OTKUD JARAC U PIVARSTVU

Od Einbecka do Jednog Jarca

  Povijest piva         P. N.         20.05.2025.
Od Einbecka do Jednog Jarca

Mjesec svibanj vrijeme je kada se u Njemačkoj načinju bačve posebnog jakog piva zvanog Maibock, dakle „svibanjskog bock piva” a kada se to pivo nađe u boci, etiketu u pravilu krasi slika – jarca. Riječ Bock, naime, na njemačkom znači jarac pa je onda ilustriranje toga piva crtežom kozjeg mužjaka potpuno logično, no pitanje je otkud jarac u pivskoj terminologiji, odnosno kakve veze ima ta zvjerka sa stvarima pjenušave tekućine.

Za to je, kao i za puno drugih stvari, kriva usmena predaja, u kojoj se riječi iskrivljuju netočnim prenošenjem i tu smo priču na ovoj stranici ispričali više nego jednom. No, nije naodmet ponoviti je, pogotovo kad u rukama imamo knjigu češkog autora Čeněka Zíbrta Z historie piva (Iz povijesti piva), izdanu prije jednog stoljeća, a ponovno objavljenu prije jednog desetljeća. A Č. Zibrt kaže ovako:

Ljubazni čitatelj u prethodnim je poglavljima već upoznao različite nazive staročeških piva i primijetio da je najboljim pivom bio smatran „mužjak” ili „mužjačić” pa onda „ožujsko” (mařec), pivo kuhano u ožujku, koje se po češki naziva „březňák” (od riječi březen – ožujak).

U skladbama i zapisima straročeškim često biva riječ o pivu gorkom, kao što je nejednom bilo navedeno. Uglavnom je „martovsko” pivo gorko imalo prednost pred pivom bijelim i pred ostalima, kako možemo zaključivati iz pojedinih zapisa u knjigama praških pivara (na primjer u knjizi arhiva kraljevskog grada Praga, br. 352,1.55b – godina 1682.). Gorko pivo kod naših starih nazivalo se „horčák” ili „hořčák” ili pak „horanda” (sve dolazi od riječi hořký – gorak). O tome svjedoče i bilješke u rukopisnom rječniku V. Rose izi kojeg ih je u svoj rječnik preuzeo Jungmann, kako u natuknici „pivo” tako (valjda nepažnjom) i pod geslo „horauda”...

Vjerojatno je čitatelju bilo čudno da se do sada nigdje nismo dotaknuli piva sada tako omiljenog, nazvanog „kozel” (jarac). To nije pivski naziv staročeški i uopće to nije naziv izvorni. Nastao je pučkom etimologijom – narod je prema imenu grada gdje je pivo toga tipa bilo izvorno kuhano, tijekom vremena zasnovao sadašnji naziv novijeg porijekla..

Nastanak novog naziva dosta je zanimljiv. Opširnije se time zanima gospodin gimnazijski ravnatelj J. Černý u knjizi koja se upravo tiska kao 3. svezak Biblioteke češkog puka (Naziv: Prilozi češkoj etimologiji prostonarodnoj). Za jako, crno pivo Nijemci imaju izraz „Bockbier” i na boce stavljaju sliku jarca, koji drži čašu crnog piva, dovodeći tako naziv piva u korelaciju s jarcem, kojik također krasi i loga i zaštitne znakove pivovara, gostionica i slično. Česi pod njemačkim utjecajem također u novije vrijeme ovu vrstu piva nazivaju „kozel” (jarac) i također viđamo pivske boce sa slikom jarca kao znakom za vrstu jakog crnog piva.

To pivo, međutim, ni u Njemačkoj nema veze s jarcem. U Schrankovoj knjizi o pivu zapisane su potankosti o tome. Grad Einbeck kod Hannovera proslavilo se glasovitim pivom. Lokalni naziv Einbeck postupno je mijenjan u riječ Einbock, dalje: Ein Bock (Jedan jarac) a na kraju samo „Bock” – otud nastaju raznolika tumačenja naziva crnog piva, kod nas imenovanog izrazom „kozel” (jarac) prema njemačkom nazivlju.

Stari Česi također su upoznali to slavno pivo, koje je uvažano iz Hannovera, odnosno Einbecka – ali su ga znali pod izvornim imenom kao „pivo embeško” (einbeško) i vjerovali su da to pivo „čisti život” – tko bi u staročeškom imenovanju „embeškog piva” naslutio porijeklo današnjeg naziva piva koje je tako obljubljeno i rašireno pod etiketom „kozla” (jarca), naziva nastalog kod Nijemaca krivudavom cestom nerazumijevanja i etimologije prostog puka.

Ulomak iz knjige Z historie piva (Iz povijesti piva) Čeněka Zíbrta

Za one koji žele znati više:

Bockbier – u znaku jarca

Tagovi

Pivo   Bock   Bockbier   jarac   kozel  


Najnovije iz kategorije Povijest piva




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće