Imperial russian double stout

  Božic         Jeff Evans         07.01.2010.
Imperial russian double stout
Ako si niste priuštili dovoljno tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana, možete praznike produžiti za još jedan tjedan obilježavajući ruski pravoslavni Božić 7. siječnja. Ruska pravoslavna crkva još uvijek koristi julijanski kalendar, koji kasni trinaest dana za onim koji se koristi na Zapadu. Uostalom, tako rade sve pravoslavne crkve, koje su organizirane nacionalno i autokefalne su. (op.ur.)
Rusi su oživjeli običaj proslave Božića nakon pada Sovjetskog Saveza i sloma komunističkog režima. Pod komunistima Božić je bio zabranjen, pa su oni koji su htjeli sačuvati bilo kakav običaj povezan s tim blagdanom – poput kićenja božićnog drvca, razmjene darova – morali proslavu pomaknuti na neki drugi datum, kao što je recimo Nova godina. Sada se Božić opet može slaviti u terminu koji mu je namijenjen, a prethodi mu vegetarijanska prehrana Badnjak, kojom se označava završetak razdoblja posta. Za Božić djeca dobivaju darove od Djeda Mraza, s likom Santa Clausa, kojeg prati njegova unuka po imenu Snježana. Alternativno, darove dijeli baka Babuška.
 
Autentična obnova
U ovom dijelu svijeta tradicionalno prednost daju pivu tipa jaki tamni stout (Strong Dark Stout), pa priklanjajući se tom običaju, smatram posve primjerenim da za ovu priliku nazdravimo čašom, ili dvjema, Imperial Russian Stouta. Riječ je o bogatom pivu, s izraženim sladom i jače začinjenom hmeljem, koje se nekada uvozilo iz Britanije tako da se brodovima prevozilo kroz zaleđeni Baltik kako bi razgalilo srca ruskih aristokrata, naročito onih na dvoru carice Ekatarine Velike, koju ćemo u ovoj knjizi posebno spomenuti uz datum 21. travnja.
Najpoznatiji od preživjelih ruskih stouta bio je Courage's Imperial Russian Stout, ali kasnije je i on nestao, a posljednji put skuhan je u pivovari John Smith's u Tadcasteru 1993. godine. Ali, odlazak Couragea s lica zemlje potaknuo je mnoge mini pivovare u Ujedinjenom Kraljevstvu da razviju svoju vlastitu verziju toga stouta. meke od njih spomenut ćemo na drugim stranicama knjige, no zacijelo najautentičniji je ovaj koji dolazi iz pivovare Harvey's iz Sussexa.
Pivovara u Lewesu kreirala je Imperial Extra Double Stout 1999. godine, ponajprije radi izvoza u Sjedinjene Države, gdje veoma cijene takva piva velike, izražene punoće. Majstor pivar Miles Jenner u svom se receptu poveo za radom Alberta Le Coqa, belgijskog veletrgovca pivom, koji je izgradio svoju vlastitu pivovaru u sadašnjoj Estoniji, kako bi kuhao ruski stout i druga piva namijenjena tom dijelu svijeta.
Obnova toga tipa piva u pivovari Harvey's & Son je pravi dragulj, ali ljubitelji stouta odgojeni na točenom Guinnessu zasićenom dušikom, ne prihvaćaju njegov blagi okus. To je pivo s mišićima, puno i jako, s okusom slada i aromom vina, s natruhama kave u finišu. Iznenađujuće je mekano i definitivno je pivo za specijalne prilike, za nešto više od svakodnevne konzumacije, a takva prigoda j svakako današnji pravoslavni Božić.
 
Tip ruski stout
Pivovara Harvey & Son, lewes, East Sussex
Jačina 9 %
Internet www.harveysonline.co.uk
 
7. siječnja
Rođeni
Gerald Durrell (naturalist), 1925.; David Caruso (glumac), 1956.; Nicolas Cage (glumac), 1964.
Umrli
Catherine od Aragon (prva žena kralja Henrika VIII), 1536.; Trevor Howard (glumac), 1988; Hirohito (japanski car), 1989.
Događaji
Otvorena prva telefonska linija između Londona i New Yorka, 1927.; Košarkaški tim Harlem Globetrotters odigrao svoju prvu utakmicu 1927.
 
Tekst je preuzet iz knjige A Beer A Day (Jedno pivo na dan) Jeffa Evansa. Knjigu je 2008. godine izdala CAMRA (Campaign for real ale), a donosi preporuke za 366 piva iz cijelog svijeta, po jedno za svaki dan u godini. Autor prolazi kalendarom kronološkim redom, od 1. siječnja do 31. prosinca i podsjeća na značajne događaje koji su se desili na određeni datum, i s njima povezuje pojedine vrste piva. Uz svaki datum navodi i po nekoliko poznatih ličnosti koje su toga dana rođene ili umrle, te događaje toga dana.
S vremena na vrijeme posezat ćemo za ovom neobičnom knjigom.
 
S engleskog preveo Mato Pejić


Najnovije iz kategorije Božic




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće