Kad za manje od dva mjeseca započne 175. Oktoberfest u Műnchenu (20. rujna do 5. listopada), bit će to sjajna prilika za dodatni posao armiji zainteresiranih. Ali, uz one koji će na Wiesnu pronaći novi privremeni i pojačani radni angažman, koji će lijepo potpomoći kućni budžet, nije mali broj ni onih koji će raditi više nego što žele, bez dopunskih honorara i bez simpatija posjetitelja Oktoberfesta. Kao što su policija i minhenski sudovi.
Na mjestu gdje se u samo dva tjedna na malom prostoru nađe sedam milijuna ljudi i popije šest milijuna litara piva, sasvim normalno, i logično, dolazi do svakojakih konflikata, jer potpomognut maliganima, čovjek ne razmišlja o tome da će svoju nesmotrenost možda platiti posjetom općinskom, ili barem prekršajnom sudu. Osim toga, takva gomila raj je za džeparoše, pa su sudnice krcate onima koji traže svoje novčanike i odštetu za pretrpljenu štetu. Műnchen ima i web stranicu posvećenu džeparenju, a u vrijeme Oktoberfesta ona je posvećena isključivo slučajevima krađe pod šatorima Wiesna i u okolici. I hrvatski pravni portal Legalis, osvrnuo se na posao koji minhenskim sucima zadaje Oktoberfest, pa navodi kako tu nije mali broj posve bizarnih slučajeva. Desi se tako da odnekud doleti svinjska koljenica i ozlijedi gosta koji 'mirno pleše na stolu'. Plesanje na stolu je, dakako, zabranjeno kućnim redom Oktoberfesta, pa je tako i 'ilegalna' plesačica, koja je u zanosu tancovanja izgubila ravnotežu i pala na leđa drugom posjetitelju, koji je u tom trenutku baš prinio vrč piva ustima, pa je udario glavom u staklo i slomio zub, platila 500 eura kazne. Uzalud je, dakako, tvrdila da je pala zato što ju je gurnuo neki prolaznik.
Sitne krađe, naguravanje i tučnjave u kojima lete pivski vrčevi, svakodnevna su i uobičajena stvar, ima i tučnjava zbog ljubomore, a prilično su česti pokušaji snimanja kamerom pod suknjama posjetiteljica. Zabilježeno je i uhićenje trojca koji je snimao pornić u 'riesenradu' – divovskom kotaču s gondolama. Hitna pomoć i policija imaju na Oktoberfestu pune ruke posla, a ponekad i ostanu bez ruke, ili kojeg njenog dijela. Prije tri godine jedan je policajac tako ostao bez prsta, jer ga je ugrizao bijesni pivopija, tako da je morao upotrijebiti suzavac, a jedan je posjetitelj ostao bez prsta kad je udario drugoga tako da mu je izbio zub. Na kraju, na sudu je dobio 15 tisuća eura odštete jer mu u bolnici nisu htjeli prišiti sporni prst.
Kako navodi portal Legalis, sud se bavio čak i nekada megapopularnim pjevačem DJ Oetzijem, čiji je hit Anton aus Tirol 2000. godine bio neprikosnoveni vladar Oktoberfesta. DJ Oetzi je, međutim, htio biti ekskluzivni izvođač svoje pjesme, pa je tužio one koji su je nepovlasno interpretirali, ali sud je zaključio da na Wiesnu svatko može pjevati što želi, a Oetzi je na kraju još morao platiti sudske troškove od čak 120 tisuća eura. Sud je slamka za koju se hvataju i oni koji ostanu bez dobrog mjesta za svoj štand, ili bez ikakvog, ali takve zahtjeve minhenski sudovi u pravilu odbacuju.
Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.
Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.