Vrhunski poznavalac kulture točenja i konzumacije vina u cijelom svijetu se naziva sommelier. Osoba je to koja u hotelima i restoranima brine o vinu od trenutka njegove kupnje do posluživanja. On je taj koji će stati pred gosta, predložiti koje vino popiti uz koje jelo, odabrati čaše i natočiti. Riječ dolazi iz francuskog jezika, a u doslovnom prijevodu znači „onaj koji sliži vino" ili „konobar za vino".
Pivopije su svoje sommeliere dobili tek nedavno jer se u zadnjih desetak godina pivo počelo cijeniti onako kako se stoljećima cijenilo vino. Znanje stječu na visokim učilištima, primjerice Institut za zitologiju u Belgiji ili Pivskoj akademiji u Velikoj Britaniji. Još uvijek su rijetki, najviše ih je u Njemačkoj, Belgiji, Češkoj, Velikoj Britaniji i Americi, a u Hrvatskoj nemamo ni jednoga.
Zato je nedavno gostovanje američkog sommeliera Chrisa Myersa, svjetski prvak u točenju i serviranju piva za 2010. godinu, izazvalo veliko zanimanje domaćih pivskih stručnjaka, ugostitelja i medija. U zagrebačkom restoranu Baltazar otkrio im je tajne pravilnog kušanja i ocjenjivanja piva te kombiniranja piva i hrane.
U zadnjih pet godina koliko se bavi poslom pivskog sommeliera obišao 15 država, na pet kontinenata, a u Hrvatsku ga je dovela Zagrebačka pivovara, odnosno brend Staropramen. U sklopu predavanja organizirane su i praktične radionice na kojima su uzvanici mogli spojiti ugodno s korisnim i naučiti pravilan način kušanja i prepoznavanja piva uz tri jedinstvena Staropramen okusa - Staropramen, Selection i Eden.
Chris u ugostiteljstvu radi od 16 godine, a zadnjih 15 je pipničar. Počeo je u baru kada mu je bilo devetnaest. Tamo se upoznao s raznim pićima, no nekako je najviše zavolio pivo. „S pivom živim cijeli život, to je dio kulture. Dolazim iz Wisconsina, grada koji je poznat po pivu i siru. Tamo se odražavaju i festivali piva, a imamo i svoju juhu od piva i sira. „Pivski sommelier se može postati na nekoliko različitih načina kao što se postaje i šef kuhinje. Neki se ljudi rode u obiteljima koje bave pivom, pa kad odrastu postanu stručnjaci za pivo. Postoje i programi obrazovanja pa, na primjer, kompanija za koju radim, F&B Partnership, organizira kratke tečajeve koji se održavaju vikendom, a u SAD-u postoje i Cicerone certifikati. Ja sam završio upravo tu Cicero's Beer Academy u Americi", rekao je Chris.
Jedan od najpriznatijih pivski sommeliera smatra da je budućnost kvalitetnog točenja i sljubljivanja piva s hranom u pivnicama širom svijeta zagarantirana jer sve više pivskih potrošača želi piti svoje omiljeno piće iz prikladnih čaša, pravilno ohlađeno uz odgovarajuća jela.
Sommelijesrtvo u ugostiteljstvo ulazi na mala vrata, ali sasvim sigurno. Mala zajednica pivski sommeliera smatra da je pivo na dobrom je putu da stekne status poput zvučnih vina u gastronomiji jer se sve više pažnje poklanja nastanku piva, njegovoj distribuciji i posluživanju.
U želje da pokažu kakva raznovrsnost postoji us svijetu piva Njemačko udruženje pivskih sommeliera i Akademija Doemens u travnju 2010. godine u njemačkom gradu Sonthofen u Algauu u južnoj Bavarskoj po prvi puta organizirali Svjetsko prvenstvo u nadmetanju sommeliera za pivo. Pivsko je znanje odmjerilo 48 pivskih sommeliera iz cijelog svijeta. Svaki je sudionik morao kušati i ocijeniti više od dvadeset piva, a šest najboljih ušlo je u finale. Pobijedio je Nijemac Karl Schiffner, diplomirani pivski sommelier i vlasnik restorana.
Da su na najboljem putu svjedoči i činjenica da će u rujnu ove godine u Münchenu na sajmu Drinktec 2013. biti upriličeno i 3. svjetsko prvenstvo pivskih sommeliera. Selidba svjetskog natjecanja u München, grad poznat po Oktoberfestu, najvećem svjetskom festivalu piva i na druge prestižne sajmove jamstvo su da će pojam pivski sommelier uči u uho milijunima posjetitelja koji svake godine zbog piva posjete bavarsku prijestolnicu.
Tekst je preuzet iz dvotjednika Agroglas broj 318 od 31. srpnja 2013.