U Bosni i Hercegovini pivovare uspješne

  Bosna i Hercegovina         P.N.         05.09.2008.
U Bosni i Hercegovini pivovare uspješne
Pivo je i dalje dobar posao. Tako je i u susjednoj nam Bosni i Hercegovini. Kako ovih dana čitamo, od pet be-ha pivovara prošlu su godinu četiri završile pozitivnim rezultatom, a samo jedna, ona banjalučka, zabilježila je gubitak u poslovanju. To je povod da se malo pozabavimo industrijom piva u toj zemlji.
Najbolje je lani radila Sarajevska pivara, ostvarivši ukupan prihod od 81,9 i čistu dobit od osam i pol milijuna konvertibilnih maraka, što je za 13 posto više nego godinu dana ranije. Slijedi Bihaćka pivovara sa 17,2 milijuna maraka ukupnog prihoda i 3,1 milijun neto dobiti, pišu sarajevski Dani. Treći rezultat među pivovarama u BH ostvarila je ona u Tuzli, koja je imala 18,4 milijuna prihoda, ali samo 26 tisuća maraka neto dobiti. Jedina pivovara koja je imala negativan poslovni rezultata je Banjalučka, koja je uz prihod od 19,2 milijuna ka-ema ostvarila gubitak od 13 milijuna maraka. Pivara u Banja Luci ima najveći instalirani kapacitet od svih be-ha pivovara, a kako tvrde njeni menadžeri, na loš poslovni rezultat nije utjecala lokalna konkurencija, nego nekontrolirani uvoz.
 
 
 
No, nismo završili. Za pivovaru Grude, koja proizvodi Prima pivo nema informacija o poslovnom rezultatu, jer je ona donedavno poslovala kao Uniline Grude, ustvari punionica Zagrebačke pivovare, a kako je registrirana kao d.o.o. po tamošnjim zakonima nije obvezna objaviti poslovni rezultat. Proučavajući ove poslovne rezultate, kako ih navode pisani i elektronički mediji, pitamo se kako to da se uopće ne spominje i šesta bosanskohercegovačka pivovara, ona u Mostaru, iako ona radi od 2005. godine, proizvodeći Hercegovačko pivo. Dakle, sadašnjost be-ha pivarstva je sasvim solidna, a prošlost također ne izgleda loše. O njoj svjedoči i knjiga koja je objavljena prije dvije i pol godine u Zenici u povodu 140. obljetnice pivarstva u Bosni i Hercegovini. Ipak, pivarci upozoravaju da budućnost nije baš izgledna, a razlog vide u neujednačenim kvotama za uvoz piva i carinama, u odnosu na zemlje u regiji koje su članice CEFTE. BiH je uvjerljivi prvak po uvozu piva, uvozeći čak 54 posto svojih potreba, dok druge zemlje uvoze tek 13 posto. Najviše piva u BiH uvozi se iz Srbije i Crne Gore, potom iz Hrvatske i Slovenije. Ukupna vrijednost uvezenog piva u prošloj godini iznosila je 112 milijuna maraka, a istovremeno izvoz je dosegao tek milijun i sto tisuća maraka, od čega je milijun maraka vrijednost izvoza u Hrvatsku. Kao najvažniju mjeru koja će osigurati egzistenciju domaćem pivarstvu, stručnjaci predlažu povećanje stimulacija u agraru.


Najnovije iz kategorije Bosna i Hercegovina




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće