Vijest kaže da je jedan Amerikanac, izvjesni Miguel Schelmetty iz New Yorka, tužio Heineken, jer je kupio meksičko pivo Tecate pod pretpostavkom da je proizvedeno u Meksiku, tim više što nosi i oznaku „original“ a onda je otkrio da se pivo kuha u Nizozemskoj. Osjeća se prevarenim i traži odštetu.
Gospodin Schelmetty tvrdi da to pivo ne bi kupio da je znao da ne potječe iz zemlje svog porijekla i u tužbi navodi da se „pivo samo pravi da je meksičko“ na što snažno upućuje svojim imenom, tradicionalnim srednjeameričkim pismom i mitskim aztečkim orlom na limenci, kao i već spomenutom oznakom „original“.
Na deklaraciji na zadnjoj stranici ovitka, dakako malim slovima, piše da je pivo proizvedeno u Nizozemskoj, ali tužitelj navodi da se dotično pivo na službenoj web stranici pivovare Tecate predstavlja kao meksičko. Prevareni pivopija od suda također traži da omogući podnošenje masovne tužbe protiv nizozemske kompanije.
Inače, Heineken je meksičku pivovaru Tecate kupio još 2010. godine, u jeku svoje ekspanzije na tržište Meksika i Brazila. Tada je Heineken za 3,8 milijardi eura kupio dionice kompanije Femsa, koja je zahvaljujući toj transakciji stekla dvadeset posto udjela u nizozemskom pivarskom gigantu i pravo imenovati dva predstavnika u nadzorni odbor. Heineken je dobio širom otvorena vrata ogromnog i ekspandirajućeg latinsko-američkog tržišta piva.
To otvara pitanje koje je iznimno složeno i nema odgovora. Multinacionalne kompanije u pravilu imaju na svakom regionalnom tržištu niz svojih akvizicija i s njima manipuliraju kako ih volja, tako zamećući tragove da ih naprosto nije moguće pratiti. Ima mnogo slučajeva da su međunarodni koncerni kupili više pivovara u jednoj državi, odabrali jednu koju su zadržali, a ostale zatvorili, a brendove iz zatvorenih pivovara nastavili kuhati u onoj jednoj. I što mislite – je li to isto ono pivo, koje je kuhano u matičnoj pivovari? Ili, ako jedan koncern ima u regiji više pivovara, liniju za punjenje limenki imat će, na primjer, samo u jednoj od njih i tamo puniti sve brendove – i kod nas je bilo takvih slučajeva, pa i jedan mali skandal, kad su pivski domoljubi shvatili da se jedno hrvatsko pivo puni u Srbiji.
Kad je riječ o Heinekenu, mislite li da se ono što Karlovačka pivovara na sva zvona reklamira kao Krušovice – iz Češke bez greške kuha u Češkoj, ili tu ipak postoji neka greška? Mala slova na deklaraciji rade čuda, a ono što ne odrade specifikacije u nonparelu dovršit će vojska korporacijskih advokata. Ako su mogli u nizu zemalja zaštititi upotrebu naziva Radler pa nijedna pivovara osim Heinekena na tom tržištu ne može svoje mješavine piva i soka prodavati pod tim imenom, a jesu, onda sigurno mogu sve.