Hrvatske craft pivovare i one industrijske, koje spadaju u kategoriju malih nezavisnih pivovara, napokon su dočekali da ih ogrije sunce. U Saboru je danas velikom većinom usvojen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama, kojim se uvodi dugo tražena i očekivana diferencirana trošarina.
Zmajska, Nova runda Varionica, Medvedgrad, Hold'em Brewery, Bošnjak, Razum, Vukovarska, Ličanka, Križevačka, te Pivovara Daruvar, a možda i Osijek i Buzet, ako im proizvodnja ne premaši limit od 125 tisuća hektolitara godišnje, dobit će izdašnu pomoć države u vidu smanjenja poreza na pivo - trošarine, koja se do sada za hektolitar piva s pet posto alkohola plaćala 200 kuna. Princip je naime da se za hektolitar proizvedenog piva plaća 40 kuna po jednom postotku udjela alkohola.
Nakon dugih priprema, kojima je prethodilo još duže lobiranje i uvjeravanje, Hrvatski je sabor danas prijepodne golemom većinom usvojio predložene izmjene. Od 103 zastupnika, koji je glasovalo, 97 je bilo za, šest suzdržanih i bez ijednog glasa protiv. Još dok se semafor u sabornici nije ni ugasio, našem je portalu stigla vijest, potkrijepljena i fotografijama glasovanja. Pobrinuli su se za to daruvarski saborski zastupnici - Vladimir Bilek, zastupnik češke i slovačke nacionalne manjine, i zastupnik SDP-a Vedran Babić. Obojica su se zdušno uključila i u kampanju za diferenciranu trošarinu, baš kao i daruvarska pivovara, koja je prije dvije godine pripremila vrlo opsežan i kvalitetan materijal za raspravu o uvođenju nižih trošarina za male pivovare. Uostalom, baš je Daruvar bio mjestom na kojem je ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras na susretu craft pivara u okviru Dana Staročeškog piva najavio da će Sabor sredinom rujna odlučivati o prijedlogu zakona.
I odlučio je, na opće zadovoljstvo malih pivara.
„Jako sam sretan zbog toga, jer će malima to značiti itekako puno," rekao nam je Mario Bošnjak, koji pivo kuha na obiteljskom gospodarstvo u Sičicama kod Nove Gradiške. „To je još jedan korak prema naprijed na dugom putu koji smo prošli u posljednjih pet godina. Sve donedavno nas male proizvođače piva hrvatska administracija uopće nije razumjela ni prepoznavala. Tako smo mi najprije proizvodnju piva vodili kao proizvodnju vina i ostalih pića, a sada smo se izborili da se pivo navodi kao zasebna kategorija. Spadamo u one koji su prtili putove u džungli birokracije, pa je valjda i pravedno da nam se nešto vrati."
„Za nas to znači ulaganje u novu opremu te u proizvodnju i distribuciju novih vrsta piva," rekao je za Pivnicu direktor Pivovare i pivnica Medvedgrad Ivo Nauković.
„Smanjenje trošarine za nas male pivovare omogućiti će nam da veća sredstva ulažemo u zapošljavanje i opremu. Svakako mislim da je ovo vrlo pozitivna stvar te da će dugoročno generirati veća sredstva u državni proračun nego sama visoka stopa trošarine," riječi su Andreja Čapke, pionira hrvatskog craft pokreta, oko čijeg su se foruma Pivarstvo.info godinama okupljali homebreweri, dok nije krenulo komercijalno kuhanje u malim pogonima, od kojih je prvi bila baš Čapkina Zmajska pivovara.
Zapošljavanje i oprema ključni su pojmovi i razmišljanja Nove runde, pivovare osnovane sredstvima prikupljenim crowdfundingom. „Ja po jednom uvarku na bazi 5,2 posto alkohola plaćam 3.300 kuna trošarine, i tako svaki tjedan, što znači da uz smanjenje poreza za polovicu možemo zaposliti jednog čovjeka, ili čak dva na minimalcu," veli Miroslav Šuvak, koji je donedavno bio jedini zaposlenik craft pivovare Nova runda, dok je njegov partner i suosnivač pivovare Marko Filipin zadržao svoje „civilno" radno mjesto. U međuvremenu je u pivovari zaposleno još dvoje ljudi, a vrlo brzo bit će neophodno zaposliti još nekoga, jer pivovara bilježi vrtoglavi rast. „Očekujemo još državne potpore, jer upravo dovršavamo projekt koji ćemo kandidirati na europski fond, i planiramo da ćemo već iduće godine graditi svoju pivovaru," nastavlja Miroslav, dodajući da imaju spremne recepture za još nekoliko vrsta piva, koje će pridati svome Aleu i Braletu, ali kako pune samo u kegove, to im je usko grlo. Osim toga priprema projekta i razvijanje posla s Crnom Gorom potpuno ih zaokuplja, tako da to fizički ne stižu. Pivovara Nova runda kuha u unajmljenom prostoru u Jastrebarskom i dosegla je produkciju od deset tisuća litara mjesečno, dakle 120 tisuća litara, odnosno tisuću i dvjesto hektolitara godišnje.
Novi zakon pozdravljaju svi mali pivari, kao i oni koji će to tek postati. Naime, ovo rasterećenje u poslovanju craft pivovara sigurno će ponekoga tko se još dvoumi potaknuti da krene u te vode. A bit stvari za male pivovare sadržava članak 66 u kojem se definira što je to mala nezavisna pivovara i donosi tabela s kategorijama pivovara, odnosno količinom proizvedenog piva u godini dana i pripadajućim iznosom trošarine. U najkraćem, najveći popust od 50 posto predviđen je za pivovare s proizvodnjom ispod pet tisuća hektolitara piva godišnje, a najmanji za one s proizvodnjom od 75 do 125 tisuća hektolitara.
„ Male nezavisne pivovare"
Članak 66. a
(1) Mala nezavisna pivovara je pivovara s godišnjom proizvodnjom piva do 200.000 hektolitara koja ispunjava slijedeće uvjete:
1. pravno i ekonomski je neovisna od bilo koje druge pivovare
2. koristi proizvodne (nadzemni i podzemni prostori) i skladišne prostore fizički odvojene od prostora bilo koje druge pivovare u kojoj se proizvodi pivo i
3. ne proizvodi pivo prema licenci.
(2) Godišnja proizvodnja piva podrazumijeva količinu piva koje je proizvedeno u kalendarskoj godini koja prethodi godini podnošenja zahtjeva za odobrenje iz članka 66.c ovoga Zakona.
(3) Kada dvije ili više malih pivovara surađuju i njihova godišnja proizvodnja zajedno ne prelazi 200.000 hektolitara, te se pivovare mogu smatrati jednom malom nezavisnom pivovarom.
Članak 66. b
(1) Trošarina na pivo koje proizvode male nezavisne pivovare i koje se pušta u potrošnju na teritoriju Republike Hrvatske plaća se za 1% volumnog udjela stvarnog alkohola sadržanoga u jednom hektolitru gotovog proizvoda, i to :
Za godišnju proizvodnju piva u hektolitrima | Iznos trošarine u kunama |
˂5.000 | 20 |
5.001-25.000 | 22 |
25.001-75.000 | 24 |
75.001-125.000 | 26 |
To je ono što je sada najvažnije - mali i nezavisni pivari dobili su svoju šansu u vidu manevarskog prostora u kojem mogu lakše disati, a sredstva koja bi po dosadašnjim pravilima igre dali u državni proračun kroz dio trošarine mogu usmjeriti za stvaranje boljih uvjeta za proizvodnju i plasman svojih piva i podizanje konkurentnosti.
Dakako, tek treba vidjeti kako će sistem funkcionirati u praksi, ali već danas svi mali pivari mogu odahnuti i uzviknuti onako kako je našu vijest na facebooku danas komentirala jedna korisnica: Aleluja!