Premda lijepih petnaest posto čeških žena po rezultatima istraživanja agencije Stem Mark, pije flaširano pivo - točeno samo njih pet posto - mnoge među njima nisu svjesne zdravstvene razlike između umjerene i prekomjerne konzumacije piva, upozorava ovih dana jedna češki portal.
Prekomjerna upotreba namirnica i napitaka je štetna. kod piva je to tim više, što ono sadrži podmukli etilni alkohol koji stvara ovisnost, premda se u jednoj on politri nalazi u količini od oko 20 mililitara, koja je za zdravlje ne samo neškodljiva, nego i blagotvorna
Shvaćanje zdravstvenih prednosti tradicionalnog češkog pića trebalo bi rezultirati s jedne strane ograničavanju potrošnje tamo, gdje prekomjerna konzumacija prijeti alkoholizmom, a na drugoj strani ultimativnom uvođenju umjerene potrošnje u režim pića kod žena u svrhu očuvanja njihova zdravlja.
Kao što je potrošnja piva neuravnotežena, jednaka je stvar i cjelokupnim režimom uzimanja tekućine. Pijemo malo tekućine i neusklađeno s potrebama. Malo je žena koje dnevno popiju dvije do dvije i pol litre vode u podesnoj formi, odnosno u odgovarajućim napicima (pozor - pivo sadrži 92 posto vode), nego piju velike količine diuretičkih napitaka s kofeinom, koje tijelo zapravo odvodnjuju, odnosno isušuju (kava, napici iz skupine kola) i visokoenergetskih voćnih napitaka zaslađenih šećerom. pivo niti izdaleka nije toliko kalorično kako žene misle. U pola litre piva s deset posto slada u prosjeku je oko 200 kilokalorija, dok je u pola litre vina čak 300 kilokalorija energije. Učešće energije iz šećera u ukupnoj količini energije u pivu je 60 posto. Pri tom pivo sadrži kako jednostavne šećere, koji sagorijevaju brzo, tako i one spore, takozvane dekstrine, koje energiju oslobađaju još dugo nakon konzumacije. Tako se osigurava opskrba organizma energijom ne samo neposredno nakon konzumacije, nego i kasnije. šećeri se u tijelu ne nakupljaju, ravnomjerno sagorijevaju i ne transformiraju se u nepoželjne masnoće.
Mala količina alkohola u pivu s energetskog stanovišta nije štetna. Upravo suprotno! Odstranjivanjem alkohola djelovanjem enzima dehidrogenaze nastaju slobodni radikali, koji se uključuju u procese razgradnje masnoće i time ubrzavaju njihovu energetsku potrošnju umjesto da se masnoća gomila. Stoga dijetolozi počinju ženama koje se bavi fizičkim aktivnostima preporučivati malo pivo kao podesan izotonički napitak, koji produžuje postupak sagorijevanja masnoće, koju uzrokuje kondicijski trening.
Kako alkohol, tako i tvari iz ekstrakta hmelja usporavaju oslobađanje kalcija iz kostiju, karakteristično za starije žene nakon menopauze, a može uzrokovati nepoželjnu osteoporozu, od koje prema procjenama liječnika boluje oko milijun osoba u Češkoj, pretežno žena. Prognoze kažu da bi do 2020. godine od osteoporoze moglo oboljeti čak 1,6 milijuna žena. Uredan režim pića u razumnoj mjeri obogaćen i pivom, osigurat će dovoljno opskrbljivanje bubrega tekućinom, pa će se njima manje nakupljati kalcitnih soli, koje potiču stvaranje bubrežnog kamena.
Kod žena čiji organizam alkohol apsorbira sporije od muškaraca, jer imaju manje enzima dehidrogenaze, razumnom količinom alkohola smatra se dnevna doza od 10 do 20 grama, što odgovara količini od 0,30 do 0,50 l piva. Ta količina značajno smanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja, koje danas sve više pogađaju i žene.
Ženama je u pivu naročito dobrodošla folna kiselina - vitamini iz skupine B. Neizmjerna je njihova važnost za žene u reproduktivnom dobu, koje mogu zatrudnjeti. nedostatak ove kiseline dokazano povećava rizik oštećenja ploda, kao što je iskrivljenje kralješnice. Ginekolozi zato ženama prepisuju uzimanje folne kiseline u dopunskoj prehrani. Pivo je potpuno prirodni alternativni izvor folne kiseline. Pivarske kvasci izvor su daljnjih tvari koje blagotvorno utječu na zdravlje žene, poput kroma, a kada bismo htjeli nabrojati sve što se nalazi u pivu a dobro je za ljudsko zdravlje bila bi to maltene nemoguća misija, jer pivo sadrži više od dvije tisuće tvari. Stoga - pivo je bez ikakve dvojbe zdravo i dobro za žene, ali samo za one koje piju umjereno.