Ovo je najuzbudljivije vrijeme za pivo u suvremenoj povijesti. Otprilike četiri nove pivovare otvaraju se svaki tjedan, a pivoljupcima je dostupna najšira paleta pivskih vrsta ikad. Čini se da se moramo maknuti ispod oblaka pod kojim smo od piva imali deprimirajući osjećaj, jer je ono smatrano priprostim pićem.
To može biti samo dobra stvar:pivo je iznimno značajan faktor naše socijalne historije i ima golem utjecaj - bilo je jedan od prvih proizvoda industrijske revolucije, a pivari su bili među pionirima takvih inovativnih stvari kao što su parni stroj ili mikrobiologija. U Viktorijansko doba pivo je bilo drugi najveći generator bruto društvenog proizvoda, odmah nakon pamuka.
Govoriti sofisticirano o pivu može biti teško. Budući da se pivo čini nepretencioznim i demokratičnim - a te osobine nikad ne bi trebalo izgubiti - često se smatra da se o njemu ne može razgovarati ozbiljno. No, činjenica je da u pivo možete biti jednako ozbiljan stručnjak kao i za vino, ako ne i više. Kod vina zdrobite grožđe i im ate vino. Ali kod piva imate različite vrste hmelja, slada, kvasca i tako dalje, da biste na kaju morali u to uključiti nevjerojatnu količinu umijeća da biste dobili konačan rezultat.
Sljubljivanje hrane i piva jedno je od najvećih otkrića posljednjeg desetljeća. Osobno sam se uvjerio na mnogim večerama posvećenim sljubljivanju pića i hrane da dok vina često prekrivaju sve okuse jela, kudikamo suptilnije arome piva uistinu nadopunjuju okuse hrane. To je međutim stvar u koju ljude ne možete uvjeriti dok sami ne probaju.
Pete Brown, autor knjige Man Walks into a Pub - A Sociable History of Beer
Izvor: The Times