Na Svijetu ima više žena nego muškaraca. Na veliku žalost pivara, one u mnogo manjem broju nego muškarci piju pivo, jer preferiraju vino, voćem aromatizirana slaba alkoholna pića i voćne sokove. Zašto je to tako? Je li to posljedica obiteljskog odgoja tijekom kojeg majke npr. upozoravaju svoje kćeri da dobro odgojene djevojke nikada ne piju pivo? No, kad bi i bilo tako, vjerojatnije je da bi takva upozorenja kod tinejdžerica, koje iz principa ignoriraju roditeljske savjete, djelovala upravo suprotno. Stoga nam se čini da to ima veze s općim imidžom piva, koje se oduvijek smatralo narodnim, da ne kažemo prostačkim, pićem za široke narodne mase. Nekada su ga pretežno pili fizički radnici, a danas je omiljeno piće i sportskih fanova. Jedni i drugi ga konzumiraju iz velikih, politrenih ili litrenih vrčeva, odnosno izravno iz boca ili limenki. Može li to ženama izgledati privlačno? Bojimo se da ne. Takvom dojmu sigurno ne pomažu ni mnogobrojni TV spotovi koji uglavnom pozivaju na muško druženje ili uživanje u pivu na partijima, piknicima ili tijekom gledanja TV prijenosa sportskih susreta. Na tim reklamama žene su prije dekoracija nego aktivne učesnice.
Unatoč tome, postoje zemlje u kojima se pivo smatra finim i otmjenim pićem, gdje se svako pivo poslužuje u različitom tipu stilizirane staklene čaše, pa izgleda nadasve otmjeno i poželjno. Uz to, kada žene u otmjenom restoranu, za ručak ili večeru, naruče pivo, to ne izaziva nimalo podozriv pogled konobara. Naravno, takva zemlja je Belgija. Dakle, kako zainteresirati naše sugrađanke da piju pivo, bez skupe višemjesečne turističke prakse u Belgiji i drugim zapadno europskim zemljama?
Koliko žene znaju o pivu?
Onima koji poznaju povijest pivarstva, ovo pitanje može izgledati suvišno. Zašto? Zato što su žene:
- najvjerojatnije izumile pivo;
- bile u obitelji zadužene za njegovo varenje;
- za čitavu obitelj stoljećima pripremale pivo kao vrijednu ugljikohidratnu namirnicu, koja se nazivala „tekućim kruhom“;
- i danas značajan i nezaobilazan dio stručne radne snage u pivovarama.
Unatoč tome, većina naše ženske populacije zna malo o prehrambenoj i zdravstvenoj vrijednosti piva.
Debljina, kalorije i zdravlje
S tog je stanovišta pivo manje štetno od drugih pića. Niti jedno pivo ne sadrži ni masti niti kolesterol, a njegova kalorijska vrijednost, uvažavajući udjel alkohola i ekstrakta, je samo neznatno viša nego u vina, a upola je manja nego u većini koktela i voćnih sokova, koji sadrže šećer, a žene ih obično piju. Stoga se piva, pića s malim udjelom alkohola i suhe tvari (ekstrakta), može popiti više nego drugih pića, bez straha od debljanja. Naravno, ta je količina ipak ograničena na tzv. preporučljivu dnevnu dozu. Sve nutricionističke tablice pokazuju da pivo ne sadrži samo „prazne“ kalorije, nego i značajne udjele vitamina, posebno onih B grupe te antocijanogena. Npr. folat ili folna kiselina (vitamin B9), koji često nedostaje u našoj prehrani, pruža zaštitu od kardio-vaskularnih bolesti, a vjerojatno i raka. Preporučljiva dnevna doza piva sadrži 20 puta veći udjel folata od adekvatne doze vina ili žestice. Prema tome, preporučljiva količina piva zadovoljava do 45% dnevne potrebe za vitaminom B9.
Antocijanogeni su fenolni spojevi iz slada (ječma) i hmelja a djeluju kao antioksidansi i «hvatači» slobodnih radikala, pa imaju isti blagotvorni učinak na zdravlje potrošača kao i u crnom vinu („Francuski paradoks“). Može li to impresionirati nutricionistički svjesne žene, teško je reći. No, postoji još jedan, vrlo važan sastojak piva koji plijeni pažnju, a to je silicij. Pivo sadrži više biološki iskoristivog silicija nego bilo koja druga namirnica. Silicij ima važnu ulogu u povećanju gustoće koštane mase u tijelu. Tipičan dnevni unos silicija je oko 30 mg, a u pola litre piva prosječno ga ima 10 mg. Pivo objedinjuje dva poželjna učinka: s jedne strane, alkohol smanjuje resorpciju kostiju, a s druge strane čini se da silicij potiče izgradnju kostiju. Za žene je to posebno važno, jer smanjuje opasnost od osteoporoze u starosti, a istraživanja pokazuju snažnu vezu između piva i čvrstoće kostiju u muškaraca i mladih žena. Kako većina žena ne zna skoro ništa od spomenutog, bilo bi ih korisno s tim upoznati na primjeren način.
Korisni učinci umjerenog konzumiranja alkohola
Umjereno konzumiranje alkohola ima neke korisne učinke kako za muškarce tako i žene. Primjerice, glavna je korist zaštita od srčanih bolesti. Takva je zaštita posebno važna za starije žene, jer se opasnost od srčanog udara drastično povećava poslije menopauze. Drugi je primjer povećanje gustoće kostiju što štiti od osteoporoze i krhkosti kostiju. Također, novija istraživanja sugeriraju da umjereno konzumiranje alkohola može smanjiti opasnost od dijabetesa tipa 2 i demencije, što su sve češće pojave u razvijenim zapadnim zemljama. No, svakako je najzanimljivije otkriće da umjereno konzumiranje alkohola može kod žena izazvati mršavljenje (tzv. „alkoholni paradoks“). Naime, ustanovljeno je da su žene koje umjereno piju, u pravilu 15 % mršavije od apstinentica, a vjerojatnost da postanu pretile je kod njih upola manja, pa čak i ako više jedu nego žene koje uopće ne piju. Najnovija istraživanja provedena u Njemačkoj, na osnovi određivanja indeksa tjelesne mase, potvrđuju značajno smanjenje bucmastih žena među onima koje umjereno piju. Još nije poznato zašto je to tako, ali se pretpostavlja da alkohol uzrokuje neke korisne promjena u metabolizmu šećera. Paradoks ili ne, izgleda da je umjereno konzumiranje alkohola korisno za zdravlje i izgled žena.
Što je umjerena doza za žene?
Alkohol svakako spada među one tvari koje u maloj količini mogu liječiti, a u velikoj biti smrtonosne. Nažalost, još uvijek ne postoji jedinstvena definicija „umjerene“ količine alkohola, jer ona ovisi o klimi, običajima, spolu, itd. Tako se npr. u Francuskoj pod umjerenim podrazumijeva oko 60 g etanola/dan, a u Velikoj Britaniji 24-32 g/dan. Ipak, postoji koncenzus da je za žene mjera umjerenog konzumiranja niža, pa se u većini zemalja ona kreće od 16 – 24 g etanola/dan. Kad je riječ o pivu, to odgovara volumenu od 0,3 do 0,5 l piva koje sadrži 5 vol % etanola. Za vino s 10 vol% alkohola, to je 0,15 do 0,20 l, odnosno 40 – 60 ml žestokog alkoholnog pića s 40 vol % alkohola/dan. Naime, ženski organizam ne metabolizira alkohol tako učinkovito kao muški, pa je koncentracija alkohola u njihovoj krvi viša nego u krvi muškaraca, ako popiju istu količinu vina ili žestice. Zato se žene brže i lakše opijaju nego muškarci. Srećom, to ne vrijedi za pivo. Kada piju pivo, imaju istu koncentraciju alkohola u krvi kao i muškarci. Prema tome, ako već piju, bit će za njih zdravije da piju pivo.
Kako privući žene?
Britanska potrošačka skupina CAMRA npr. u tu svrhu koristi Ninkasi, lik oskudno odjevene, prekrasno građene pivske boginje, ispod koje stoji tekst: „Uzmite pravu stvar. Otkrijte hladan prirodni okus pravog piva dozrelog u bačvi. Ja sam to otkrila prije 4.000 godina i pogledajte kako sada izgledam“. Naravno, mnogi će prigovoriti da lik oskudno odjevene žene, prije svega izaziva povećanje testosterona u muškaraca i pitanje je li takav pristup privlačenja ženske pažnje na pivo najsretniji. Suprotno tome, u belgijskim i mnogim drugim europskim lokalima, pažnju plijene ukusno odjevene žene koje elegantno i sa stilom sjede za stolom s prekrasnom čašom piva u ruci. Takva bi slika prenesena na reklamni TV spot sigurno privukla pažnju kako ženske tako i muške populacije. No, je li zaista potrebno bježati od lijepog ženskog tijela i njegova povezivanja s pivom? Nismo sigurni, jer suvremene su žene prilično opterećene svojom figurom i žele se svidjeti svojem društvu. Mogu li to postići ako piju pivo? Kako ih uvjeriti da pivo ne deblja, jer mnogi misle suprotno? Kako ih upoznati i s drugim dobrobitima konzumiranja piva, o kojima smo govorili? Čini se da privlačenje žena k pivu nije jednostavan zadatak. Neki misle da se u tom poslu treba osloniti na eksperte koji će razvijati kulturu i profinjenost posluživanja i konzumiranja piva. Kao dio tog procesa treba naglašavati da je pivo prirodno i zdravo piće koje ne sadrži masti ni kolesterol.
Profinjenost podrazumijeva napuštanje posluživanja piva u velikim vrčevima, jer ništa što se servira u kanti se ne može smatrati elegantnim. Manji su volumeni ne samo zdraviji, nego omogućavaju polagano srkanje pića i duže uživanje u njemu. Čini nam se da bi u svemu tome najvažniju ulogu ipak trebale odigrati upravo žene. Takav su pristup u nas počeli koristiti vinari. U vinorodnim Županijama Lijepe Naše oni svake godine biraju vinske kraljice. U pravilu, to su lijepe, pametne i šarmantne djevojke koje su izravno ili posredno vezane uz obiteljska vinska gospodarstva ili tvrtke koje proizvode vino. Mnoge od njih ne znaju puno o vinu, ali su spremne o njemu sve naučiti i zatim koristiti to znanje i putem medijske eksponiranosti promovirati proizvodnju vina te kulture njegove ponude i potrošnje u svojoj Županiji. Ne bi li pivari mogli učiniti nešto slično kako bi zainteresirali žensku populaciju za pivo i postigli stanje u kojem će naručivanje piva u finim restoranima biti ne samo društveno prihvatljivo nego možda i preporučljivo. Uz sve to, treba uvažavati činjenicu da žene imaju drugačiji ukus nego muškarci, pa ih ne treba uvjeravati da piju nešto što ne odgovara njihovom ukusu i okusu. Neki kažu da žene uvijek imaju pravo, a to znači da za njih možda treba proizvoditi pivo koje će više odgovarati njihovom ukusu. Vjerojatno su to mirisna piva blage gorčine, poput onih voćnih, koje obožavaju i žene koje nisu nikada pile standardno gorko „muško“ pivo. U svakom slučaju, osvajanje žena kao potencijalnih potrošača piva nije lak, ni jednostavan niti brz posao. Ipak, čini nam se da bi bio ostvariv, kada bi se barem dio ogromnih marketinških sredstava što se troše na zadržavanje dosadašnji muških potrošača usmjerio na privlačenje mnogobrojnije ženske populacije.
Tko želi vidjeti više preporučujemo galeriju slika na temu žena u reklami za pivo: