Po kineskom kalendaru danas je prvi dan godine svinje. Astrolozi kažu da će to biti godina puna sreće, ljubavi i optimizma, a uspjeh će se osjetiti u svim područjima života. Bit će to – dodajemo mi – i godina piva, jer svinja i pivo se jako dobro slažu.
Nego, stvarno, jeste li primijetili kako se svinja često pojavljuje u izrekama koje komentiraju životne situacije. Doduše, gica tu obično prolazi loše i služi manje-više kao mjera negativnih stvari, pa se kaže da ne treba bacati biserje pred svinje (kako bi to rekao Ivan Belostenec: Nit prasicam biser meči, nit zločincem lepe reči), ili sretan kao prase u blatu, uletio kao prase u surutku, a za onoga koji prolazi najslabije u kakvoj raspodjeli kaže se da je trinaesto prase…
Nijemci imaju poslovicu koja kaže: Pivo poslije vina pije samo svinja. A pivo, pa vino? E, to mi je fino, a jedna židovska opet veli: Ako čovjek popije malo, dobar je kao ovca, ako popije malo više, postaje hrabar kao lav, ako prevrši mjeru, okrutan je kao tigar, a ako piće postane strast, nalik je svinji koja se valja po blatu, pa tako od sebe napravi i majmuna.
Nema lošeg napoja za dobru krmaču, kaže jedna druga mudrolija potvrđujući tako da se sve vrti oko neslavnih konotacija kralja životinja (znate da se kaže – za mene je svinja kralja životinja; lava još nisam probao). Pijan kao svinja – to je većini prva pomisao kad govorimo o piću i svinjama. Slavni online alternativni rječnik Urban dictionary bilježi i sintagmu beer pig dakle – pivska svinja i navodo dva značenja – djevojka koju u 2 sata u noći iz bara odvedeš svojoj kući, i netko tko prebrzo pije pivo, tko popije dva piva dok ti popiješ jedno.
Pivopije i proizvođači pjenušave tekućine s tim, međutim, nemaju problema. Police s pivom, naročito craftom, vrve bocama i limenkama koje stižu iz pivovare koje iz nekog razloga u imenu imaju svinju, ili sa svinjom u nazivu piva, ili slikom svinje na etiketi. Evo malog izbora.