Od sva četiri osnovna sastojka za proizvodnju piva kroz povijest su pivovare najviše igrale na kartu kvalitete vode te na pričama o nenadoknadivosti lokalnih izvora ili vlastitih bunara u krugu tvornice gradili reputaciju svog asortimana. Danas to više nije važno, jer voda se lako prilagodi potrebama određenog pivskog stila i svejedno je odakle se ona zahvaća, pa može čak i iz – kanalizacije.
Više primjera kuhanja piva s otpadnom vodom koja je prošla tretman u pročistaču već smo ovdje spominjali, a najnoviji dolazi iz bavarskog grada Weissenburga, gdje su skuhali pivo s kanalizacijskom vodom koja je prošla kroz ukupno četiri stupnja pročišćavanja, te ga nazvali Reuse Brew Helles.
Prve tri faze obrade vode su mehanička, biološka i kemijska. Stupanj mehaničke obrade uključuje postrojenje za prosijavanje, komoru za pijesak i dva primarna pročistača, piše empoweringpumps.com. U fazi biološke obrade, milijarde mikroorganizama svojom metaboličkom aktivnošću pomažu pretvoriti otopljene tvari u kanalizacijskoj vodi u čvrste tvari koje se mogu taložiti. Stupanj kemijske obrade iz otpadne vode uklanja fosfor.
Četvrti stupanj je jedinstven za postrojenje za pročišćavanje grada Weissenburga. Sastoji se od ozoniranja vode miješanjem s ozonom putem sustava za napajanje, pri čemu se koristi ozon proizveden na licu mjesta uz pomoć kisika i generatora. Ozoniranjem otpadne vode u reaktoru nastaju nusproizvodi koji mogu biti štetni za vodu u okolišu, pa ovaj proces prati dvostupanjska filtracija. Taj se sustav filtracije sastoji od biološkog filtra s aktivnim ugljenom i pješčanog filtra. Ova četvrta faza pročišćavanja uklanja do 80% antropogenih tvari u tragovima.
Ipak, ova voda još uvijek nije sigurna za piće, rekao je Tobias Fruehauf, voditelj operacija u Weissenburgovom postrojenju za pročišćavanje otpadnih voda. Dakle, voda se mora dalje tretirati.
- To čini vodu čišćom nego što zakon o kvaliteti vode za piće zapravo zahtijeva. Čak uključuje i djelomičnu demineralizaciju, objasnio je Uwe Hübner iz Xylem Water Solutions.
Najsuvremenija tehnologija čini ekonomičnim i učinkovitim korištenje otpadne vode za pravljenje piva. Reuse Brew Helles je rezultat suradnje između Katedre za pivarstvo i tehnologiju pića i Katedre za inženjering urbanih vodoopskrbnih sustava na Tehničkom sveučilištu u Münchenu, grada Weissenburga i Xylema.
Glavna svrha piva Reuse Brew je pokazati mogućnosti suvremenog tretmana vode i kako se voda može koristiti na održiv način. To je također jedan od načina borbe protiv klimatskih promjena.
- Trenutno se suočavamo s vrlo čestim nedostatkom vode zbog klimatskih promjena, a jedan od načina da se tome suprotstavimo je ponovno korištenje pročišćene otpadne vode, rekao je Hübner.
Svi ovi napori na pročišćavanju kulminiraju zadovoljnim ljubiteljima piva.
- Ukusno je! Ne možete prepoznati da to nije obična voda, rekla je Nadine Krogull nakon kušanja piva na sajmu u Münchenu.
- Ne primjećujem nikakvu razliku u odnosu na normalno pivo. Stvarno je dobro, složio se Sebastian Beck.
Za one koji žele znati više:
Ako vas želudac još služi, pročitajte i ovo: