Hladno nikšićko i kučko-zatrijebačka pita

  Crna Gora         11.05.2015.
Hladno nikšićko i kučko-zatrijebačka pita



Mislim da ambijent utiče na doživljaj ukusa. Nije isto da se morski plodovi jedu negdje u planinskoj kolibici, a pršuta divljeg vepra u mediteranskoj uvali sa mirisom čišćenja ribe, mrežama, fenjerima i prozorčićima od napuklog bijelog drveta.

Volim da gustiram staklenku od pola litra (zidarsko) u selu Stjepoh, do kojeg se stiže planinarskom stazom koja počinje u kanjonu Cijevne, blizu bivše vojne karaule na granici sa Albanijom. Stjepoh i Deljaj dijele zaravan koja je okružena planinskim vrhovima Suka, Kaženik i padinama na albanskoj teritoriji kojima krivudaju serpentine prema dolini Vrmoša.

Ova mjesta pripadaju kraju koji se zove Zatrijebač. Uz Hote, Koće i Grude, to je jedno od četiri albanska plemena u crnogorskom dijelu oblasti Malesija, desetak kilometara istočno od Podgorice.

U toku uspona, u danu punom zraka i sunca posle kiše, tijelo obuzima slatka glad i žeđ, ona koja je svjesna skorog zadovoljenja. Pomislih na flašu koja leži u škrinji kafane Paška Ljucivića u Stjepohu, i ne sluti da će za najviše sat, da razveseli zapečeno prašnjavo grlo. I opusti muskulaturu, u koktelu sa pogledom na pejzaž.

Rečeno - ispunjeno. Gajbe kod Paška su pune Nikšićkog i Jelena. Izgleda da ovdje i nema potebe za frižiderom, kada nije ljeto. Noć spusti temperaturu piva a dan je održava. Oprez, na ovakvim mjestima pivo se pije kao da je voda.

HRANA I PIVO U KANJONU CIJEVNE

Ako se baš zezneš pa požuriš, valjalo bi dobar zalogaj da upije toliku tečnost.

Ljucovići spremaju pitu koju znam kao autohtoni izum ovog kraja. Vjerovatno je, i logično, da je takođe zastupljena u drugim selima ili katunima gdje su brašno, voda i kiseli kupus nekada bili jedino gorivo opstanka od surovosti života stare Crne Gore i Brda.  Izgleda drugačije od uvijača, preklapača, pite od kupovnih kora i ostalih koje sam do sada probao.

Peče se ispod sača, preko četiri sata.

Brašno se umuti, na sličan način kao palačinke, i zapeče ispod zvona. Onda se izvadi, premaže sirom i kajmakom, pa opet pod sač. Zamuti se novo brašno, prelije preko kajmak-sira, i opet peče (ovo bješe treći put, jeel?). Pa kajmak i sir nanovo. Sač.....

Eto zbog čega traje. Pokušavam da prebrojim, čini se da ima najmanje petnaest kora.

Slijedi razmjena utisaka.  Neko liže prste i traži repete, drugima je "premasna i nejasna".

Masnoća mi lično ne smeta (ponekad), ovo "nejasna" ima nekog smisla. Za razliku od prošle godine kada sam probao i ostao oduševljen, danas osjećam kako fale jačina i slanoća koju bi sir i kajmak moralo da pruže. Ovog puta stoji primjedba da se radi o premasnom parčetu tijesta, istina sa onim ‘mmmm' hrskavo zapečenim uglovima.

Zato bi prilikom naručivanja bez ikakvog ustezanja trebalo naglasiti da želite kvalitetan i obilan premaz kajmakom i sirom. Paško se vratio iz Amerike i oženio u Zatrijepču, i zna valjda šta su standardi.

Inače se poručuje u toku dolaska ili dan-dva ranije, preko telefona 00382 67 51 05 39. Tepsija pite i jogurt koštaju 40 eura, količina baš najede petnaest ljudi najmanje. U porciji dođu dva romba pite i kiselo mlijeko, to sam platio tri eura. Pivo od pola litra je euro.

Ne smatram da je jeftino ali ne zamijeram ovim ljudima rijetku priliku da nešto i zarade. Ponekad se u kafani zadesi i neko od mještana. Jedan čiča od 85 godina (izgleda kao da mu je 70), je prava enciklopedija.

Izvor: Napivo.me

Podijelite

   

Postani pivski sommelier

ArhivIzreke o pivu

Pivo više ne mogu ni vidjeti.
Murphyjev zakonik, Izjava pijanog slijepca


ArhivNacrtaj mi krigl

Chimp1a
Chimp1a

Knjiga Pivovara Daruvar

Knjiga Pivovara Daruvar




Najnovije iz kategorije Crna Gora




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće