Četiri godine Vukovarskog

  Craft         21. stoljeće         29.01.2013.
Četiri godine Vukovarskog



Nepasterizirano domaće pivo bez konzervansa, Vukovarsko pivo, na tržištu se pojavilo prije četiri godine i otada mu prodaja neprestano raste, tako da se u najboljim, ljetnim mjesecima dnevno proda i do 1600 litara. Proboj, ali i širenje prodaje ovog, za hrvatske prilike nestandardnog proizvoda nije nimalo jednostavan. Gotovo se sve proizvedene boce proda isključivo u glavnom gradu, dok se na prodaju Vukovarskog piva u drugim većim gradovima odluči tek pokoji kafić ili trgovina.

Kako nam govori vlasnik vukovarske pivovare Nenad Blažev, kad je počeo s proizvodnjom, u Zagrebu se njegovo pivo prodavalo u 165 malih trgovina. Većina ih je posljednjih godina zatvorena zbog sve slabijeg prometa tako da se sada Vukovarsko pivo može naći tek kod pedesetak malih trgovaca. Rast prodaje zahvaljuje zapravo rastu potražnje u zagrebačkim kafićima koje na tjednoj bazi opskrbljuju svježe punjenim bocama.

„Mušterije naručuju ovo pivo jer je ukusnije tako da gotovo sve isporuke po kafićima obavljamo na temelju narudžbi. Pivo je prepoznato, imamo dobru potražnju, ali nam rastu i troškovi, tako da je to stalna borba. Zasad nam je u prosjeku uposleno 20 do 20 posto proizvodnih kapaciteta, a dnevnom možemo proizvesti 3000 litara," govori Blažev, koji je u vukovarskom pogonu prvo počeo proizvoditi soda vodu, a zatim i pivo bez konzervansa i prema starim pravilima i recepturi jednog mađarskog kuhara. Društvo prijatelja piva proglasilo ga je 2010. godine najboljim pivom u Hrvatskoj.

Proizvod je specifičan upravo stoga što je u njegovoj proizvodnji preskočen proces pasterizacije, ali se ipak filtrira pa je rok trajanja mjesec dana, što je u usporedbi s pivima ostalih domaćih pivovara prilično kratko. Blažev kaže da to nije problem jer zahvaljujući skladištu u Zagrebu svoje kupce mogu redovito opskrbiti svježim proizvodima, a narudžbe mogu biti i minimalne, tek nekoliko gajbi. U zemljama sjeverne Europe ističe da se iznimno cijene piva malih domaćih pivovara te se čak traži i nefiltrirano pivo bogato B vitaminom kojemu je rok trajanja tjedan dana, ali naše tržište zasad je još daleko od takvog pristupa, ističe naš sugovornik.

„Nudio sam pivo Billi, Kauflandu, Lidlu i drugima, ali oni imaju ugovore s velikim proizvođačima i mali im nisu zanimljivi. U Vukovaru, Osijeku i drugim većim gradovima istočne Hrvatske kafići su također vezani ugovorima s industrijama, koje im daju svoje suncobrane i stolove, pa ne mogu prodavati druga piva, iako bi mnogi to htjeli," govori Blažev, tako da se od ukupno 150 kafića koje opskrbljuje pivom, 140 odnosi na Zagreb. Njegovo pivo drži jedan kafić u Rijeci i nekoliko objekata u Splitu, ali zasad nema dovoljno razvijenu logistiku da bi pivom jače opskrbljivao i Jadran. U pogonu i distribuciji zapošljava 12 djelatnika i procjenjuje da bi za dvije do tri godine mogao doći do punog kapaciteta proizvodnje, nakon čega više, za sada, ne planira širenje.

Tagovi

Pivo   Vukovarsko  


Najnovije iz kategorije Craft




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće