Dok svijet pozorno prati političku borbu između senatora Baracka Obame i senatorice Hillary Clinton za dužnost idućeg prvog čovjeka Amerike, senatorovu rodbinu i simpatizere u djedovini Obamina oca, u Keniji, potresa prava 'obamamanija'.
Karizmatični senator iz američke države Illinois uspio je zainteresirati mnoge za svoju predizbornu kampanju, a njegove predizborne skupove mediji su prozvali fenomenom 'obamamanijom'.
Taj je fenomen prisutan i u Keniji, no ondje se u zadnje vrijeme vrlo često manifestira kroz smeđu staklenu bocu s pivom koja se prodaje pod nazivom "Senatorovo pivo". U mnogim siromašnim kenijskim regijama pivo je skupo piće koje si mnogi ne mogu priuštiti, pa pribjegavanju jeftinim, često nimalo bezazlenim, varijantama iz kućne radinosti.
Naime, u kućnoj proizvodnji često se dodaju etanol ili varikina, što je do sada u nekim kenijskim domaćinstvima rezultiralo s nekoliko slučajeva sljepila, čak i s nekoliko smrtnih slučajeva. Na informacije o tomu vrlo je brzo reagirala kenijska pivovara East African Breweries Limited (EABL), uočivši tržišnu priliku za dobru i brzu zaradu. EABL je proizvela jeftino pivo (bez dodatka etanola i varikine), i nazvala "Senatorovo pivo".
Pivopije su pivo jednostavnije prozvali "Obama".
Unatoč upozorenjima liječnika da bi pojavljivanje nove vrste jeftinog piva na kenijskom tržištu moglo utjecati na povećanje broja alkoholičara u zemlji, vlasnici barova i kafića zadovoljno trljaju ruke. Vlasnik bara Bro Jimmoh u Nairobiju, John Kameta, rekao je kako "primjerice, vikendima, od prodaje 'Obame' dnevno zaradi oko stotinu dolara", što je za nigerijske prilike odlična zarada.
S obzirom na visoke životne troškove, Kenijci, bez obzira na imovinsko stanje rado popiju čašu ili dvije "Obame" - piva koje nikome nije preskupo.
"Sviđa mi se način na koji se pivo poslužuje - u vrču, umjesto u boci. Većina ljudi misli da dobiva veću količinu piva kad im se poslužuje u vrču", ispričao je jedan obožavatelj "Obame".
I dok konačni izbor američkih predsjedničkih izbora Kenijcima nije važan u istoj mjeri kao Amerikancima, u Keniji svaki posjet lokalnom kafiću glas je povjerenja Baracku Obami.