Bernard Sváteční ležák

  Pivske raznolije         Jeff Evans         30.11.2015.
Bernard Sváteční ležák

Često u raznim 'greatest hits' anketama vidimo da pjesma Bohemian Rhapsody grupe Queen krši sva pravila ljestvica singlova, piše Jeff Evans u knjizi A Beer A Day, podsjećajući da je na jučerašnji dan (29. studenoga) prije četrdeset godina (1975.) ta pjesma osvojila britansku top listu, te uz pjesmu Bohemian Rhapsody preporučio odličan Bohemian Lager.



Slučaj je pun apsurda - pjesma u pop glazbu unosi elemente opere (i objavljena je na albumu A Night at the Opera, op. prev,), veoma je dugačka, daleko preko pet minuta, a svi znamo da su hitovi s top lista u ono vrijeme trajali samo tri minute, onda, za pjesmu je snimljen film, koji je bio preteča onog što danas znamo kao video spot i na kraju, kad je pjesma na jučerašnji dan prije četiri desetljeća zasjela na vrh britanske top liste, ostala je tamo nevjerojatnih devet tjedana -bio je to najduži boravak na vrhu još od vremena Paula Anke i njegove Diane, kojoj je to pošlo za rukom 1957. godine. Ujedno, Bohemian Rhapsody je porva pjesma koja je ponovila osvajanje britanske top liste, i to šesnaest godina kasnije, odnosno 1991. godine, nakon smrti Freddieja Mercuryja. Jednostavnije rečeno - radi se o pjesmi koja obara rekorde.

Vodeći vokal grupe Queen Freddie Mercury uvijek je bio ljubitelj opere, no ostali članovi grupe ostali su zapanjeni kad je predložio otklon od njihova standardnog heavy rock zvuka, ubacujući u pjesmu klasične dionice. Kad je završilo dugotrajno snimanje pjesme, ona je trajalo bezmalo šest minuta. Šefovi snimanja tražili su da skrate pjesmu, da bi je mogli plasirati na radio, ali je grupa to odbila i uz pomoć DJ-ja Kennyja Everetta objavila single, što je pomalo zbunilo ali i potpuno oduševilo publiku. U ono vrijeme ploče su samo vrlo rijetko išle ravno na vrh, do broja 1. i Bohemian Rhapsody tu nije iznimka. Kad je dospjela na top listu pojavila se najprije na broju 17, a tjedan dana kasnije bila je na 9. mjestu, a potom zasjela na prvo mjestu, potpomognuta videom, koji je snimljen tako da se koristi na koncertima, gdje je nemoguće izvesti neke dijelove pjesme. Taj video nije baš prvi pop  video uopće - spotovi na pop pjesme snimani su još od šezdesetih godina, ali označio je novu epohu jer je služio promociji nove pjesme. I na video ljestvici pjesma je rušila rekorde, ostavši na vrhu 17 tjedana, a također je taj uspjeh obnovila nakon Mercuryjeve smrti 1991. godine, kada je na vrhu top liste ostala još pet tjedana.

Geografska misterija

Kroz pjesmu se provlači priča, i to sjajna, ali zakučasta, pa je njeno pravo značenje ostalo obavijeno velom tajne. Naslov pjesme također je ostao zagonetkom. Riječ Rhapsody je još bila razumljiva, ali te 1975. godine rijetko je koji tinejdžer znao gdje je Bohemia. To nije bio takav problem pivopijama, koji su znali da se radi o Češkoj Republici i mogli bez problema reći da je Bohemia postojbina mnogih sjajnih piva. To je uostalom i postojbina pilsnera, pa su i prije pada Željezne zavjese mnogi ljubitelji piva znali potegnuti u Češku da upoznaju tamošnja piva i pivsku kulturu. U Freddiejevoj kompoziciji se ne spominje pivo, ali na spomen pojma Bohemian Rhapsody i uspona na vrh nameće se obiteljska pivovara Bernard iz češkog grada Humpolca. Pivovara je utemeljena 1991. godine u povijesnom gradu udaljenom 80 kilometara jugoistočno od Praga, a specijalizirala se za nepasterizirana piva, što im osigurava kudikamo veću svježinu od većine drugih čeških lagera. Pivo koje sam odabrao za danas ide još korak dalje. Sváteční ležák (blagdanski lager) nije samo nepasterizirano, nego je i dodatno odležalo u bocama, punog tijela, kompleksno, s naglašenim aromama slada, i hmelja, koje u impresivno dizajniranoj boci ostavlja prirodni talog. Daje vam osjećaj kao da pijete u tradicionalnoj češkoj pivnici. Ispalite keramički čep s boce i uživajte u pivu koje krši gotovo jednako puno pravila kao i grandiozni opus grupe Queen.

Tip pilsner

Pivovara Rodinný pivovar Bernard, Humpolec, Češka Republika

Jačina 5 %

Internet www.bernard.cz

29. studenoga

Rođeni

Busby Bekerley (koreograf), 1895.; Jacques Chirac (francuski predsjednik), 1932.; JRyan Giggs (nogometaš), 1973.

Umrli

Kardinal Thomas Wolsey, 1530.; Giacomo Puccini (skladatelj), 1924; George Harrison (rock glazbenik), 2001.

Događaji

Florence Nightingale postaje prva žena dobitnica Ordena za zasluge (Order of Merit), 1907.  

Tekst je preuzet iz knjige A Beer A Day (Jedno pivo na dan) Jeffa Evansa. Knjigu je 2008. godine izdala CAMRA (Campaign for real ale), a donosi preporuke za 366 piva iz cijelog svijeta, po jedno za svaki dan u godini. Autor prolazi kalendarom kronološkim redom, od 1. siječnja do 31. prosinca i podsjeća na značajne događaje koji su se desili na određeni datum, i s njima povezuje pojedine vrste piva. Uz svaki datum navodi i po nekoliko poznatih ličnosti koje su toga dana rođene ili umrle, te događaje toga dana.

S vremena na vrijeme posezat ćemo za ovom neobičnom knjigom.

S engleskog preveo Mato Pejić



Najnovije iz kategorije Pivske raznolije




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće