Što učiniti protiv dosade i depresije? Svatko se suočio s tim pitanjem tijekom proljetne karantene, a mnogi su odabrali najjednostavnije rješenje – otvorili su bocu piva. Ili vina. Neki su uz to uzeli i kakvu tabletu za poboljšanje raspoloženja i suzbijanje depresije. Piše češki portal Novinky.
Negativne posljedice takvih odluka nije trebalo dugo čćekati. Psihijatri i liječnici iz klinika za liječenje alkoholičara i ovisnika imaju pune ruke posla. „Ovo je bilo valjda prvo ljeto da su klinike za liječenje ovisnika imale liste čekanja. Sve klinike u zemlji bile su dupkom pune. To inače nije slučaj,“ rekao je u izjavi za Pravo profesor Michal Miovský, pročelnik klinike za odiktologiju Opće fakultetske bolnice u Pragu. Dodao je da u normalnim uvjetima ovisnici o alkoholu i opijatima na mjesto u bolnici čekaju samo ujesen i na proljeće. „Ljeti se nikome baš ne ide na odvikavanje, ali kako se približi jesen i zavlada depresija, pacijenti preplave ordinacije i klinike,“ rekao je Miovský. Karantena, rad od kuće i nesigurnost bili su po njemu previše stresna opterećenja za mnoge ljude. „Djeca nisu išla u školu, neke institucije su počele štekati, i za mnoge je to bila teško rješiva situacija.“
Karantena je po njemu bila kritična uglavnom za ljude koji su imali problema s alkoholom, ali to nije bilo vidljivo njihovoj okolici.
Da je tomu tako potvrdila je i koordinatorica za borbu protiv ovisnosti Jarmila Vedralová. „Imamo podatke iz nacionalne studije u kojoj su popunjavajući online formular sudjelovale tri tisuće ispitanika. A iz tih podataka proistječe da su oni koji su pili intenzivirali konzumaciju alkohola. Isto je i kod psihoaktivnih lijekova,“ rekla je Vedralová.
Dodaje da je prekomjerno uzimanje benzodiazepina i drugih lijekova za spavanje u društvu dugoročan problem, koji je u karanteni još produbljen. Do sada je to uglavnom bio problema žena, a sada ih muškarci sustižu, a u mnogo slučajeva je to problem seniora, dakle starije populacije.
„Od početka karantene povećao se interes za liječenje ovisnosti o alkoholu, lijekovima i hazardu, ali i za detoksikaciju i o supstitucijsko liječenje težih ovisnika o heroinu i opijatima. Dijelom to možemo pripisati tome, što su obitelji u karanteni bile na okupu, pa su valjda primijetili da netko od njih ima problem s alkoholom ili drogama,“ dodala je Vedralová.
Stručnjaci misle da će se iduće godine problem još povećati, a posebno upozoravaju na djecu i mladež, koja su u karanteni snažno upućeni na računala i mobitele i neprestano su online, na internetu i na igricama.