Kad je prije mjesec dana lansirano novo pivo “Prima”, u hrvatskim poslovnim krugovima pojavile su se vijesti o neuobičajenoj poslovnoj praksi: vlasnici virovitičke šećerane Viro, Dražen Robić i Marinko Zadro, odlučili su prodati dio svojih dionica za desetak milijuna eura potrebnih za ulaganje i razvoj svoje najnovije akvizicije - tvornice piva Uniline u Grudama. Nju je Zadro, kupivši pogon Tuborgove pivovare, osnovao još 1999. Nedugo zatim zbog financijskih ju je poteškoća prodao belgijskoj multinacionalnoj kompaniji Interbrew, koja odnedavno posluje kao InBev. Potkraj 2004. InBev je istu tvornicu prodao natrag Zadru, a potom je u vlasničku strukturu ušao i Robić, 41-godišnji inženjer naftnog rudarstva, koji sebe opisuje kao “ortodoksnog Turopoljca zaljubljenog u Hercegovinu“, iako s njom nema nikakve veze. Zbog toga je i odlučio pokrenuti proizvodnju novog piva “Prima“ u Grudama, a u intervjuu za Nacional opisao je dosadašnji poslovni put svoje obitelji.
Otkud inženjer naftnog rudarstva u trgovini, šećeru i pivarstvu?
- Zvuči čudno, ali nafta i šećer uvijek su u korelaciji na svjetskim burzama. Obiteljsku tvrtku osnovali smo 1992. Isprva smo se bavili trgovinom prehrambenih artikala, pa doradom poluproizvoda, pa smo se u jednom trenutku specijalizirali za trgovinu šećerom i veletrgovinu. Time smo se bavili sve do 1999. Još potkraj 90-ih razmišljali smo o daljnjem razvoju i postali svjesni da trgovina nema smisla bez proizvodnje. Tako smo 2000. odlučili kupiti vodu Cetina, a dvije godine nakon toga s Marinkom Zadrom preuzeli smo šećeranu u Virovitici.
Ipak, vaša konkurencija sigurno sve to ne promatra mirno?
- Da, a osim njih tu je i globalizacija. Ali globalizacija ima i svojih mana, spora je, što je velik nedostatak u distribuciji proizvoda. Mi se distribucijom bavimo već 15 godina pa smo brži. Danas je važnije biti brži, a ne veći. Ne treba vam više velika tvrtka s tisuću ljudi, nego mlada i brza ekipa ljudi. Kod piva je najvažnija kvaliteta proizvoda i dobra distribucija. Mi od piva “Prima“ želimo razviti snažan brend, a to u posljednjih nekoliko mjeseci primjećuju i naši konkurenti.
Moglo bi se reći da je vaš poslovni put pravi primjer diverzificiranog rada. Nije li to u Hrvatskoj ipak još neuobičajeno?
Hrvatska je premala da biste mogli raditi u samo jednom sektoru, treba imati više projekata koji se nadopunjuju. Primjerice, ako proizvodite i distribuirate pivo, kupcu možete donijeti i vodu, vino, sokove. Tako se možete bolje povezivati s trgovačkim kućama, koje također ne žele stotine dobavljača nego nekoliko krupnijih. Mi se prilagođavamo tržištu, a još i radimo ono što nas raduje: nova pivovara nam je strast, želimo Hrvatima pokazati da imamo i možemo proizvoditi vrhunski proizvod.
Kako to da InBev baš nije uspio s tom tvornicom, a vi sad smatrate da ćete uspjeti?
- Multinacionalne kompanije imaju drukčiju koncepciju. Njima je važan samo brand, za koji obično nije važno odakle dolazi. Njima je tvornica služila samo kao odskočna daska. Nakon nekog vremena čak su razmišljali da tvornicu bace u stečaj. Mi smo imali drukčije planove. Budući da smo u šećerani uspjeli smanjiti troškove proizvodnje, a potrošnju energije smanjili za 50 posto, sigurno ćemo to učiniti i u pivovari. Imamo dva vrhunska majstora za varenje piva koji su se specijalizirali u Irskoj, Njemačkoj i Mađarskoj. Imamo i najmoderniju tehnologiju i laboratorij koji nam u svakom trenutku može izmjeriti 67 parametara koji utvrđuje sve odlike našeg piva. Pomno odabiremo i sirovine, kupujemo ih na tržištima gdje su najkvalitetnije, ali najvažnija nam je čista izvorska voda.