Brend, brending, brendiranje ..... danas, u suvremenom društvu, postali su sastavnim dijelom gotovo svakog razgovora, možemo reći života. I ako pomislite da to nije tako, sjetite se brendirane šalice kave, vaše priče kako ste kupili ovo ili ono, gledali ovo ili ono, namjeravate kupiti to i to, šetamo brendove obuće ili odjeće. Postoje brendovi za povijest i oni bez kojih ne možete zamisliti život.
Suština brenda je emocija. Brendovi nastaju u glavama, a proizvodi u tvornicama. A da bi nešto postalo brend, mora se ustaliti i potvrditi na tržištu, svakom od nas emocijom identificirati o čemu je riječ. Da, brendirati se može sve.
Dugo proučavam brendove, robne marke, tržišno pozicioniranje. Desetljećima. Poslovna zajednica i praksa prepoznala je brendove, brending i brendiranje kao učinkovito oruđe ostvarivanja tržišnog uspjeha u današnjim okolnostima. Pritom se sve više shvaća važnost upravljanja brendovima jer oni omogućuju diferenciranje od ostale ponude na tržištu. Naime, uspješan brend ima jasno izrađenu funkcionalnu, emocionalnu i simboličku dimenziju, odnosno vrijednost. Zadržimo se tu nakratko, ne ulazeći u tehničku i kvalitetnu razinu svakog proizvoda, jer to je preduvjet opstanka i dugotrajnosti. Emocionalna vrijednost je ono što osjećamo prema brendu (sviđanje, simpatija, ljubav...), dok je simbolička vrijednost ono što želimo pokazati drugima ili ukazivanje na to kojoj skupini ljudi želimo pripadati posjedovanjem pojedinog brenda, odnosno brendova.
Činjenica je da je važnost brendiranja, upravo u pojavnosti čime se određena ideja, proizvod, tvrtka, manifestacija, regija, gradovi pa i cijele države razlikuju od drugih i time skreću veću pažnju na sebe.
Događa se da su neki brendovi, pa i u Hrvatskoj, često jači i veći nego vrijednost same tvrtke, a moramo priznati i da je dosta hrvatskih brendova nastalo davno, dok je izvorno novih malo. Dobro je da se svijest mijenja i da se danas brendira i sve više mjesta, gradova i manifestacija u Hrvatskoj, no malo ih zna i primjenjuje da je brendiranje kvaliteta, povezivanje i emocionalna inteligencija i bez toga to neće biti proces koji će uspjeti.
Kako to na jednom mjestu analizirati. S kojim stručnjacima kad je riječ o multidisciplinarnoj aktivnosti te da promjena primjerice ambalaže nije sama sebi svrha. Brojne se struke i djelatnosti bave brendiranjem, ali svatko u svom segmentu, a temelji moraju biti kod nositelja brenda i filozofiji što žele. Brendove treba njegovati, razvijati i oko njih se angažirati. A potrebno je znati i kako drugi to rade, što su uspješni a što manje uspješni primjeri, koliko biti odvažan, drugačiji, možda čak i na rubu javne prihvatljivosti. Kako komunicirati problem, koliko naučiti slušajući druge koji upravljaju pojedinih robnim markama i brendovima.
Sve to je bio razlog pokretanja Brending akademije, čiji sam projekt i postav imao 2005., stalno radeći na njezinom sadržaju, ali sam je imenom i idejom javno predstavio 2016. kao off događanje u sklopu Zagreb brend foruma, jedinstvene konferencije o brendiranju kojoj sam direktor. Želio sam dodatno sudionicima približiti načine mogućih brendiranja, zapravo biti dodana vrijednost nekim njihovim znanjima, sve to kroz predavanja i komunikaciju s uglednim stručnjacima.
Kako izmjeriti vrijednost brenda i koliko vrijedi njegov nematerijalni dio, primjeri iz prakse, trebamo li graditi brend ili ga raditi, kako se boriti s globalnim brendovima, kako nastaju, nestaju i traju novi brendovi i jesmo li u zadnjih 20 godina napravili nove brendove ili pozicioniramo stare, kako brendirati državu, grad ili regiju, koje su i kako su nastale uspješne kampanje, što je guerilla marketing, uloga virtualne realnosti, interneta....
Sve su to teme koje Brending akademija kroz svoj rad, kroz obuku i treninge, obuhvaća. Uvijek uz primjere, testimonijale i stručnjake, sa željom da bude ne kroničarem i svjedokom, već pokretačem promjena, možda ona karika koja je potrebna nekome da se odluči pokrenuti u tom smjeru.
Brending akademija pokazala je na svom primjeru mogućnosti korištenja društvenih mreža, jačajući i skrećući pozornost na mogućnosti i otvarajući prozor idejama koje nekome mogu biti rješenje. I tako već godinu dana, 365 dana, svaki dan jedna objava na društvenim mrežama sa sjajnim primjerima brendiranja. Više od brenda – Brending akademija!
U gospodarstvu znanja, brendiranje je i strateška disciplina, i distribucijski kanal koji ostvaruje uspjeh manjim državama i pretvara ideje u bogatstvo.
Jedna od vrlo bitnih stvari je povezanost s prvim poslovnim internet i podcast radijom Poslovni FM, ne samo zbog povezanosti sa mnom, Darkom Bukovićem, kao osnivačem i jednog i drugog sustava. nego i činjenice da radio jedini ima emisiju Brend forum koju uređuje i vodi dr.Božo Skoko, jedan od naših najboljih stručnjaka za teoriju i praksu brendiranja te komunikaciju. Sam poslovni FM jedinstveni je primjer platforme na kojoj se komunicira posao, u svim djelatnostima i svim sastavnicama, i nedugo nakon pokretanja postao je mjesto komunikacije poslovne zajednice. I da i tu je segment brendiranja gotovo uvijek u pitanju, širi od proizvoda i usluge, jer se zorno pokazuje i još jedan vid – osobni brending.
Brending akademija posebnu pozornost, analizirajući na stotine različitih kanala dotoka sadržaja i objava, prateći međunarodne forume i svjetska natjecanja, rad agencija, komunikaciju i pojavnost različitih brendova na tržištu, donosi, među ostalim primjere i komunikacije društveno bitnih kampanja, ali i povezanosti pojedinih brendova s provođenjem takvih kampanja. Industrija piva jedna je od komunikacijski vrlo aktivnih djelatnosti, posebice u brendiranju. Proizvođači piva imaju još jednu karakteristiku – iznimnim dizajnerskim i komunikacijskim rješenjima snažno dotiču emociju i povezivanje (bounding) s potrošačem. I javnosti. Zato se nekad čini da su njihove kampanje daleko učestalije od drugih. Njihova posebnost je i snažna podrška javno-zdravstvenim kampanjama, pa je tako iznimno puno usmjerenih na vožnju i pijenje alkohola.
Brending akademija u nastavku donosi izbor nekoliko iznimno uspješnih vizuala, od billboarda, ambalaže, ambijentalnog komuniciranja, printa do jumbo plakata vezanih uz industriju piva i njihovo brendiranje . Uživajte.
O AUTORU:
Uža specijalnost autora teksta Darka Bukovića je poslovno novinarstvo, teorija i praksa odnosa s javnostima i korporativno komuniciranje te komunikacijski managament. Profesionalnu medijsku karijeru, nakon studija na Pravnom fakultetu, započeo u Hrvatskoj izvještajnoj novinskoj agenciji Hina, među prvim osobama stvaranja Hine i koje su zaposlene nakon prve novinarske audicije.
Novinar, novinar-urednik, urednik na Desku, pomoćnik/zamjenik urednika za unutarnju politiku, zamjenik urednika za gospodarstvo (HINA, od 1991.-2006.)
Glavni urednik te direktor Privrednog vjesnika (2006.- 2018.)
Osnivač i glavni urednik prvog poslovnog radija poslovniFM (od 2018.- )
Osnivač i direktor Zagreb brend foruma 2016. i 2018. 2021
Osnivač i direktor Brending Akademije