Postřižiny, ili – kako je to u nas prevedeno – Striženo-košeno, fenomenalna je posveta pivu i češkom pivarstvu, prikazujući život u jednoj češkoj pivovari. Jednako je uspješan i slavan i literarni predložak Bohumila Hrabala, kao i filmska ekranizacija Jiříja Menzela. No danas iz te slave ne trži pivovara Nymburk u kojoj je Hrabal proveo djetinjstvo, nego pivovara Dalešice u kojoj je 1981. sniman film.
Zanimljivo je da pivovara Dalešice nije u vrijeme snimanja filma kuhala pivo. Bila je već tri godine zatvorena i služila kao skladište slada, što je možda bilo u ključno u odabiru, jer se moglo mirno snimati bez ometanja proizvodnje. Ova je pivovara u funkciju kuhanja piva vraćena 2002. godine i orada se reklamira kao „pivovara filmskih Postřižina i obilato trži iz svoje davne filmske slave.
I ovih dana na to podsjeća članak n a portalu regionalne podružnice Češkog radija Vysočina, u kojem stoji:
Pivovara u Dalešicama nedaleko Třebíča na Vysočini utemeljena je još početkom šesnaestog stoljeća. Najveću je slavu doživjela dvadesetih godina dvadesetog stoljeća, naročito za vrijeme majstora pivara Františeka Nikodema. Na nacionalnoj razini se pak proslavila tek 1981. godine, kada je ovdje režiser Jiří Menzel snimio poznati film Postřižiny po motivima istoimene knjige Bohumila Hrabala.
Danas se u pivovari Dalešice opet kuha pivo, doduše u drugom prostoru, opremljenog modernom tehnologijom. Izvorna pivovara danas služi kao muzej, u kojem posjetitelji mogu doznati zanimljive informacije o povijesti proizvodnje piva. Sve je, dakako, umotano u celofan postřižinskih kulisa. U staroj varionici stoji velikka drvena kada u kojoj se kupala gospođa Maryška, koju je sjajno odigrala velika glumica Magda Vášáryová. „U vrijeme kada se snimao film pivovara je bila devastirana, a ovdje je bilo hladno, tek sedam stupnjeva, a gospođa Vášáryová je bila trudna,“ govori Pavla Kubíčková, koja vodi turiste po arealu.
U krugu pivovare vrvi od artefakata koji podsjećaju na snimanje filma. U dvorištu je i danas kanal, koji je čistio raspjevani stric Pepin. Samo je puno plići i uži. Kanal. Čovjek bi u njega teško ušao. I danas je krasno uređen vrt u koji je Maryška išla na travu, a u kancelariji u kojoj je Francin prezentirao dioničarima svoje reklamne slogane, rade aktualni dioničari. Još je tamo onaj prozor na kojem je Francin vježbajući jačao mišiće. Uostalom, posjetitelji mogu isprobati ekspandere na kojima je vježbao Francin.
Najzanimljiviji filmski rekvizit je svakako pivovarski dimnjak na koji su se penjali Maryška i Pepin. „Na tom dimnjaku nisu sjedili ni Magda Vášáryová ni Jaromír Hanzlík. Oni su sjedili na maketi visokoj tek tri metra,“ dodaje Pavla Kubíčková i objašnjava da nikome nije uspjelo popeti se na dimnjak, a mnogi su to pokušavali. Naime, i sam pristup podnožju dimnjaka, koje se nalazi na krovu pivovare, iznimno je zahtjevan. Valja se popeti na tavan, a odande kroz prozor izaći na limeni krov i odatle po željeznim ljestvama doći na krov pokriven biber crijepom. Osim tog, na dimnjaku su se u međuvremenu ugnijezdile rode. No, ipak, na vlastiti zahtjev, ali i na svoj rizik, pivovara će onima koji to baš žele, omogućiti penjanje na dimnjak.
Dalešička pivovara ima izvrsnu restauraciju u kojoj se toči pivo koje se tu kuha, a dame mogu na recepciji kupiti gaćice i košulju gospođe Maryške. Gospoda pak mogu kupiti neki od reklamnih slogana gospodina upravitelja.,
Izvor: vysocina.rozhlas.cz