Za koga? Pa, za PPPP!

  Pivske raznolije         Mato Pejić         21.05.2017.
Za koga? Pa, za PPPP!

Danas će na biralištima mnogi i premnogi biti na mukama, jer neće znati što da zaokruže na svojim glasačkim listićima. E, a da im se nudi kakva Stranka prijatelja piva, stvari bi se stubokom promijenile. A bilo ih, nije da ih nije bilo. Jedna od njih, Poljska stranka prijatelja piva bila je toliko uspješna da je u parlamentu imala čak 16 zastupnika.



Da se razumijemo, na političkoj sceni diljem Globusa, nikad nije manjkalo bizarnih i lakrdijaških likova, organizacija i pokreta, a mi se jako dobro sjećamo Hrvatske stranke naravnog zakona (HSNZ) koja je tvrdila da se svi problemi rješavaju transcendentalnom meditacijom. Euroskeptici, Pirati, Anti-masoni, Stranka čaja, Američki secesionisti i Marihuana samo su neki od čudnovatih lovaca na glasova birača i fotelje u predstavničkim tijelima, a ima i još gorih, pa se tako moglo zaokruživati i za Stranku Paje Patka ili za Mađarsku recesionističku stranku dvorepog psa, koja, koja biračima nudi vječni život i besplatno pivo.

Još od Stranke umjerenog napretka u granicama zakona koju je predaleke 1911. utemeljio i na izbore odveo veliki Jaroslav Hašek, autor glasovitog Dobrog vojnika Švejka, stalno su se po glasačkim listićima motali svakojaki mufljuzi, a među njima i nemali broj onih koji su izborni program zasnivali na borbi za kulturu piva, pa tako stranke prijatelja piva bilježe bogatu aktivnost, ali nažalost slab rezultat u Češkoj i Rusiji.

Najdalje su u tom otišli - Poljaci. Pod motom pivom protiv alkoholizma tamo je početkom devedesetih godina osnovana Poljska stranka ljubitelja piva PPPP (Polska Partia Przyjaciół Piwa) koja je na izborima 1991. godine iborila nevjerojatnih šesnaest mjesta u nacionalnom parlamentu Sejmu.

„PPPP je bila satirična poljska politička stranka koju je 1990. osnovao satiričar Janusz Rewiński. Izvorni cilj stranke je bio promoviranje kulture pijenja piva, u pubovima, kao što to rade Englezi, umjesto pijenja votke, a sve u cilju borbe protiv alkoholizma," piše wikipedija. „Šaljivo ime i gubitak iluzija u vezi poljske političke transformacije navela je neke Poljake da glasuju za ovu stranku. Što je privuklo glasače, možda najbolje pokazuje često ponovljeno mišljenje sa sa PPPP-om "ne bi bilo bolje, ali bi svakako bilo smješnije". Iako je stranka osnovana iz vica, njezini članovi su s vremenom razvili ozbiljni politički program. Štoviše, ideja o političkim raspravama uz kvalitetno pivo postala je simbol slobode udruživanja i izražavanja, intelektualne tolerancije i višeg standarda života. Njeno šaljivo ime vjerojatno je pomoglo u pridobivanju glasova razočaranog biračkog tijela na parlamentarnim izborima 1991. Na parlamentarnim izborima 1991., stranka je osvojila 16 mjesta u Sejmu, poljskom parlamentu, uz osvojenih 2.97% glasova.Stranka se kratko nakon toga razdvojila na dvije frakcije: Veliko Pivo i Malo Pivo, a kasnije se ugasila. Frakcija Velikog Piva se nazvala "Poljski ekonomski program". Gubitkom svojeg šaljivog imidža, Poljski ekonomski program se povezao sa strankama Demokratska unija (UD) i Liberalni demokratski kongres (KLD) u "Malu Koaliciju" liberalnih stranaka koje su podržale kandidaturu Hanna Suchocka za premijera. (Wikipedija)

Po uzoru na Poljsku, svoje su stranke prijatelja piva dobile i Češka i Rusija. U Češkoj je Strana přatel piva slijednica Društva za obranu pijanaca, osnovanog još u komunizmu, krajem sedamdesetih godina, no ta stranka, baš ni Ruska stranka prijatelja piva (Партия любителей пива) nije na izborima postigla nikakav uspjeh, osvajajući oko pola posto glasova. Zani ljivo je da su se neki članovi češke stranke prijatelja piva ipak dokopali parlamentarnih fotelja, ali na izbornoj listi socijal-demokrata.

Za one koji žele znati više:

Stranke prijatelja piva - puno članova, malo glasova



Najnovije iz kategorije Pivske raznolije




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće