Gadni spor oko Gandhija

  Pivske raznolije         Mato Pejić         05.08.2019.
Gadni spor oko Gandhija

Češka minipivovara Chříč našla se usred bizarnog spora. Ta pivovara koja se nalazi u plzenjskoj regiji, nedaleko glavnog češkog grada, jedinstvena po svojim humanitarnim akcijama, jedno je svoje pivo nazvala po indijskom duhovnom i političkom vođi Mahatmi Gandhiju, što joj je donijelo velike probleme.



Naime, indijska nacionalna zaklada Mahatme Gandhija potužila se ni manje ni više nego indijskom premijeru i predsjedniku, a uputila je protest i češkom veleposlanstvu u Indiji. Svoju egzotičnu trinaesticu pivovara Chříč nazvala je Mahatma IPA i reklamira je sloganom Pivom protiv nasilja i neslobode. Dakako, lik mirotvorca Mahatme Gandhija nacrtan je i na etiketi piva, koju je kreirao češki tipograf František Štorm, čija su inventivna grafička rješenja jedan od zaštitnih znakova ove pivovare. Uostalom, cijeli projekt je osmišljen kao hommage indijskom duhovnom i političkom vođi.

No, Mahatma Gandhi National Foundation, zaklada sa sjedištem u indijskoj državi Kerala, nije bila fascinirana humanom dimenzijom projekta, a u svojoj prosvjednoj noti ističe kako je Mahatma Gandhi cijeli život bio zakleti apstinent, pa je po njima nedopustivo da se njegov lik nađe na ambalaži alkoholnog pića. Kako javlja portal Deccan Herald, zaklada je notu uputila indijskom premijeru Narendri Módíju i predsjedniku Ramu Nathu Kovindu, kao i češkom veleposlanstvu. Predsjednik zaklade Eby Jose izjavio je da su ga o slučaju informirali prijatelji koji su bili na odmoru u Češkoj i tamo snimili spornu etiketu. Dodao je da im to nije prvi slučaj, jer su već ranije reagirali na sličan slučaj izraelske pivovare Malka Beer, koja je također imala Mahatmu na etiketi svoga piva. Tada je Jose izjavio da je „korištenje imena i lika oca nacije Mahatme Gandhija na bocama alkohola nedopustivo i utuživo, jer se radi o čovjeku koji se oštro protivio konzumaciji alkohola,“ a izraelska pivovara se nakon toga ispričala i povukla sporne boce iz prodaje.

Sada su na tapeti Česi. Rukovoditelj pivovare Petr Jakubiček izjavio je da su ih zvali iz ministarstva vanjskih poslova, ali da ne zna u čemu je točno problem, te dodao da su oni ime i ilustraciju piva izabrali u dobroj vjeri obilježavajući obljetnicu smrti Mahatme Gandhija.

Inače, pivovara Chříč na sjeveru plzenjske regije, nekih pedesetak kilometara zapadno od Praga, ističe se po dvjema stvarima – što tome što u pivovari rade uglavnom osobe sa psihičkim ili fizičkim poteškoćama, te odvajanjem dijela dobiti za sufinanciranje osnovne škole. O pivovari je pisao i britanski dnevnik The Guardian, nazvavši je najplemenitijom pivovarom na svijetu. Pivovara kuha šest vrsta lagera, te po jedan stout i india pale ale, i to je taj sporni uradak nazvan imenom Mahatme Gandhija. Piva se prodaju u pivnicama u Pragu i Plzenju. Potražnja za pivom iz pivovare Chříč stalno raste, unatoč iznimno konkurentnom češkom tržištu piva. Sadašnju proizvodnju od 120 tisuća litara namjeravaju uskoro povećati, a porast će i broj zaposlenih. Dobiti od posla s pivom financirali su pokretanje osnovne Montessori škole u neposrednom susjedstvu pivovare, koja je popunila prazninu nastalu prije deset godina, kada je ukinuta lokalna državna škola. Školu pohađa osamnaest učenika uzrasta šest do deset godina, a učiteljica je supruga pivara Petra Jakubičeka, Jana.

Naravno da Česima nije jasno zašto bi korištenje imena i lika jednog apstinenta na etiketi alkoholnog pića bio problem. Ta oni bez ikakvih problema prodaju pivo s imenom svoga oca nacije Tomáša Garriguea Masaryka, prvog predsjednika Čehoslovačke i najomiljenijeg političkog vođe u svojoj povijesti, koji je također bio nepokolebivi apstinent, koji nikada nije okusio kap alkohola. I Pivnica je pisala o tome kako je Masaryk odbio i ponuđeno pivo na velikoj gospodarskoj izložbi u Brnu i kako je prošle godine, kada se po cijeloj Češkoj i Slovačkoj obilježavala stota obljetnice osnutka Čehoslovačke, više pivovara skuhalo prigodne uvarke nazvavši ih imenom autora slavnog gesla Istina pobjeđuje.

No, kada je riječ o Indiji, i tu Česi imaju iskustvo, koje ih je trebalo naučiti da s njima nema šale. Naime, pivovara Primátor iz Náchoda, poznata po tome da se specijalizirala za specijale, pa – premda je riječ o industrijskoj a na craft pivovari – kuha piva gornjeg vrenja, karakteristična za male zanatske pivovare, svoj je prvi india pale ale prvoloptaški nazvala po nečem indijskom, a odabrala je lik slonoglavog boga Ganesha. Indijski su duhovnici žestoko reagirali i tražili da pivovara prestane kuhati pivo s imenom i likom njihova božanstva, no ta je reakcija stigla prekasno, jer dok su Indijci saznali da se na sjeveroistoku Češke kuha sporno pivo, ono je već bilo prošlost.

Hinduistički poglavar Rajan Zed iz Sjedinjenih Država ljutito je reagirao i na potez pivovare Ibrosim Brew House sa španjolskog otoka Ibize. Na etiketama njihovih piva nalaze se, naime, razna hinduistička božanstva. Duhovnik je pozvao pivovaru da se ispriča i skine s pivskih etiketa crteže Šive, Hanumana, Ganesha i boginje Kali, što je ona i učinila, baš kao i mala pivovara Brookvale Union Brewery na sjeveru australijskog New South Walesa našla se usred religijskog skandala zbog etikete za svoje alkoholno pivo od đumbira (Ginger Beer), na kojoj su prikazana hinduistička božanstva Ganesh i Lakshmi.

Američka pivovara New England Brewery iz Woodbridge u Connecticutu također je kuhala pivo s imenom i likom Mahatme Gandhija. Njihova double IPA se zvala Gandi Bot i na etiketi je bio lik Mahatme Gandhija, a nakon pritužbi pivovara je odlučila promijeniti ime i dizajn svoga piva, pa se ono sada zobe G-Bot, a Gandhija više nema na etiketi.

U svim područjima, pa onda dakako i u pivarstvu svakodnevno se vode razni sporovi o autorskim pravima i intelektualnom vlasništvu i o tome bi se mogle napisati, a i pišu se, mnoge debele studije. Jedno je. međutim, kristalno jasno – s religijom se nije šaliti. Iskusila je to i njemačka pivovara Eichbaum iz Mannheima, koja je uz lanjsko prvenstvo svijeta u nogometu plasirala pivo koje je bilo začepljeno zatvaračima što su bili oslikani zastavama zemalja sudionica finala. Među 32 finalista bila je i Saudijska Arabija, a ona na zastavi ima šahadu – islamsko ispovijedanje vjere, kao jedan od pet stupova islama, a to je nespojivo s alkoholom, koji je u islamu strogo zabranjen. Iako nije bilo nikakvih primisli ikakve zloupotrebe i vrijeđanja, pivovara se morala ispričati i povući boce s inkriminiranim zatvaračem.

I još jedan primjer tek da vidite dokle to može ići – početkom desetljeća turski predsjednik Recep Erdogan, ujedno i šef proislamske Stranke pravde i razvoja (AKP), donio je uredbu o alkoholu, koja između ostalog zabranjuju da sportski klubovi nose imena proizvođača alkohola. Nastradao je – pogađate – Efes Pilsen, slavni košarkaški klub iz Istanbula, kojemu je sponzor Efes Beverage Group. Klub se sada zove Anadolu Spor Kulübü.

Tagovi

Pivo   Mato Pejić   Chříč   Mahatma Gandhi    


Najnovije iz kategorije Pivske raznolije




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće