Dođite i počujte legende davnih vremena! Čujte o napitku, koji je od pradavna drag češkom rodu i ne prestaje snubiti Čehe domaće i prečanske! Tim riječima počinje dr Zdeňek Susa uvod u svoju knjigu nazvanu Velika češka pivska knjiga. Knjiga je uistinu velika u svakom pogledu – enciklopedijskog formata i obima od 240 stranica, ali prije svega velika sadržajem, odabirom tema i njihovom obradom. Sigurni smo da ćete se s nama složiti budete li iz tjedna u tjedan čitali prijevode članaka, koje objavljujemo uz blagoslov autora.
Dr Susa u nastavku svoga pregovora kaže: Putujte zemljama češkim i s poniznošću i divljenjem posjetite sva ona mjesta, gdje se rađa pivo! Kušajući piće, provjerite njegovu vezu s dubinama češke tradicije i češke znanosti i kulture! Napokon, naučite nešto o njegovim utjecajima – uglavnom veoma blagotvornim – na ljudsko zdravlje.
Sve ćete to doživjeti, poštovani čitatelji i drage čitateljice, čitajući ovu skromnu knjigu. Možete putovati nadasve udobno, a da se uopće ne maknete sa svog mekog naslonjača. Želite li pak češka, moravska i šleska piva kušati zapravo, a ne samo u dražesnim predodžbama, pođite sa mnom na put. Znajući da alkohol i volan ne idu zajedno, držat ćemo se amo sredstava javnog prometa. Među njima, opet, prednost dajem vlaku, svugdje, gdje dosežu tračnice. Za divno čudo, one vode do apsolutne većine naših pivovara; jer prije vremena kamiona i cisterni, pivske su bačve do svoga cilja stizale najčešće prugom.
U udobnosti željezničkog vagona možemo raspredati o prethodnim pivskim užicima i željno očekivati buduće. Upozorit ću vas također na tvrđave, dvorce i drugu spomeničku baštinu, što promiče na prozoru vlaka. No, nikad vas neću nagovarati da ih posjetite, jer bi nas to odvlačilo od našeg istraživačkog pothvata. Načelno, izlazit ćemo samo na kolodvorima najbližima pivovarama koje posjećujemo.
Obećavam da se – osim nekoliko kratkih dionica na lokalnim relacijama – nikada nećemo vraćati, niti križati s cestama koje smo već prošli, da ćemo ići samo naprijed, sve do cilja. Pri tom ćemo posjetiti svaku božju postojeću pivovaru u Češkoj republici, odnosno na prostoru, koji se još nedavno, odnosno prije devedeset godina, zvao Kraljevstvom češkim, Grofovijom moravskom i Vojvodstvom šleskim. Kad kažem svaku, onda mislim na one pivovare koje kuhaju više od pet tisuća hektolitara piva godišnje. Manjim se pivovarama ispričavam – sve ih nećemo posjetiti, iako ćemo svako od njih barem spomenuti1. Ostavljam ih vašem privatnom istraživanju, kojem vam uostalom, toplo preporučujem.
A sad, ne časimo časa, krenimo na put, uz stari pivarski pozdrav: Daj Bože sreće!
Zdeňek Susa.
1 Male i gostioničke pivovare nastale su – sve osim pivovare U Fleků u Pragu – nakon 1989. godine. Njihov se broj stalno mijenja, nove se otvaraju, neke – nažalost – nestaju. U knjizi ćemo spomenuti sve koje se navode u Pivarskom kalendaru 2007., a i još poneku.
Eto, tako knjigu najavljuje autor. A autor je liječnik, jedan od vodećih čeških pneumologa, koji je ujedno i izdavač, pa objavljuje svoje i knjige drugih autora iz raznih područja. Jedno od njih je pivarstvo, koje je autorov hobi. Dr Susa član je udruge građana Old Beer Club (OBC) i zapravo je za potrebe klupskih akcija počeo pripremati predavanja o pivu. Tako je to počelo, a završilo je knjigom u kojoj se, osim članaka što predstavljaju velike i važne češke pivovare, proces proizvodnje i sirovine za proizvodnju piva, nalaze i tekstovi o temama koje nećete naći ni u jednoj drugoj knjizi, kao na primjer Bedřich Smetana i pivo, Pivski zvjerinjak, Leoš Janáček i pivo, Jan Amos Komenský i pivo, Pivo u bibliji, Pivo i turizam, Mikuláš Dačický i pivo, Plemstvo i pivo, Šimon Lomnický z Budče i pivo, Jan Žižka i pivo, Funkcije i zanimanja na pivskim etiketama, Žene i pivo…
Zato nas je ova knjiga tako magnetski privukla. Kad mi je dospjela u ruke, poslao sam dr Susi mail, s molbom da dopusti prevođenje pojedinih tekstova iz svoje knjige i njihovo objavljivanje na web stranici. Odgovorio je potvrdno još istog dana, i suradnja počinje.
A evo kako su knjigu predstavili češki mediji, pišući o njenoj promociji, koja je održana u studenom prošle godine: Javnosti je predstavljena nova knjiga, koja mapira povijest i sadašnjost češkog piva i pivarstva. Autor joj je Dr Zdeněk Susa, poznati češki pneumolog. Susina knjiga na 240 stranica nudi mnogo zanimljivih podataka, povijesnih činjenica i novih pogleda na jedno od najstarijih i najpopularnijih područja ljudskog djelovanja na području današnje Češke republike. Knjiga je jedinstvena po tome što pored historijskih fakata potvrđenih proučavanjem arhivske građe i izravno u pivovarama, sadrži netradicionalno motrište piva i pivarstva, koje do sada nije ponudila ni stručna literatura. Osim pivovara koje su ugašene, Susa opisuje i one koje doduše postoje, ali je proizvodnja u njima prestala, kao i one koje rade i nude napitak, koji je u nas i u svijetu sve popularniji. Knjiga je ilustrirana unikatnim fotografijama i sigurno će za svakog ljubitelja biti štivo koje će mu otkriti mnoge nove stvari.
U ovoj ćemo publikaciji naći primjere iz naše povijesti temeljene na stvarnim likovima ili na događajima u kojima je pivo igralo značajnu ulogu. Oni su naknadno dorađeni i prošireni mistificiranjem. Gdje nije bilo moguće doći do činjenica, bilo je nužno pomalo domišljati i špekulirati. Od stvarnosti do mašte je samo mali korak. Autor ne krije ni inspiraciju u Jari Cimrmanu, ali dok je kod Cimrmana mistifikacija stopostotna, kod Zdeněka Suse je to onako – pola-pola. „Knjiga je zapravo nastala slučajno. Bio sam pozvan na susret liječnika, ljubitelja piva, okupljenih u udrugu Old Beer Club, da bih tamo govorio o svojim spoznajama o pivu,“ govori Zdeněk Susa. „A kako sam htio privući pozornost i ponuditi malo zabave i nadgradnje, opredijelio sam se za priču o pivu u samostanima na području današnje češke republike s povijesnog gledišta. Nastup je imao pozitivan odjek, pa sam počeo tragati za novim temama. pri tom mi je pomagalo ne samo to, što volim pivo, nego i moja turistička strast i zagrijanost za lokalnu povijest. najednom se ta usputna aktivnost promijenila u trajni interes, a rezultat je ova knjiga,“ objašnjava autor.
„Susina knjiga nedvojbeno ima daleko širi obuhvat, nego bi se to reklo na prvi pogled,“ zaključuje Jan Veselý, izvršni direktor Češkog saveza proizvođača piva i slada. „On svakako ne namjerava konkurirati stručnim raspravama o pivu i pivarskoj struci. Pored zabavnog štiva, on također nudi i pouku o tome što je pivo ustvari. nedvojbeno će obradovati sve koji na pivo ne gledaju samo kao na obljubljeni 'zlatni sok', nego i kao na čvrstu i raširenu sastavnicu češkog društva u povijesnom kontekstu i u sadašnjosti,“ dodaje Jan Veselý.
Autor tijekom predavanja u samostanu Hradište
Isto tako knjiga sadrži i stanovište zdravstvenih stručnjaka, koji se izjašnjavaju o pivu i njegovu utjecaju na čovjekovo zdravlje. Podupiru stav da umjerena konzumacija piva na zdravlje djeluje blagotvorno. Jedno do drugog naći ćemo mišljenje internista i dermatologinje; nije zaobiđena ni problematika alkoholizma, ako se ne držimo principa primjerene konzumacije alkohola. Sam Susa duhovito kaže, da je njegov odnos prema pivu, koje je otkrio kao već odrastao čovjek, zacijelo genetski uvjetovan. Pivarskom zanatu su se naime posvetili preci i s očeve i majčine strane, a to je eto posljedovalo time da je za njega pivo postalo ne amo omiljenih napitak, nego i hobi i inspiracija za istraživanje i literarno stvaranje. (Certum.cz)
Preveo Mato Pejić