I ove godine Češka će zadržati prvo mjesto na rang listi najvećih svjetskih potrošača piva, objavila je britanska marketinška agencija Canadean u sklopu svoga izvještaja o razvoju svjetskog tržišta piva. Prosječna potrošnja piva po glavi stanovnika u Češkoj iznosi 160 litara, a to je za jednu litru m,anje nego lani, kada je konzumacija piva per capita iznosila 161 litru, a preklani je bila za još jednu litru veća.
Na svjetskom topu deset čak je osam europskih zemalja. Iza Češke su Irci, pa Austrijanci i Nijemci, i taj se redoslijed ne mijenja posljednje tri godine. Za Česima koji popiju po 160 litara drugoplasirani Irci zaostaju okruglo pedeset litara, popiju dakle 110 litara, treći Austrijanci 109, a četvrti Nijemci 107. Ipak, kako smo već vidjeli, potrošnja piva u Europi u opadanju je. U Zapadnoj Europi taj je trend započeo još 2006. Godine, a ove godine pad bilježi i istok kontinenta, naročito zahvaljujući Rusiji, gdje konzumacija pada zbog gospodarske krize.
U svijetu pak potrošnja piva raste, unatoč krizi. Ovogodišnja potrošnja za dva je posto veća nego lanjska, a 2007. Popilo se u svijetu čak šest posto više piva nego godinu prije toga. Najveći rast bilježi Azija, gdje je ovogodišnja potrošnja piva za čak osam posto veća nego lanjska, s tim da se 70 posto ukupne azijske potrošnje piva popije u Kini. Rast bilježi i Južna Amerika, ali samo za jedan posto. Tamo je generator rasta Brazil, ujedno četvrta svjetska zemlja po proizvodnji piva. Lani je tržište piva u Brazilu poraslo za četiri posto u odnosu na prethodnu godinu.
Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.
Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.