MEĐUNARODNI DAN PIVA

Svakom danu njegovo pivo

  Zapisi pivopije opće prakse         Mato Pejić         02.08.2024.
Svakom danu njegovo pivo

Sretan Svjetski dan piva svima koji slave poruka je koja danas iskače sa svake stranice društvenih mreža i obično je potkrijepljena kakvom fotografijom orošene pivske krigle ili selfijem s čašom pjenušavog pića u ruci. Pritom je ono „svima koji slave“ potpuno nepotreban dodatak, jer i oni koji ne slave na ovoj će vrućini rado podići čašu u čast tako eminentnog slavljenika.

Možda će se naći netko tko će upitati pa zar opet? sjećajući se da još nije ni izblijedio aftertaste piva koje smo pili također u povodu nekog pivskog spomendana. Uistinu, u kalendaru najblaže rečeno ne manjka dana posvećenih pivu – od Dana njemačkog piva preko više dana raznih pivskih stilova (od IPE do stouta, pa do – ne znam – Dana domaćeg piva, a postoji čak i Nacionalni dan pijenja piva. Taj se dan „slavi“ 28. rujna, „par dana nakon rođendana Arthura Guinnessa, osnivača slavne pivovare Guinness u Dublinu, Irska,“ pišu inicijatori toga, još jednog od onih dana u godini na koje osim očiglednih imate još dodatni razlog da popijete pivo.  

A ovaj današnji Svjetski, ili Međunarodni dan piva, obilježava se od 2007. godine i počeo je kao pošalica pivopijskog društva u Kaliforniji, koje je predložilo da se na dan piva a) okupite s prijateljima i uživate u pivu, b) podržite one koji proizvode i poslužuju pivo i c) ujedinite pod zastavom piva, slaveći istog dana piva svih nacija. Do 2012. godine Dan piva se slavio 5. kolovoza, a od tada prvog kolovoškog petka, a ideja je prihvaćena u mnogim i premnogim zemljama na svim kontinentima.

Nacionalnih i internacionalnih dana piva i najraznovrsnijih stvari povezanih s dragocjenom tekućinom ima, kako rekosmo – tušta i tma. Velike i važne pivske zemlje imaju posebne dane nacionalnog piva i pivske kulture – Njemačka, recimo, 23. travnja, na Jurjevo, koje je nekada u pivskom kalendaru bilo međaš, koji je označavao dan početka zabrane kuhanja piva, što je trajala sve do Miholja, odnosno 29. rujna. Naime tijekom ljetnih mjeseci uvarak je bilo teško čuvati, a i pivovarama su prijetili požari. No, taj datum je za Dan njemačkog piva uzet zapravo stoga što je na taj dan proglašen famozni Zakon o čistoći piva (Reinheitsgebot) iz 1516. godine. Dan češkog piva slavi se 27. rujna (dan uoči blagdana sv. Václava, zaštitnika češke države i prvog češkog sveca, koji je ujedno i patron piva i pivara, Dan američkog piva 7. travnja jer je toga dana 1933. godine stupio na snagu zakon kojim je ukinuta prohibicija, a Velika Britanija kao nacionalni dan piva obilježava 15. lipnja, dan na koji je 1215. godine potpisana Magna carta. I to zato što je taj dokument kojim se ograničava moć engleskih kraljeva standardizirao pintu, kao mjeru za pivo i vino. Nacionalni dan piva ima čak i Island – to je 1. ožujka dan kada je 1989.  u toj zemlji ukinuta prohibicija.

 U obilježavanju dana svega i svačega, pa tako i pivskih raznolija, prednjače, dakako, Amerikanci, kod kojih godina počinje Nacionalnim danom mamurluka, nastavlja se Danom pivske limenke (24. siječnja 1935. ), pa Danom bock piva (20. ožujka), 8. ožujka  se od 2013. godine obilježava kao Međunarodni dan žena zaposlenih u pivarstvu (Pink Boots Collaboration Brew Day), 1. svibnja se slavi kao National Rotate Your Beer Day, dan kojim se promiče pivska raznovrsnost, tako da tog dana posežete za nekim pivskim stilom koji inače ne pijete, već 3. svibnja slavi se Beer Pong Day a 7. svibnja je nacionalni dan homebrewa. Odmah slijedi American craft beer week (od 16. svibnja), 25. lipnja počinje organic beer fest, a dan uoči Dana nezavisnosti 4. srpnja slavi se kao National Independent Beer Run Day – promocija craft piva.

Prvog dana kolovoza je IPA dan, 7. rujna Dan ljubitelja piva, 9. listopada Međunarodni dan piva i pizze, 27. listopada nacionalni dan američkog piva, 7. studenoga je Međunarodni dan stouta, a prva prosinačka subota se na Novom Zelandu slavi kao Dan pivske gajbe i na taj se dan uz gajbu piva s društvom slavi skori dolazak ljeta...

I to vrlo vjerojatno još nije sve, jer teško je sve to i pratiti. A kad već (skoro) svako pivo ima svoj dan, neka i svaki dan ima svoje pivo – nastojte tako da ne propustite popiti pivo ni na one dane, koji u kalendaru nisu označeni pivskom pjenom, jer svaki je dan dovoljno dobar da bi se popilo pivo. Ili dva.

Tagovi

Pivo   Svjetski dan piva  


Najnovije iz kategorije Zapisi pivopije opće prakse




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće