Oglasi

Pjenušavo Vjerovali ili ne

  Pivske raznolije         Mato Pejić         27.12.2021.
Pjenušavo Vjerovali ili ne

Količina proizvedenog piva u pravilu se izražava u hektolitrima, no nemali broj pivara govori o litrama skuhanog piva. Neki, a naročito novinari koji žele impresionirati svoje čitatelje, idu i dalje, pa proizvedenu količinu pretvaraju u politre, a nerijetko ne štede truda pa nude spektakularne podatke o dužini kompozicije koja prevozi godišnju produkciju neke pivovare.

To su prilozi za rubriku Vjerovali ili ne, a jedan takav pronašli smo u daruvarskim novinama na češkom jeziku Jednota iz 1976. godine, koje uz članak o završetku velikog investicijskog ciklusa u Daruvarskoj pivovari, pišu: „Godišnjom produkcijom flaširanog piva Daruvarske pivovare mogli bismo više nego dvaput opasati kopnenu granicu Jugoslavije,“ ili: „Kad bismo složili sve boce piva proizvedene u Daruvarskoj pivovari u jednoj godini dobili bismo cestu od Daruvara do Bjelovara široku 120 metara“.

Ima toga još: Ako broj stanovnika Daruvara zaokružimo na 10.000, morao bi svaki Daruvarčanin kroz cijelu godinu piti po 165 boca piva na dan, da bi se popila cjelogodišnja proizvodnja, a kad bi samo jedan čovjek htio popiti godišnju produkciju i uz uvjet da pije deset boca dnevno, morao bi živjeti 16.385 godina.“

E, to bi mi se jako sviđalo. I deset boca na dan i šesnaest i pol tisućljeća života!

Ovih dana pao mi je u ruke nekakav češki šapirografirani bilten u kojem su navedeni i zanimljivi podaci o proizvodnji piva u pivovari Kostelec nad Černými lesy početkom 1960-ih godina.

U prvom dijelu navode se usporedni podaci o produkciji piva po mjesecima u 1962. i u 1963. godini u hektolitrima (za cijelu godinu 1962. 26.208 hl a za 1963. 34 tisuće), a zatim i ostalih proizvoda pivovare – soda vode, šumećih napitaka i prirodnih sokova.

A onda počinje nizanje bizarnih podataka na temu „kad bi...“

„Pivo proizvedeno u pivovari Kostelec nad Černými lesy za četvrt godine (lipanj, srpanj i kolovoz) 1963. teklo bi neprekidno iz pipe ukupno 4.173 sata, to jest 173 dana, a to znači non stop, i danju i noću, od 1. siječnja do 31. svibnja.“

„Osvježavajući napici proizvedeni u našoj sodari u istom tom razdoblju, kad bismo ih nastavili puštati na onu istu slavinu, tekli bi 2.620 sati, odnosno 109 dana, a to znači neprekidno od 1. lipnja do 17. rujna.“

„Red politrenih boca s pićima mjesne sodare, postavljenih jedna do druge, bio bi dugačak 110 kilometara.“

„Red politrenih boca piva iz černokostelečke pivovare, postavljenih jedna do druge, bio bi dugačak 175 kilometara.“

„Red politrenih boca napunjenih osvježavajućom napicima i pivom iz kvartalne proizvodnje sodare i pivovare bio bi dug 285 kilometara, odnosno povezao bi Kostelec i Opavu, ili pak Kostelec i Gottwaldov. Kad bismo boce postavili jednu na drugu dosegnule bi visinu od 938 kilometara.“

„Kad bi se u svakoj obitelji u Kostelcu dnevno popila jedna boca sode ili soka, te po jedna boca piva dostajala bi kvartalna produkcija za pet i pol godina.“

„Tom količinom piva bi se prekrila površina od 4 hektara i to tekućinom visine pet centimetara.“

„Pivom koje se planira proizvesti do kraja 1963. godine može se napuniti ribnjak površine pola hektara i prosječne dubine od metra i pol.“

„Za prijevoz te količine piva bilo bi potrebno osam vlakova i svaki s dvadeset vagona-cisterni zapremine 200 hektolitara.“

I biser na kraju – usporedbe su smislili i izračun  proveli – „pioniri osnovne škole Kostelec nad Černými lesy“.



Najnovije iz kategorije Pivske raznolije




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće