Od ukupno 2180 piva iz 115 zemalja na Internet stranici svjetskih pivopija Sarajevsko pivo našlo se na vrlo dobrom 33. mjestu, čitali smo na nizu sajtova prije dvije godine. Prošle godine be-ha mediji na velika zvona dali su vijest kako njihova pjenušava perjanica šije sve odreda i na spomenutoj ljestvici drži 17. mjesto. Ljetos su javili o izvrsnoj desetoj poziciji. Danas je sarajevsko pivo – deveto.
Prenoseći ove vijesti, Oslobođenje, te mnogobrojni portali, stranice i Internet servisi, poput hh raje, Sarajevo x-coma, Cyber bulevara, Bljesak-infoa i Info Brčkog, navode kako je Sarajevsko pivo «ubjedljivo "pomelo" sve konkurente iz regiona, ali i mnoge poznate svjetske proizvođače. Tako se Tuborg pivo po sveukupnom kvalitetu plasiralo na 151. mjesto, Stella premium na 188. mjesto, slovensko Union pivo na 329. mjesto, 360. je Ožujsko pivo, 389. Nikšićko, 683. Zlatorog club pivo, Karlovačko je na 707. mjestu dok je Bavaria plasirana na 1.159. mjestu.» Od onih koji se navode kao nižeplasirani spominju se još i njemački Becks, a neki autori ponosno ističu kako je Sarajevsko pivo visoko mjesto zaslužilo isključivo svojom kvalitetom, jer nema novca i ugleda da kupi tu poziciju, ali bi ovu situaciju trebalo iskorititi kao referencu za prodor u svijet.
O čemu se tu zapravo radi? Kako je moguće da proizvod iz zemlje koja spada u pivske liliputance nadmaši na stotine i tisuće zvučnih imena iz svjetskih velesila? Tko to ocjenjuje, po kojim kriterijima? Kako se uopće dolazi do te rang liste?
Već prvi pogled na top ten potvrđuje početne sumnje i pokazuje da tu nešto nije u redu. Uvjerljivo prvi već nekoliko godina je pivo Borsodi vilagos iz Mađarske, slijedi Nail Ale iz Australije, a i na desetom mjestu je jedno australsko pivo (Dog bolter), treće je pivo iz poznate pivovare (američki Anheuser Busch), ali potpuno anonimno (Bare knuckle stout), četvrti je Aass Bayer iz Norveške, slijedi Regab iz Gabona, a tu su još Zywiec iz Poljske i Mythos iz Grčke, te njemački Franziskaner. Jedino pravo pivsko ime je upravo to zadnje – minhenski Franziskaner, ali i tu je jedan problem. Radi se o 'bijelom', dakle pšeničnom pivu, a to pivo i u Bavarskoj, gdje je najpopularnije, u ukupnoj potrošnji piva sudjeluje s manje od deset posto, pa je ocjenjivanje takvog piva u istoj kategoriji kao i svijetli lager, kao zbrajanje baba i žaba. U vrhu rang liste imamo i stout, tamno pivo gornjeg vrenja, što također nije moguće uspoređivati s ostalima, ali ni to nije sve – nalazimo ovdje čak i mješavinu piva i – limunade, pa je onda tu i komični kandidat – pivo Duff iz Južne Australije, koje je proizvedeno pod imenom piva iz crtića o obitelji Simpson, zbog čega je autor Simpsona Matt Groening, tužio pivovaru.
Čuđenju, međutim, ni tu nije kraj. Uz pivski egzotične zemlje koje su zasjele na vrh poretka, poput Mađarske, Noveške, Poljske, Grčke, Gabona i Bosne i Hercegovine, tu su još piva iz Meksika, Kenije, Latvije, Finske, Kine i Bahama, ali među 2394 piva iz 122 zemlje, koliko je sada u konkurenciji, nema ni traga nekim vrhunskim zlatastim napicima.
Na stranici koja donosi rang listu nalazi se i objašnjenje. Internet stranicu pokrenula su 1997. godine četiri mlada Švicarca, koji su uz pivo pametovali o svemu što je povezano s njihovim omiljenim pićem, pa su pokrenuli Internet servis, preko kojeg pivopije iz cijelog svijeta mogu preko ponuđenog obrasca, slati svoje 'glasove' za određeno pivo. U formularu nema nikakve ocjene, već se lita formira prema boju poslanih obrazaca. Dakle, što je više puta stigao mail s podacima o nekom pivu, to je ono više rangirano. Može li takav način 'vrednovanja' smatrati naročitom referencom, procijenite sami, no, čini se da dosta toga govori i samo ime stranice: