrvata



Craft beer, craft breweries... craft, craft... vrišti svako malo s naslovnica mnogih pivskih magazina (da, u svijetu postoje časopisi koji se bave isključivo pivom i pivskom kulturom), a budući da kod nas nema pivske literature, osim hvalevrijednog portala Pivnica.net, a ni previše pivske kulture, mnogi se pitaju što je zapravo craft pivo i pivarstvo.

Najkraće rečeno, craft pivovara je mala, zanatska pivovara u kojoj je većinski vlasnik sam pivar. Proizvodnja je manufakturna, a pristupa joj se s puno pažnje, ali i novih kreativnih ideja koje rezultiraju kvalitetom i pivskim stilovima kakve je nemoguće sresti kod velikih korporacijskih pivovara koje misle samo kako će uz što manje ulaganja izvući što više novaca iz džepova ekipe za šankom. (Amerikanci, koji su prvi počeli upotrebljavati pojam i gdje je scena mini i mikro pivovara najrazvijenija, nedavno su još preciznije definirali craft pivarstvo. Prema američkom pivarskom udruženju, pivar mora imati najmanje 75 posto vlasništva nad craft pivovarom, koja, da bi se tako mogla nazivati, ne smije kuhati više od nekih tri posto ukupne proizvodnje piva u SAD-u, a većinu te proizvodnje treba činiti pravo pivo, a ne nekakvi derivati spravljeni od slada.)

Upravo zbog beskompromisnog pristupa, stalnih inovacija i vrhunske kvalitete, craft piva su sve popularnija i traženija u krugovima pravih znalaca. oni naši stoga se jako vesele skorom pokretanju prvih pravih craft pivovara u Lijepoj Našoj. Zmajska pivovara i Nova runda tako bi do ljeta trebale poboljšati krvnu sliku hrvatskog pivskog tržišta.

Iza Zmajske pivovare stoji jedan od naših najpoznatijih i najboljih homebrewera Andrej Čapka, koji na Trešnjevci ovih dana užurbano sklapa postrojenje iz kojeg bi do kraja lipnja trebali poteći Pale ale i Porter - vrste piva koje zasad možemo naći samo u specijaliziranim pivotekama ili rijetkim kafićima. Po uzoru na američke craft pivare, Andrej primarno planira nuditi u bocama od 0,33 litre, ali to nije „sveto pismo" kao ni mnoge druge stvari u craft pivarstvu. Novu rundu pokreću pak Miroslav Šuvak, pivski entuzijast, koji je dobro plaćeni posao programera u Agrokoru zamijenio gorkim pivarskim poslom, te njegov partner Marko Filipin - dvojac koji je također dobro poznati cijenjen u krugovima kućnih pivara.

Miro i Marko za početak proizvodnju pokreću u unajmljenom pogonu, a  vremenom planiraju investirati u vlastiti. Kao ni Andrej, ni oni neće „krstiti" svoja piva, već će ih nazivati prema stilovima, a planiraju ih plasirati isključivo točena po pubovima i kafićima. Iz njihovih bi točionika prvo trebao poteći American Pale Ale i to sredinom svibnja, a zatimsu u planu Porter i American IPA.

I kod nas se ipak kreće, ili bolje reći pokreće, pa hrabrim momcima koji kreću u hrvatsku craft avanturu možemo jedino poželjeti sreću i puno hektolitara najfinijeg pivskog nektara. Živjeli!

Članak je objavljen u Jutarnjem listu u nedjelju 13. travnja 2014. u kolumni Pivoslav u sklopu priloga Dobra hrana

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Bolje trbuh od piva, nego grba od posla.
Murphyjev zakonik, Zakon pivskog trbuha


ArhivNacrtaj mi krigl

Jeff Smith_Bone1-108_D
Jeff Smith_Bone1-108_D

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Craft




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće