Manje mesa u mesnim proizvodima, manje kakaa u čokoladi, umjetna sladila umjesto šećera, to su samo neki od primjera dvojne kvalitete proizvoda na tržištu, protiv koje se dugi niz godina bori i europska unija. Ni pivo nije iznimka, a globalizacija nas je još davno naučila da ćete za zvučne marke piva multinacionalnih kompanija bezuspješno tražiti podatke o, recimo, mjestu proizvodnje. Robne marke trgovačkih lanaca posebna su priča, koju nećemo ni otvarati.
Princip – viša kvaliteta za njemačko tržište a niža za češko otkrili su ovih dana i češke pivopije i to na primjeru njihove omiljene marke, nacionalnog pjenušavog ponosa i tržišne jedinice, lagera Plzeňský Prazdroj, koji u izvoz ide pod nazivom Pilsner Urquell. Na prvu, to se ne čini baš vjerojatnim. Lako je shvatljivo da pivovara, ako kuha deset raznih brendova za trgovačke lance, pakira isto pivo pod različitim imenima, ali da bi u istoj pivovari kuhali isto pivo u dvije različite kvalitete malo je teže povjerovati. Možda dok je Prazdroj još imao pivovare u Poljskoj i Slovačkoj, ali sada ima tvornice samo u Češkoj. Doduše, ima ih tri (u Plzeňu, Velikim Popovicama i u Nošovicama), ali ipak... Ili – da nije sve to zato što je ljeto, takozvana sezona kiselih krastavaca, doba kada se zbog manjka događaja izmišljaju teme?
Bilo kako bilo i da ne duljim, hajde da vidimo što je bilo. Prvo se u češkom javnom prostoru vodila debata o tome zašto je Plzeň u Njemačkoj jeftini nego u Češkoj, a sada je youtuberski dvojac Starej Fotr i Honza pokrenuo lavinu komentara na temu boljeg okusa plzeňskog piva koje se izvozi u Njemačku u odnosu na ono koje se prodaje na domaćem tržištu. Ovu priču ovih dana je prenose razni mediji, pa i portal eprehledne.cz.
„Još jedan ozbiljan slučaj dvostruke kvalitete hrane trenutno potresa Češku Republiku,“ piše portal. „Domaći potrošač je, razumljivo, opet na strani koja gubi, dok u inozemstvu kupuje dati proizvod u znatno većoj kvaliteti. U tom kontekstu, kada je riječ o kečapu, keksima ili jogurtu, koji su inače bili proizvedeni u inozemstvu, većini je bilo neugodno zbog lošije kvalitete onoga što pod istim imenom kupuju kod kuće, ali su se nekako pomirili s tim,“ piše dalje eprehledne.cz, i nastavlja: Ali sada imamo posla s proizvodom koji se pravi u Češkoj i koji se ovdje smatra nacionalnim pićem. To je ni manje ni više nego pivo Plzeňský Prazdroj (Pilsner Urquell). Ovo je očito najpopularniji i najprodavaniji proizvod u Češkoj. I to unatoč činjenici da mu cijena posljednjih godina vrtoglavo raste. Kako se doznaje, to se događa uglavnom u Češkoj, jer u Njemačkoj, primjerice, Pilsner Urquell možete kupiti znatno jeftinije, posebno kad je na akciji.
Mnoge je zasmetala ta razlika u cijeni, a youtuberski dvojac ide i dalje, pa tvrdi da je to pivo u Njemačkoj bolje kvalitete nego u Češkoj. Kažu da imaju iskustva s pojavom da je praktički sva hrana koja se prodaje u Njemačkoj boljeg okusa. Sada su se fokusirali na Pilsner Urquell, iako takva ideja na prvi pogled nema smisla. No, oni decidirano tvrde da je ono pivo koje je kupljeno u Njemačkoj kudikamo bolje.
Općenito prevladava uvjerenje da pivovara Plzeň proizvodi sva piva na jednoj liniji i potpuno iste kvalitete. U raspravi je, međutim, bilo i mišljenja, doduše neargumentiranih, da to nije tako, te da se pivo za domaće tržište i za izvoz već neko vrijeme kvalitativno razlikuje. Na kraju, lažu kritičari, postoji razlika i na deklaraciji piva. Dok se na češkoj etiketi navodi da sadrži „proizvode od hmelja“ a to dakle znači ekstrakt i granule, na njemačkim etiketama stoji da uz pripravke pivo sadrži i tradicionalni hmelj.
Međutim, mnogi brane Pilsner Urquell. „Češki i njemački Pilsner Urquell jedno su te isto pivo. Boja boce može biti drugačija, ali je pivo identično. Moguća razlika u sastavu na etiketi određena je zakonima, različite zemlje - različita klasifikacija sirovina", napisao je na društvenoj mreži Jakub koji za sebe kaže da je kućni pivar. Prema njegovim riječima, možda je problem više u skladištenju piva koje tada ima malo drugačiji okus.
Opsežna rasprava razvila se i na platformi Seznam Médium, koju je prije par godina kreirao news portal Seznam.cz, s namjerom da omogući korisnicima postavljanje tekstova i komentara. Članak na Seznam Médium, koji se masovno dijeli po privatnim grupama Facebooka, pak tvrdi da je kvaliteta Pilsner Urquella u Njemačkoj – lošija! „Plzeň je u Njemačkoj jeftiniji, jer ima drugačiji sastav, a okusom je kudikamo lošiji. Cijena diktira kvalitetu!,“ piše autor na Seznam Médium i dodaje da njemački Plzeň ima okus žestice i da je to zato što se u pivu za njemačko tržište uz hmelj dodaju i „Hopfen Auszüge, dakle ekstrakti hmelja, a to smanjuje troškove proizvodnje“.
Na kraju je reagirao i sam proizvođač Plzeňský Prazdroj, a reakciju glasnogovornika kompanije Zdeněka Kovářa prenosi portal PrahaIN.cz Prema njegovim riječima, Prazdroj inzistira na najkvalitetnijim sirovinama i provjerenim postupcima. Podsjeća da se pivo Pilsner Urquell kuha više od 180 godina. „Recept za pivo Pilsner Urquell isti je za sva tržišta, za Češku i inozemstvo, a kuha se i u sve vrste ambalaže puni samo i samo u Plzeňu. Odatle ga isporučujemo u češke pivnice i trgovine i izvozimo u više od 50 zemalja diljem svijeta," ističe glasnogovornik Plzeňskog Prazdroja Zdeněk Kovář.
Reagira i na spomenute ekstrakte hmelja. „U skladu s češkim zakonodavstvom, proizvodi od hmelja označeni su na češkim etiketama i pakiranjima, dok je u inozemstvu osiguran adekvatan prijevod u skladu s lokalnim zakonodavstvom. Primjerice, hop products na engleskom, Hopfenauszüge na njemačkom“, kaže Zdeněk Kovář za najveću pivovaru u Češkoj. Napokon, uvjerava da se svaka serija piva koja izađe iz pivovare pažljivo provjerava kako bi bila najbolje kvalitete.