Kad su ovih dana desničarske stranke i njihovi zapjenjeni vođe nadrle dreku na zvijezdu petokraku tražeći zabranu toga „simbola komunističkih zločina", bard hrvatskog novinarstva Inoslav Bešker objavio je u Globusu sjajan tekst na tu temu, pa spomenuo da je zvijezda, i to petokraka, i to baš crvena, simbol i u pivarstvu... Istina, imalo bi se o tome što reći...
(Koristi se) u pivarstvu (crvena, kao oznaka ceha), što se u XVI. stoljeću proširilo iz Holandije lijevo i desno, napisao u članku gospon Bešker, napisao i - pogriješio. Naime, nema u pivovarskoj cehovskoj simbolici crvene zvijezde petokrake, a kad se ona u pivskom kontekstu spomene uz ime Nizozemske, nemoguće je izbjeći pomisao na Heineken kao planetarni svjetski pivski brend, poznat baš po crvenoj petokraki na svojoj prepoznatljivoj etiketi. No, ovdje se, očito, ne može raditi o Heinekenu, jer je ta pivovara osnovana tek u drugoj polovici 19. stoljeća (točno 15. veljače 1864.), a crvena petokraka je na etiketu piva dospjela, i u nadležnom uredu kao zaštitni znak registrirana, 1884. godine. A ono što je u 16. stoljeću iz Nizozemske krenulo lijevo i desno i proširilo se po Europi kao cehovski simbol pivskih zanatlija doduše jeste zvijezda, ali - šestokraka.
Uostalom, o Heinekenovoj crvenoj petokraki bilo je puno dvojbi i nagađanja, koje je otklonila sama pivovara službenim priopćenjem, kojim odgovaraju na pitanje ima li njihova petokraka kakvu (cehovsku) simboliku. „Heinekenova crvena zvijezda originalni je zaštitni znak brenda, koji se koristi od samog početka. Tijekom Hladnog rata šezdesetih godina zvijezda je snažno obilježena vezom s komunizmom odnosno socijalizmom, pa je stoga zamijenjena bijelom zvijezdom s crvenim obrubom. No, kad su te asocijacije olabavile, Heineken je vratio svoj izvorni zaštitni znak - crvenu zvijezdu petokraku," obrazlagao je Heineken, dodajući: „Zvijezda je bila simbol pivara u srednjem vijeku u Nizozemskoj i u ostatku Europe, jer se smatralo da ima mistične moći da zaštiti kvalitetu piva." Nitko ne zna točno što znači crvena zvijezda na etiketi piva, ali su u Heinekenu razmišljali o nekoliko mogućih rješenja - „ili je to taj srednjevjekovni cehovski simbol, za koji se vjerovalo da štiti pivo, ili je položaj zvijezde na vratima pivovare označavao stanje procesa proizvodnje piva, ili četiri kraka zvijezde predstavljaju elemente zemlju, vatru, vodu i vjetar, a peti krak nepoznati element, koji pivari u srednjem vijeku nisu mogli kontrolirati."
No, u Heinekenu to ne navode, ali lako su mogli znati da ta zvijezda, koja je u srednjem vijeku bila simbol pivarskog ceha nema pet, nego šest krakova.
„Pravo na točenje piva u srednjem je vijeku često bilo povezano s pravom varenja. Njemački Nürnberg imao je vrlo strogo pravilo: samo je pivovarama bilo dopušteno da toče pivo ili prodaju bačve krajnjim korisnicima. Pivski točionici u redovnim tavernama nisu postojali ve do 1540. godine. Slično je to pitanje regulirano i u Kölnu," čitamo u iscrpnom feljtonu na Internet stranici Schlenkerle. Da bi potencijalne mušterije mogle znati gdje su dostupni hrana i piće, kuće su morale biti označene različitim simbolima, a jedan od njih bio je heksagram.
„U Njemačkoj se taj znak zove pivarska zvijezda (Der Brauerstern), ali također i pivska zvijezda, pivska oznaka, pivovarska zvijezda, a u Oberpfalzu i Zoigl, što je derivat od zeichen, što znači naprosto - znak," kaže wikipedija i dodaje da je riječ o cehovskom simbolu pivara i sladara, te simbolu kojim su označavane pivovarske točionice.
Šestokraka pivarska zvijezda sastoji se od dva istostranična trokuta, zabodena jedan u drugi (dakle, baš kao i Davidova zvijezda, važan simbol u judaizmu), a simbolizira tri elementa važna za pivarstvo - vatru, vodu i zrak, te tri sastojka u proizvodnji piva, koja su bila poznata u srednjem vijeku - voda, slad i hmelj. Značenje kvasca i njegova uloga u vrenju tada nisu bili poznati.
Porijeklo pivarske zvijezde objašnjava se na različite načine: za jedne je to preuzimanje simbola alkemičara, te predstavlja elemente, za druge je heksagram simbol koji štiti od vatre i demona. Naime, opasnost od požara bila je u to vrijeme ogromna i oni u bili veoma česti - kuće su bile uglavnom drvene, a pivo se kuhalo na otvorenoj vatri.
Dakle, kad je riječ o cehovskom simbolu pivara i sladara, zvijezda je šestokraka, ali na pivskim etiketama, otkada one postoje, stalno vrvi petokrakim zvijezdama, među kojima ih ima svih boja, ali one crvene su ipak najčešće. Neke imaju svoju priču, neke nemaju, nego su naprosto tu kao prepoznatljiv i prihvatljiv lik. Na jednom od najpoznatijih piva britanskog otočja, Newcastle Brown Aleu, koči se plava petokraka i za nju se točno zna da predstavlja pet pivovara toga grada, a unutar zvijezde su obrisi grada. Etiketu krasi od 1928. godine.
Crvenu petokraku danas nerazdvojno povezujemo sa socijalizmom i komunizmom, te s revolucijom, no petokraku kao takvu (pentagram) nalazimo još na najstarijim sumerskim spisima, a kroz povijest se sve do danas proteže kroz mnoge kulture i religije na svim kontinentima. Zapadni simbolizam navodi da je u kršćanstvu petokraka simbol za pet osjetila ili za pet Kristovih rana, u kasnom srednjem vijeku krasila je štit Sir Gawaina koji se u slavnoj poemi borio protiv zelenog zmaja...Petokraka je i stari slavenski simbol, a u islamu je u društvu polumjeseca. Danas krasi zastave mnogih država svijeta.
Estrella Damm, Dirigo Crimson lager, Estrella Dorada, Bintang, Star Beer (City Brewery), North Star, Stern Brau, Newcastle, Hürlimann, Blue Star (Newfoundland), White Star, Pschorr i Lone Star... To je samo nasumce odabrano onoliko etiketa s petokrakom, koliko stane u našu galeriju, inače ih je doslovce nebrojeno.
Od svih njih je, svakako, najslavnija ona Heinekenova, s jedne strane zato što je crvena, a s druge strane zato što je sveprisutna, budući da Heineken svoj brend kuha na svim kontinentima i prodaje u praktično svim zemljama svijeta. Od 1884. kada je petokraka registrirana kao zaštitni znak brenda, etiketa je samo nekoliko puta (uglavnom) blago redizajnirana, a jedno od dizajnerskih rješenja potpisao je i naš Danijel Popović, koji je sedamdesetih godina sudjelovao (i pobijedio) u jednom natječaju za redizajn Heinekenove etikete. Prije par godina te su se informacije dokopali naši mediji, pa su posve pogrešno i senzacionalistički Popovića proglasili čovjekom koji je izmislio Heinekenovu crvenu zvijezdu, ali to je već neka druga priča, koju smo, uostalom, već ispričali...
Istina je da hladnoratovsko razdoblje nije jedini period kad je crvenilo Heinekenove petokrake bilo predmetom prijepora. U nas se ono poteže i kao argument i kao kontraargument u svim raspravama o zabrani komunističkih simbola, a one se ponavljaju u gotovo pravilnim razmacima, ali u tome nismo jedini. U Mađarskoj su Heinekenovu crvenu petokraku na zub uzeli ne političari kao kod nas, nego - investitori. Grupa tamošnjih investitora, koji crvenu petokraku smatraju simbolom zla objavili su u budimpeštanskim novinama oglas, u kojem objašnjavaju da je Heinekenova zvijezda u suprotnosti s mađarskim zakonom o zabrani simbola totalitarnih režima. „A crvena petokraka simbol je komunističkog pokreta," ističu mađarski investitori. Pivovara je mirno odgovorila da njihova crvena petokraka nema nikakve veze s politikom i da vuče korijene iz srednjeg vijeka, kada je bila simbol pivarskog ceha. Mediji su citirali i bivšeg mađarskog ministra obrazovanja Józsefa Pálinkása, koji je rekao kako su Mađari „živeći iza željezne zavjese crvenu zvijezdu upoznali preko ruskih tenkova, a ne preko nizozemskog piva, i da ona za njih ima jednako negativne konotacije kao i kukasti križ," međutim u Europi stvari uglavnom stoje drukčije - u Njemačkoj i Austriji, na primjer, nacistički su simboli zabranjeni, ali komunistički nisu. U Italiji se recimo proizvodi i pivo s likom Hitlera na etiketi, a u Francuskoj proizvode pivo po imenu Pravda s ćiriličnim pismom na etiketi i, dakako, s crvenom petokrakom...
Bilo kako bilo, Heinekenova crvena zvijezda ipak odolijeva, te i dalje drčno stoji na prepoznatljivoj zelenoj etiketi. Postojano, da oprostite - kano klisurina.