Na današnji Međunarodni dan žena posvuda će po svijetu pripadnice nježnijeg spola biti obasipane pažnjom i poklonima, no možemo biti sigurni da u svečano umotanim paketima neće biti pivskih boca. Ili će ih biti tek iznimno i u tragovima. To je, međutim, sasvim pogrešno, jer žene i pivo se sjajno slažu i tako je bilo kroz cijelu prebogatu povijest zlatnog soka.
Stereotipna predodžba kojoj danas pretežno robujemo o tome da je pivarstvo i sve vezano uz dragocjenu pjenušavu tekućinu isključivo muška stvar, zabran dlakavih nogometnih navijača, koji pred televizorom tamane goleme količine piva, potpuno je pogrešna slika stvorena u posljednjih sto pedeset godina, dok je tisućljećima prije toga pivarstvo bilo uglavnom ženska stvar. Tek je komercijalizacija piva kroz masovnu industrijsku proizvodnju prevela napitak od ječmenog slada i hmelja u ruke muškaraca, dok su sedam tisuća i kusur godina prije toga o kuhanju brinule žene. Čak se u mnogim kulturama i civilizacijama i izum piva pripisuje ženama, pače božanskim stanovnicama Neba, koje su umijeće pivarenja predale svojim zemaljskim predstavnicama. Egipatska mitologija tako kreiranje pjenušavog napitka pripisuje božici Hathor, kraljici pijanstva i plesa, a Finci vjeruju da su im pivo podarile tri žene - Osmotor, Kapo i Kalevatar. Kalevala, poznata kao Finska epska poema, sadrži i poglavlje koje se zove Kuhanje piva, a ono ima dvostruko više stihova od poglavlja o postanku čovjeka, i uz ostalo kaže: Osmotor, spravljačica piva / Kuharica pitkog osvježenja / Uze zlatno zrnje ječma / Uze jezgru od šest zrna / Uze sedam vrsta cvijeta hmelja / Sedam vrčeva napuni vodom / Na vatru stavi kotao / Kuhaše ječam, hmelj i vodu / Krčkalo, kipjelo, pjenilo se / Skuhalo se pivo ukusno. Pivu su pjevali i Sumerani, koji njegov izum pripisuju božici Ninkasi i spominju ga u himni spjevanoj u njezinu čast: Ninkasi, ti si ona koja nalijeva čisto pivo u naše posude, to je (kao) žubor Tigrisa i Eufrata. Himna Ninkasi čak sadrži i recept za kuhanje piva. I najstarije alkoholno piće, za koje kineska legenda kaže da potječe iz Kine i negdje iz sedmog tisućljeća prije Nove ere (7000 do 6600 godine prije Krista), napravila je žena - Yi Di, žena Yua Velikog. To piće od riže smatra se doduše grogom, ali kemijska analiza pronađene grnčarije potvrdila je prisutstvo meda i mješavine voća, pa se vjerojatno radi o svojevrsnoj kombinaciji piva i vina. Tako je u Africi, gdje je pivo djelo Zulu božice Mbaba Mwana Waresa, i drugdje, i u Južnoj i Sjevernoj Americi, i u Australiji, ma u svakom kutku globusa.
SREDNJEVJEKOVNA PRIČA
U Srednjem vijeku, zabilježili su kroničari toga doba, pivarsko je posuđe bio standardni miraz udavača, a na prijelomu srednjeg i novog vijeka, početkom 16. stoljeća, živjela je i najveća pivarica ikada Katharina von Bora, supruga Martina Luthera, njegova wittenberška zvijezda, inače izučena vrtlarica i hmeljarica, koja je vladala latinskim jezikom i najvećim reformatorom u povijesti kršćanstva. I kasnije, još u 18. stoljeću, u Engleskoj je čak 78 posto licenci za kuhanje piva bilo u rukama žena, premda su drugdje već polako stvar u svoje ruke preuzimali muškarci. Muškarci su počeli dominirati i ranije naročito nakon osnivanja cehova, iz kojih su istiskivali žene. No, one su mogle nastaviti posao svojih muževa, pa su tako u Nizozemskom gradu Haarlemu od sredine 16. do sredine 17. stoljeća od 536 pivovara u gradu 97 njih vodile žene, a tri četvrtine bile su udovice. A za hmelj, da to ne zaboravimo, za taj danas neizostavni pivski začin, čija je podesnost za poboljšanje okusa piva otkrivena u srednjem vijeku, također je zaslužna žena, prva ga je upotrebljavala i njegovo korištenje propagirala sveta Hildegarda iz Bingena.
Kada je mračni Srednji vijek počeo prepuštati mjesto renesansi i prosvjetiteljstvu, pivarice nisu gubile samo poziciju, nego i puno više. Gotovo 200 tisuća žena optuženo je i osuđeno kao vještice, izgubivši čast, ugled i u mnogo slučajeva život. Mnoge su optužene zbog kvarenja piva i spaljene na lomači.
O ženama u pivarstvu i tragovima koje one u tom poslu ostavljaju od prapovijesti do današnjih dana, kada posvuda po svijetu, uključujući i Hrvatsku, potpuno ravnopravno vode craft revoluciju, opsežan članak ima u internetski sveznadar wikipedija. „Etnografske i arheološke studije dokazale su da je kuhanje piva spadalo u skupljačku i pekarsku djelatnost, koja je posvuda u svijetu bila ženska domena," piše wikipedija i dodaje kako su žene kuhale pivo sve do industrijske revolucije i posvemašnje komercijalizacije pivarstva u 18. stoljeću. „U mnogim kulturama tvorci i božanski zaštitnici piva i pivara bile su žene i povezane s plodnošću." Od sredine 18. stoljeća počinje proces uklanjanja žena iz pivarske branše, zabranom rada u industriji alkohola i njihovim prekomandiranjem u uslužni sektor, pa one postaju konobarice, pipničarke, voditeljice lokala, ili pak tajnice u pivovarama.
CRAFT NA VELIKA VRATA VRAČA ŽENE U PIVARSTVO
U manje industrijaliziranim područjima, gdje se pivo nastavilo kuhati u zanatskim i kućnim uvjetima, i dalje su žene dominirale proizvodnjom. Od polovice 20. stoljeća žene su u pivovarama opet prisutnije, uglavnom u pivovarskim laboratorijima na analizama piva, a šezdesete i sedamdesete godine prošlog stoljeća, kada u Sjedinjenim Državama kreće craft pivarstvo, žene se na velika vrata ponovno vraćaju u struku.
„Aktualni rast craft pivovara sveudilj Sjedinjenih Država donosi preporod žene, koja u modernoj pivarskoj industriji igra krucijalnu ulogu," piše portal Beer and Brewing Magazine u članku Žene u pivarstvu. „Osim što u pivovare unose bezbrojne vještine, žene se odlikuju i boljim osjetom okusa i mirisa, a i daleko bolje pamte i reproduciraju svoja iskustva s kušanja piva. Zbog tih svojstava žene su u cijelom svijetu cijenjeni sudionici panela na kojima se ocjenjuje pivo na temelju analize njegovih senzoričkih osobina. Postoji više organizacija stvorenih upravo radi podrške ženama u pivarstvu, od tehnologinja u proizvodnji, vlasnica pivovara, rukovoditelja, voditeljica prodajnih odjela, pravnica i edukatorica. Jedna takva organizacija zove se Pink Boots Society i ima preko 500 članova."
I mi imamo u najvećim pivovarama sjajne žene - Tinu Puhalo Grladinović, kao direktoricu K pivovari, tvrtke kćeri Zagrebačke pivovare i Ljudmilu Bratko Gašpić na mjestu voditeljice korporativnih komunikacija u karlovačkom Heinekenu Hrvatska, a Češka, primjerice, ta kruto tradicionalna pivska zemlja, također ima puno žena u svim segmentima pivskog biznisa, pa i na funkciji sládka (majstora pivara). Kuharice piva imaju tri češke pivovare - Zubr Přerov, Bernard Humpolec i Postřižiny Nymburk. A u Njemačkoj? Tamo imaju i redovnicu koja (još uvijek) kuha pivo u samostanu. Doris Engelhard, časna sestra u franjevačkom samostanu Mallesdorf radi to već 45 godina i godišnje skuha 800 hektolitara.
„Žene su u velikoj mjeri pridonijele uspjehu craft piva," kaže Tim Hampson, predsjednik britanskog udruženja pivskih autora. „One kuhaju neka od najboljih piva u zemlji." Usporedno s povećanjem broja žena koje se uključuju u proizvodnju piva, raste i broj žena koje piju pivo. Na primjer, prema podacima Camre (Campaign For Real Ale), u posljednje je tri godine udio žena koje piju pivo s 14 narastao na 34 posto. U njihovu članstvu, koje broji ukupno 150 tisuća osoba, sada je 22 posto žena. Isključivo ženske ekipe za kušanje piva također su u porastu, a žene se upisuju i na listu pivskih sommeliera, pa i pobjeđuju i izborima za sommeliera godine.
A KAKO JE KOD NAS?
Hrvatska craft scena nimalo se ne razlikuje od one europske i svjetske - žene na njoj daju puni doprinos općem procvatu, ima ih i u svim segmentima zanatskog pivarstva. I od prvog dana. Marijana Bošnjak je devedesetih godina stazu kojom je kasnije kročio hrvatski craft krčila rame uz rame sa svojim suprugom Marijem, prvo (necijelo) desetljeće bilo je to kućno pivarstvo, a drugo desetljeće uspješno komercijalno kuhanje piva. „Kad malo bolje razmislim, bez žena ne bi ni bilo Piva Bošnjak," rekla nam je Marijana, kada smo je zamolili da komentira ulogu žena u pivskom biznisu obitelji Bošnjak u Sičicama kod Nove Gradiške. „Marijeva majka Slavica sudjelovala je u prvom kuhanju piva u vlastitoj kuhinji. Toga kuhanja (i vjerojatno svih ostalih) ne bi ni bilo da ja, kao Marijeva tadašnja djevojka a sada supruga, nisam stanovala u Požegi kod gospođe Marice Ploužek, dugogodišnje glavne tehnologinje u Zvečevu. Jednog popodneva, za craft pivarstvo u Hrvata pradavne 2000. godine, Marica nam je ispričala zanimljivu priču kako je njena baka Čehinja kuhala pivo. Po tom receptu skuhano je naše prvo pivo. "
„Te 2008. godine dolazi trenutak da iskoristim svoju diplomu i tada desetogodišnje poslovno iskustvo u turizmu," nastavlja Marijana. „Otkrivamo bespovratne državne potpore i pišemo projekt za natječaj Ministarstva poljoprivrede: Mjera 9 Poboljšanje turističke ponude na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima. Nastaje naša Kušaonica domaćeg piva Bošnjak, prva u Hrvatskoj. I Kušaonica funkcionira jer ozbiljan dio posla odrađujemo Slavica i ja. Ona u kuhinji, a ja poslužujem goste i dogovaram sve posjete. U 2014. smo osnovali d.o.o. u kojem sam ja direktorica."
Zahvaljujući ženi direktorici, Bošnjaci su pozvani da danas, 8.ožujka u Zagrebu sudjeluju na Poduzetničkom sajmu u sklopu Kongresa poduzetnica Jugoistočne Europe u organizaciji Virtualnog ženskog poduzetničkog centra. „Ove godine obilježavamo osamnaest godina Marijevog homebrewinga i deset godina od prvog komercijalnog predstavljanja Piva Bošnjak. Veseli nas što ćemo taj jubilej moći proslaviti u našoj novoj pivnici i Beershine baru u Novoj Gradiški," zaključuje Marijana Bošnjak.
I druge hrvatske craft pivovare imaju žene na istaknutim mjestima, a žena ima i na ocjenjivanjima piva na pivskim prvenstvima. Jedna od njih je Ana Horvat, koja kaže: „Kao pivska sutkinja i žena vezana uz craft pivarstvo u Hrvatskoj moram priznati da su ljudi ugodno iznenađeni i pozitivno reagiraju na to da i žene zanima to muško piće, te da se toliko angažiraju oko piva. Nadam se da s vremenom više nećemo biti u manjini jer je to sada jedina razlika između muškaraca i žena u tom svijetu."
Da, muškarci u hrvatskom craftu iznimno pozitivno gledaju na svoje pivske kolegice. Potvrđuje to i Matt Hollingsworth, jedan od prvih i jedan od najboljih domaćih homebrewera, sa sjajnim iskustvom u kolaboraciji s craft pivovarama, alfa i omega Hrvatskog homebrew prvenstva. „Žene su kroz povijest igrale važnu ulogu u kuhanju piva, a drugačije nije ni u Hrvatskoj na svim razinama posla u pivarskim kompanijama, od marketinga i laboratorija sve do kuhanja piva," kaže Matt „Kad je riječ o tome, Anna Tuszynska na Hvaru je pionir. Koliko ja znam ona je sa svojim Vunetovo pivom prva craft pivarica u Hrvatskoj. Ranije je osvajala nagrade na natjecanjima homebrewera i prenijela to na svoje visoko cijenjeno Vunetovo pivo. Njezin mali pogon na Hvaru otvoren je za sve koji je žele posjetiti i vidjeti što Anna kuha za piće. Žene u Zadružnoj pivovari Brlog u Zadru također daju svoj doprinos. Vlasnice Maja Šepetavec i Ana Teskera, koje ujedno i vode pivovaru, kuhaju u Dalmaciji ukusna piva. Ana sudjeluje i u ovogodišnjoj obuci pivskih sudaca, dižući tako udio žena u našem sudačkom timu. Adriana Milina i njezin „sudionik u zločinu" Janko Cvitaš lani su se ujedinili s Pulferom da bi napravili čudesni Saison, jedinstven i ukusan. Nadam se da će to ove godine ponoviti! U Hrvatsko homebrew prvenstvo žene su uključene od prvog dana. Paula Bučar, Ana Jožinec, Ana Horvat i Adriana Milina već duže vrijeme sude za nas, prošavši prethodno naš tečaj suđenja sa senzoričkim treningom. One spadaju među naše najbolje suce na koje računamo svake godine. Volio bih vidjeti kako udio žena na pivarskoj sceni raste. Svima bi nam itekako koristilo veće uključivanje žena u pivarstvo. Raznolikost je kralj, u ovom slučaju - kraljica! Stoga, dame, pridružite se. Dođite praviti odlično pivo i dijeliti ga s nama!"