Daruvarski božićni sajam na kojem se nude rukotvorine, suveniri, te hrana i piće, pustio je korijenje, a lijepu tradiciju uhvatio je štand Pivovare Daruvar, na kojem se nudi - kuhano pivo. Naime, od 2011. godine to je stalni sadržaj božićnog sajma, koji se ove godine održava na novoj lokaciji - maloj ulici na ulazu u park.
Ta promjena lokacije Sajmu iznimno godi. Svi se slažu da je atmosfera puno bolja, a bolje pašu i nastupi kulturno umjetničkih društava i glazbenih sastava. I Pivovara je uvela novinu, pa ove godine ne nudi samo okrepu uz kuhano pivo, nego i poklon pakovanja svoga pita. Nude se dva paketa - s četiri boce Staročeškog, ili s tri boce piva iz linije Peti element (ABA, Le-La i Bart) s čašom s logom te linije pivskih specijala.
A što se tiče kuhanog piva, nakon pet godina njegova redovnog pojavljivanja na božićnom sajmu, sve je više onih koji ga prihvaćaju bez čuđenja i rado piju, ali još ubijek ima i onih koji se s njim susreću po prvi put.
Za kuhanje se obično bira jače i tamnije pivo, pa je to prvih godina bilo Staročeško zimsko, a lani Bart, baltik porter iz linije Peti element. Ove godine u loncu je Bock, jako pivo, koje je u paleti Staročeškog zamijenilo Zimsko.
„Na pola litre piva dajte četiri klinčića, trećinu žličice cimeta, tko voli, može naribati malo đumbira, koji također dobro paše u ovoj kombinaciji, ili kore od naranče. Pivo se zagrijava, ali ne smije zakuhati, dovoljno je zagrijati ga na 50-60 stupnjeva i doda se šećera po želji. Šećer se može dodati i prije kuhanja, ali onda će se malo više pjeniti, pa je bolje šećer dodati kasnije, u toplo pivo," to je recept, koji je s nama podijelio majstor pivar daruvarske pivovare nam je Krešo Marić, no kuhano pivo možete začini i drukčije, već prema svome ukusu.
Za one koji žele znati sve: