Da je sve počelo 1810. godine, svadbom bavarskog prijestolonasljednika Ludwiga i princeze Thereze von Sachsen-Hildburghausen, to se uglavnom zna. Zna se također i da je mjesto održavanja Oktoberfesta nazvano po mladoj Theresienwiese, Terezijska livada, ili skraćeno Wiesn. Mladenci su u čast svoga vjenčanja puku priredili svečanost s konjskim utrkama i točenjem piva. Bilo je to 12. listopada (oktobra), pa se zato fešta i zove Oktoberfest.
Kasnije je termin promijenjen, jer je trajanje svečanosti produžavano, a sada se ustalilo da manifestacija traje dva tjedna i završava prve nedjelje u listopadu. Više puta se desilo da je 1. listopada nedjelja, pa ustvari čitav dvotjedni pivski urnebes održan u mjesecu rujnu (septembar) i naziv Oktoberfest tada zvuči potpuno besmisleno, ali – što ćete… Posljednjih godina to je nemoguće, jer u tom slučaju fešta se produžava do 3. listopada, dana ujedinjenja dviju njemačkih država, koji je u Njemačkoj državni praznik. Inače, kad toga nema, Oktoberfest traje 16 dana – počinje u subotu, a završava u nedjelju, dva tjedna kasnije.
Toliko o abecedi, a evo nekoliko zanimljivosti, odnosno markantnih datuma iz povijesti Oktoberfesta, podsjećanja na godine koje su obilježile protekla bezmalo dva stoljeća. Naime, Okoberfest će za samo dvije godine obilježiti okrugli dvjestoti rođendan.
1811.
Već druge godine održavanja, Oktoberfest je dobio poljoprivrednu izložbu, a organizator fešte je poljoprivredni savez. Glavna atrakcija je nagrađivanje najljepših konja i volova.
1819.
Vođenje festivala preuzima Grad München.
1835.
U čast srebrnog bračnog jubileja kralja Ludwiga I. i Therezije Bavarske, održana je po prvi put povorka narodnih nošnji i streljačkih društava.
1850.
Svečano je otkrivena skulptura Bavaria i dio dvorane slave, građene po želji kralja Ludwiga I.
1869.
August Schichtl predstavio je iluzionističko kazalište Schichtl.
1870.
Zbog njemačko-francuskog rata nije održan Oktoberfest.
1873.
Oktoberfest ponovo nije održan, ovoga puta zbog epidemija kolere.
1879.
Poznati gostioničar Hans Steyrer počeo poslovati na Oktoberfestu.
1880.
U 400 gostioničarskih šatora i zabavnih radnji Oktoberfesta po prvi put zasjale električne žarulje.
1881.
Joseph Ammer otvorio je prvu i najveću svjetsku pečenjarnicu pilića.
1892.
Natočen prvi stakleni pivski vrč. Do tada korišteni su isključivo glineni.
1895.
Streljački ceh Winzerer Fähndl po prvi put nastupio u povorci, a na oduševljenje publike, nosili su srednjovjekovne odore.
1907.
Uređeni šatori pivovara Bürgerbräu, Spatenbräu, Hackerbräu i Löwenbräu, a glavna atrakcija te godine bio je muzej bolesti.
1910.
Sto godina Oktoberfesta – slavila je cijela Bavarska, a popilo se 12 tisuća hektolitara piva.
1913.
Slavio se posljednji oktoberfest prije Prvog svjetskog rata.
1922.
Počinje inflacija. Litreni vrč piva, maß, košta 50 maraka, a pečeno pile 500.
1939-1948.
Drugi svjetski rat prouzročio je desetogodišnju pauzu u priređivanju Okoberfesta.
1949.
Održan prvi poslijeratni Oktoberfest.
1950.
Gradonačelnik Thomas Wimmer utemeljio je novu tradiciju Oktoberfesta: prvog dana manifestacije, točno u podne otvorio je prvu bačvu piva u šatoru Schottenhamel i uzviknuo O'zapft is! Otada to rade svi njegovi nasljednici, a posljednjih oho-ho godina Chistian Ude.
1960.
Proslavljena 150. obljetnica Oktoberfesta, uz obnovljenu utrku konja i uz veliki vatromet.
1980.
Crni Oktoberfest. U kanti za meće na ulazu na Wiesn eksplodirala je bomba. Pogunilo je 13 osoba, a ranjeno 200.
Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.
Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.