KAKO U HRVATSKOJ STOJE STVARI S PIVOM

Pogled sa strane

  Pivske raznolije         Radek Vařeka         03.06.2025.
Pogled sa strane

Da su Česi oduševljeni zaljubljenici ne samo u naše more, nego u sve hrvatsko opće je poznata stvar, a s obzirom na to da i na odmoru na hrvatskom jugu rado popiju pivo, dobro je pomoći im u orijentaciji među onim što se nudi. Najnoviji prilog na tu temu nalazimo na Facebook grupi Chorvatsko v srdci gdjeadministrator Radek Vařeka donosi pregled stanja u ponudi piva na hrvatskom tržištu s naglaskom na jadransku obalu.

Gospodin Vařeka veliki je cro-entuzijast koji sa svojom suprugom u Hrvatsku dolazi otprilike pet puta godišnje, a osim Jadrana odlično poznaje i redovito posjećuje i destinacije na kontinentu. O pivu također zna puno i njegovi su savjeti vrijedni svake pozornosti. Evo što kaže o stanju s pivom u nas:

80 posto tržišta točenog i flaširanog piva u Hrvatskoj pokrivaju tri pivovare, a sve tri su, naravno, u vlasništvu internacionalnih kompanija. Kuhaju takozvana „europiva” i stoga našijenac uglavnom zna za Karlovačko, Ožujsko, PAN, ali i za Laško, Staropramen, Tuborg ili Heineken, koji se kuhaju prema licenci, a naglašavam da se sva ta pita zaista kuhaju u Hrvatskoj, pa tako, primjerice Staropramen, koji se masovno toči na plažama i ugostiteljskim lokalima nema ništa zajedničkog s poznatim pivom iz pivovare na praškom Smichovu.

Od čeških piva naletjet ćete također na Velikopopovičkog kozela, na Krušovice ili na Bernarda. U Hrvatskoj osim spomenutih moloha iz Zagreba (Ožujsko) i Karlovca (Karlovačko), postoje i deseci manjih pivovara, koje ćete naći u svakom većem gradu i gradiću. Kao na primjer u Istri u Buzetu ili Puli ili u Slavoniji u Osijeku, Daruvaru, Vukovaru, te u Gospiću ili Koprivnici. U supermarketima ćete pak dobiti većinu europskih poiva i piva slovenskih, pa ona iz Bosne ili Crne Gore.

Ako se ste neodlučni i želite probati nešto drugo osim prehlađenih i pregaziranih piva koja imaju okus po kukuruznoj krupici iz beach barova, ponudit ću vam nekoliko piva koja imaju okus piva, ali su na moru dostupna samo u bocama. Na primjer, oba piva iz Vukovarskih pivovara Vukovarsko domaće i Walkow pivo, kao i piva iz Daruvara (Staročeško pivo), pivo iz zagrebačke pivovare Medvedgrad Zlatni medved, Istarsko pivo iz Buzeta, Velebitsko pivo ili Međimursko pivo iz Čakovca.

Praktički više ne pijem točeno pivo na plaži jer volim pivo a te smrznute krigle pune ugljičnog dioksida i, naravno, profesionalno kuhane kukuruzne delicije me tjeraju na mučninu.

I na kraju, za one koji vole pivo i znaju za nešto drugo osim Karlovačkog ili piva iz svoje krčme kod kuće na selu, jer su to najbolja piva na svijetu, evo nekoliko savjeta. Pokušajte pronaći IRSKI PUB u blizini vašeg odredišta, nalaze se u svim većim gradovima u Puli, Rijeci, Zadru, Čakovcu, Splitu, Omišu ili Dubrovniku, vaš mobitel će ih lako pronaći. U tim barovima uvijek su četiri ili više točenih piva, Karlovačko tamo nećete naći, no sigurno će biti Guinnessa i uz to obično postoji izbor i do 400 vrsta točenih piva i limenki piva iz Europe i možda i sva piva koja se proizvode u Hrvatskoj. I tako možete probati svijetla, polutamna, tamna, craft, IPE, Porter, lager i specijalna piva, gornje i donje fermentirana piva, pšenična, kvasna, pasterizirana i nepasterizirana piva te nefiltrirana, svijetla i voćna piva. A uz to pivo možete i odlično jesti u ovim barovima, koji su uvijek elegantni i imaju svoju dušu.

Foto Radek Vařeka

Za one koji žele znati više:

Hrvatsko pivo u srcu

Tagovi

Pivo   Jadran   izbor   Hrvatska u srcu  


Najnovije iz kategorije Pivske raznolije




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće