Oans, zwoa, drei – gsufa! To je uzvik koji u ovom trenutku odjekuje sveudilj svih 14 velikih i svih ostalih malih šatora Oktoberfesta. Nakon njega orkestar zasvira Ein prosit der Gemütlichkeit, uz gromoglasnu podršku svekolikog puka, a onda se poteže iz litrenih vrčeva. To je mali ritual koji će do nedjelje 5. listopada biti ponovljen tko zna koliko puta. Jasno je o čemu se radi, danas je otvoren 175. Oktoberfest u Münchenu, najveća pivska fešta na svijetu.
Oktoberfest počinje uvijek na isti način – u subotu, dva tjedna pije prve nedjelje u listopadu, točno u podne, u Schottenhamel šatoru-paviljonu, otvara se prva bačva piva. Čini to gradonačelnik Münchena, odnosno – nadgradonačelnik (Oberbürgermeister), kako Nijemci zovu čelnu funkciju u velikim gradovima. To otprilike odgovara našem županu, drugdje se to zove drugačije. Česi recimo u gradovima imaju gradonačelnika, a u velikim gradovima, poput Praga – primatora. U svakom slučaju to je prvi čovjek grada, a to je u Münchenu socijaldemokrat Christian Ude, koji tu dužnost obnaša još od 1993. godine, a prije toga tri je godine bio zamjenik gradonačelnika. Ali, vratimo se mi na početak. Ritual otvaranja izgleda ovako – gradonačelnik se na lice mjesta dovozi u pivskoj zaprezi, koja na Oktoberfest dolazi u pivskoj povorci, te u pivsku bačvu od 200 litara zabija pipu i Oktoberfest proglašava otvorenim riječima Ozapft is! To na bavarskom otprilike znači Čep je zabijen!, ili Načepljeno je!, no time ćemo se više baviti jednom kada se uhvatimo bavarskoga dijalekta, barem onih nekoliko fraza koje će dobro doći svakom tko putuje na Oktoberfest. Potom natoči prvi litreni vrč piva, koji ispija predsjednik bavarske vlade. Svečanost otvaranja održava se uvijek na istom mjestu – u šatoru Schottenhamel. Iako na Oktoberfestu ima 14 velikih šatora i više manjih, a pod svakim se toči neko drugo pivo (u svakom licencu za točenje ima samo jedna od šest minhenskih pivovara), nema nikakve rotacije niti uravnilovke, nikakvog ključa koji bi jamčio jednak tretman svih šatora i pivovara – tu privilegiju ima samo Schottenhamel, a u njemu se toči pivo iz pivovare Spaten. Schottenhamel je gostioničaska obitelj, zaslužna za razvoj Oktoberfesta, koja generacijama – već više od 130 godina drži svoj šator na Wiesnu. Dakako, i Schottenhamel je zaslužio svoju priču, pa će je jednom prilikom i dobiti.
Što se tiče ritualna otvaranja Oktoberfesta, on nije tako dugovjek. Ustanovio ga je 1950. godine tadašnji gradonačelnik Thomas Wimmer, najomiljeniji minhenski prvi čovjek ikada, neka vrsta njihovog Većeslava Holjevca. Naime, prvih godina nakon Drugog svjetskog rata Oktoberfest je kuburio s posjetiteljima, pa je trebalo smisliti nešto što će privući ljude. Zato je organizaciju festivala preuzeo grad München, kako bi on imao zajamčenu kvalitetnu logistiku. Tako je 1950. uveden ritual otvaranja, a dvije godine kasnije počela je još jedna zanimljiva tradicija, Tada je po prvi put natječajem izabrano rješenje za plakat Oktoberfesta, što se otada radi svake godine.
To međutim, nije sve. Glomazna brončana pipa zabija se u hrastovu bačvu drvenim batom, i uopće nije svejedno kako se to čini, jer se već dešavalo da se to učini tako da se bačva pretvori u fontanu iz koje pivo prska na sve strane. Idealno je – kažu propozicije – da se pipa zabije s tri odmjerena udarca, ali to može samo jako dobro obučen čovjek. Christianu Udeu ponekad je trebalo i više od deset udaraca, ali nakon petnaestogodišnjeg iskustva svakako ga možemo smatrati veoma iskusnim, što je dokazao i tako što je više puta pipu zabio sa samo dva udarca, što je i rekord Oktoberfesta. Ove je godine Ude je potvrdio vlastiti rekord, te je pipu zabio u bačvu s dva udarca. Kao i ranijih godina, i ove je otvorena kladionica u kojoj su zainteresirani mogli pogađati koliko će mu udaraca trebati ovoga puta. Kladionicu organizira Crveni križ, koji na Oktoberfestu tradicionalno vodi službu prve pomoći i ured za traženje roditelja izgubljene djece, a prihod od kladionice namijenjen je provođenju tih aktivnosti. Oni koji su tipovali na dva udarca dobivaju dvostruki znos uloga, za jedan udarac indeks je bio sedam, za četiri i više – također sedam. Nakon otvaranja prve bačve i točenja vrča za predsjednika Vlade Günthera Becksteina, s prostora kod statue Bavarije ispaljeno je u zrak 12 hitaca iz prangija, što je znak gostioničarima u ostalim šatorima da je Oktoberfest otvoren i da mogu početi s točenjem piva.
Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.
Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.