Oglasi

SPECIJALNO PIVO S ISLANDA

Pjenušava kita od kita

  Pivske raznolije         P. N.         15.12.2024.
Pjenušava kita od kita

Vijest nije nova, ali postaje aktualna dolaskom zime, a toliko je bizarna da ne možemo da je ne prenesemo – za festival koji se održava tijekom islandskog zimskog mjeseca Thorrija, lokalna craft pivovara Stedji (Brugghús Steðja) proizvodi pivo Hvalur 2 koje se kuha s dodatkom testisa kita sušenih u ovčjem izmetu. Kažu da okusom toga piva dominira karamel i da se ono odlično slaže s fermentiranim mesom morskog psa, koje se tradicionalno jede u mjesecu posvećenom bogovima Thoru i Odinu.  

Pivo Hvalur 2 pivovare Stedji prodaje se samo u određeno vrijeme, kada se obilježava islandski zimski mjesec Thorri, izvještava web stranica Visir, external. Testisi kitova perajara – koji su ugrožena vrsta – suše se "prema staroj, islandskoj tradiciji" prije nego što se usole i dime. „Želimo stvoriti pravu Thorri atmosferu i stoga smo odlučili koristiti dimljene testise kitova perajara za aromatiziranje piva“, izjavio je Dagbjartur Ariliusson, suvlasnik pivovare za BBC. – „Uložili smo puno truda u ovo i to je dug proces,“ dodao je. Godine 2013. Island je nastavio komercijalni lov na kitove perajare nakon dvogodišnje obustave. Većina mesa kitova izvozi se u Japan. No, unatoč tome što je lov na kitove sada legalan, zaštitari prirode ogorčeno nastoje spriječiti tu praksu.

Pivovara Stedji razljutila ih je i 2014. kada je napravila prvo pivo imena Hvalur koje je sadržavalo druge dijelove kita, uključujući kosti i crijeva, odnosno brašno od sušenih dijelova kitova mesa, o čemu je i Pivnica pisala u to vrijeme. Tada je skupina za zaštitu kitova i dupina to korištenje kitovog mesa za proizvodnju piva opisala kao „nemoralno i nečuveno“. Proizvod su privremeno zabranile službe za javno zdravstvo, ali je kasnije rasprodan u prodavaonicama alkohola. Ovog puta sve dozvole već postoje, kažu u pivovari.

„Kelti su pivo smatrali pićem bogova. Ranije je čak služilo i kao valuta. Danas se pivari natječu tko će svijetu predstaviti originalniji recept. Pa makar proizvod bio i degutantan!“ – tako mediji pišu objavljujući vijest o pivu s dodatkom sušenih testisa kita perajara.

„Razlog za ovaj netradicionalni recept je“, kaže suvlasnik pivovare Dagbjartur Ariliusson, „taj što je na Islandu potpuno nedostajalo pivo koje bi se dobro slagalo s tradicionalnim delicijama kao što je fermentirano meso morskog psa, testisi ovna, fermentirana kitova mast ili puding od jetrica“. Pivo, čiji su glavni sastojak dimljeni kitovi testisi, slovi za odlično i elegantno piće koje savršeno nadopunjuje spomenute delicije. Naravno, na glasno negodovanje zaštitara prirode koji nikako ne odobravaju ovaj uvarak pivovare Steđji.

Ako se otarasite predrasude oko glavnog sastojka, onda ćete, prema nekim hrabrim pivopijama, koji su pivo kušali, uživati ​​u piću koje je ugodnog okusa i u njemu nema ničeg gnjusnog. Okusom navodno dominiraju lagani karamelni podtonovi, a okus piva je izvrstan.

Islandsko pivo, čiji su glavni sastojak dimljeni testisi kita perajara, drugog najvećeg sisavca na zemlji, izvozi se u Norvešku, SAD ili Japan. Ovdje najvjerojatnije nećete uživati ​​u ovom raritetu. Naime, zbog mjera za zaštitu kitova zabranjen je uvoz ovog proizvoda unutar EU.

A pivovara Stedji?

Na zapadnoj obali Islanda okružena niskim planinama, tekućim rijekama i toplim izvorima nalazi se farma Stedji, što u prijevodu znači nakovanj, a ime je dobila po formaciji stijena pokraj pivovare Stedji i obiteljske kuće. Mjesto folklora i magije koje je danas dom jedne od najinovativnijih, najuzbudljivijih i najbujnijih obiteljskih pivovara na svijetu. Podsjetimo da je na Islandu povijest modernog pivarstva počela tek 1989. godine, kada je ukinuta prohibicija uvedena još 1915. godine. Kada je 1933. ukinuta prohibicija u Americi, skinuta je i na Islandu zabrana s prodaje alkoholnih pića, izuzev piva, koje je i dalje ostalo pod zabranom. Dvije godine kasnije dozvoljena je proizvodnja piva s udjelom alkohola do 2,25 posto, i tako je ostalo sve do 1989. godine. Možda si zato lokalni proizvođači daju toliko oduška.

Štedjii pivo nije samo pivo; to je alkemija čistog genija, stoji na web stranici grada Reykjavika, koja predstavlja tu lokalnu atrakciju i nastavlja:.

Naš pivar je njemačke struke, Philipp Ewers, koji je čarobnjak za pivara.

Profesionalni dizajner dizajnira naše etikete. Odlučili smo se stvarno povezati s našom farmom. Dakle, kako je naziv farme Steðji (Nakovanj), oblik etikete je nakovanj. Nakovnji se koriste stoljećima i koriste ih kovači za oblikovanje vrućeg željeza.  

Posjedujemo vlastiti izvor čiste vode. Voda je testirana i dokazano je među najčišćim i najčišćim izvorima vode na svijetu. Koristimo našu prirodnu izvorsku vodu koja dolazi iz prirode. Otvorili smo posebnu kušaonicu u našoj pivovari, kako bi ljudi iskusili naša inovativna piva i sami se uvjerili kako se pravi tako jedinstven proizvod.

Za one koji žele znati više:

Pivo s kitom

Za one kojima nikad nije dosta bizarnih pivskih vijesti:

Mirisi, zlato i tamjan

Sol u pivu i ekonomija svinja

Tagovi

Pivo   Island   kit   testisi  


Najnovije iz kategorije Pivske raznolije




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće