Sada je već posvuda, pa dakako i kod nas kraft pivo mantra koju svi zdušno ponavljaju, ali i dalje je teško naći nekoga tko bi pouzdano mogao reći što to zapravo jest, odnosno kako definirati kraft, to jest zanatsko, manufakturno pivo. No, za utjehu, velikih problema s tim imaju svi, pa i Amerikanci, čija je asocijacija pivara davno precizno definirala kraft pivarstvo.
Kako je to složena i delikatna problematika vidi se i iz članka objavljenog u časopisu All About Beer Magazine, koji donosi definicije kraft pivara Američkog udruženja pivara (Brewers Association), Svjetskog udruženja kraft pivara (Global Association of Craft Brewers) i portala Ratebeer. Evo što te definicije kažu o tome što je i tko je zapravo kraft pivar.
BREWERS ASSOCIATION
Mali - godišnja produkcija od 6 milijuna barela, ili manje (otprilike 3 posto godišnje prodaje piva u Sjedinjenim Državama). Proizvodnja piva je definirana pravilima izmjeničnog vlasništva.
Nezavisan - manje od 25 posto kraft pivovare posjeduje ili kontrolira (ili u njoj ima neki drugi ekvivalent ekonomskog interesa) subjekt industrije alkoholnih pića, koji nije sam kraft pivar.
Tradicionalan - većina ukupne proizvodnje mora potjecati od tradicionalnih ili inovativnih sastojaka i njihova fermentiranja. Aromatizirani napici na bazi slada - Flavored malt beverages (FMBs) - ne smatraju se pivom.
GLOBAL ASSOCIATION OF CRAFT BREWERS
Lokalno orijentiran - najmanje 70 posto ukupne proizvodnje pivovare mora biti distribuirano lokalno - u mjestu u kojem pivovara radi i u njegovoj neposrednoj okolici.
Nezavisan - 51 posto proizvodnje pivovare mora biti financirano vlastitim novcem osnivača pivovare (bez vanjskih investitora). To se odnosi i na opremu pivovare, sirovine, flaširanje i drugo. Pivovara osnovana kooperacijom više pivovara /pivara također se smatra nezavisnom.
Kreativan - pivar/pivovara mora pokazivati kreativnost tijekom čitavog procesa proizvodnje piva i spremnost na eksperimentiranje s različitim pivskim stilovima.
RATEBEER
Kraft pivarstvo je kategorija u proizvodnji piva. Ona nema kvalitativne konotacije niti je suprotstavljena „tradicionalnom" pivarstvu, ili kako već kažemo za „industrijsku" proizvodnju piva. Postoje dobra i loša kraft piva. Kraft pivarstvo je žanr. To nije oznaka kvalitete.
Koji kriteriji određuju kraft pivarstvo?
Mi kod piva ne gledamo je li kraft ili nije, nego ocjenjujemo koliko je kraft. A kriteriji se temelje na moralu i kulturi krafta.
● Posao je strukturiran oko pivara/vlasnika i nezavisan je. Potrošači poznaju tu sobu ili osobe.
● Izdvajaju se iz regionalne i nacionalne pivske kulture tako što proizvode pivske stilove inspirirane globalnom kraft kulturom.
● Primarno se fokusiraju na lokalne konzumente, lokalnu prodaju i lokalne okuse. Kraft pivar bi trebao prigrliti duh svoga lokaliteta (genius loci).
● Poslovna praksa treba u žarištu imati čovjeka, a ne korporaciju.
● Ne oslanjaju se na stalnu liniju proizvoda, niti na perjanice asortimana.
● Kuhaju kreativno i odmiču se od tradicionalnih pivskih stilova.
● Odlikuju se upotrebom kvalitetnih sastojaka i teže kompleksnoj, najvišoj kvaliteti okusnog profila.
Ako to nije kraft pivarstvo, onda ne znam što jest?
Izvor: All About Beer Magazine
Za one koji žele znati više: