I dalje domaća pivska scena buja, širi se i cvate, svaki čas nikne poneka nova mini pivovara bogateći ponudu dobrog piva. Najnovije pridošlice u obitelji hrvatskih mini pivovara dolaze iz kraja, koji je do sada kaskao za ostalima, iz Dalmacije. Među njima i LAB Split craft iz dalmatinske prijestolnice.
„U priču smo uključeni Leon, Mario, Nives i ja," počinje Siniša predstavljanje splitskih pivara, sugerirajući da ostane samo na imenima. To nam se čini posve primjerenim, jer na hrvatskoj craft sceni i inače vlada prijateljska i maltene obiteljska atmosfera i da biste znali o kojoj je pivovari ili pivu riječ, dovoljno je reći Andrej, Marko, Matija... iako ni prezimena nisu isključena, uostalom neke su pivovare nazvane prezimenom vlasnika (Bošnjak, Razum).
„Naši počeci, kao i kod većine drugih, kreću iz garaže, kuhajući pivo za sebe i prijatelje. Kako smo s vremenom svojim homebrewom oduševili sve više i više naših prijatelja, a neke i naveli i da se sami uhvate kuhanja piva, tako se rodila ideja da pokrenemo i vlastitu pivovaru, nastavlja Siniša.
Da interes definitivno postoji, uvjerili su se na ljetošnjem druženju udruge Hmelj.Znanje kojim su ovladali stekli su zahvaljujući forumu kućnih pivara pivarstvo.info, ali i uvelike splitskoj udruzi Hmelj, koja se brine o edukaciji, ustupa opremu, te prvenstveno okuplja ljude koji vole, kuhaju, degustiraju i žive pivo. „Za nekog sa područja Dalmacije tko želi naučiti kako napraviti svoje pivo, nema boljeg mjesta za početak," govore Labovci., dodajući da je Mario kroz svoj pub Dva Tona prvi pokrenuo pravu revoluciju na tržištu nudeći u svom pubu isključivo craft pivo. „Zbog toga ali i homebrew znanja i iskustva, logično je bilo da Mario bude pozvan kao tehnolog u LAB pivovari".
„Testnu turu smo skuhali, a rezultat smo donijeli u Zagreb na probu. Iako smo prvotno zamislili naš put u Zagreb kao privatni test za naše kolege i pivske znalce, kako bismo dobili objektivan sud o našoj probnoj turi, ispostavilo se da je interes premašio naša očekivanja. Kritike sa obje strane su pozitivne."
„Uz dogovorene minimalne izmjene, kroz prvi mjesec, na tržištu bi se trebao pojavit LAB-ov prvi uradak pod imenom Barba Pale Ale. Iako na tržištu već postoji nekoliko Pale Aleova, smatrali smo da ima prostora za još jedan, hmeljast, pitak, ljetni ale. Primarni cilj kod kreacije recepta je bila pitkost na +35 stupnjeva. U budućnosti bismo željeli na tržištu imati 2-3 stalna piva, ali i povremena sezonska limitirana piva," najavljuje LAB, a nama ne ostaje ništa doli oboružati se strpljenjem i čekati da na police dućana i šankove kafića stignu Barba i ekipa.
A da će biti dostupan ne samo u Splitu i ne samo u Dalmaciji jamče informacije koje su do sada stigle do javnosti. „LAB pivovara je samim početkom prosinca u zagrebačkoj Pivoteci organizirala promotivnu degustaciju svog Pale Ale piva. Prvi dojmovi bili su veoma dobri, a dečki planiraju potpuno komercijalno izbaciti svoje pivo na tržište krajem siječnja. Inače, pivovara im je kapaciteta oko 20 000 litara mjesečno," piše bloger foodwinebeer, predstavljajući niz novih mini pivovara, od kojih su čak tri dalmatinske, dvije splitske i jedna zadarska.
Kakav je utisak ostavio Barba na zagrebačke pivske fajnšmekere čitamo i na blogu večarnjakovca Zorana Vitasa: „Splitski je pale ale kojeg su dečki već krstili s Barba Pale Ale spravljen od dvije vrste slada i tri vrste hmelja. Dečki kažu kako je to negdje 90 posto onoga što žele i ja bih se mogao s time složiti iako smo se i mi koji smo imali sreću jučer probati Barbu složili kako ovo pivo ima lagan prolaz u Zagrebu."
Onda nam, kako rekosmo, nema druge, nego pričekati da nam stigne Barba, a kako napreduje, možete pratiti na facebook stranici pivovare.