Broj hrvatskih zanatskih pivovara vrti se oko trocifrenog i dalje se otvaraju nove. Sada craft pivovaru ima i Sinj, grad u Splitsko-dalmatinskoj županiji, središte Sinjske i Cetinske krajine. Sinj je nadaleko poznat po Sinjskoj alci, viteškoj igri s tradicijom s početka 18. stoljeća i upravo u njoj je Sinjska pivovara pronašla inspiraciju za svoje pivo.
Pivo se, naime, zove Edek, a to je ime zarobljenog konja turskog zapovjednika koji je 1715. godine vodio napad na Sinj. „Taj konj zauzima posebno mjesto u alkarskoj povorci, te se na njemu nalazi originalna oprema iz tog razdoblja,“ objašnjava Ivan Šabić, vlasnik pivovare, koji je ideju za naziv piva preuzeo iz vlastitog iskustva sudjelovanja u alkarskoj povorci. „Edek predstavlja simbol pobjede nad osmanlijskom vojskom. Omiljena je figura na alkarskom trkalištu i medu stanovnicima Sinja,“ dodaje Ivan.
To je ljubav prema alci, a što se s ljubavi prema pivu. Kako se i kada ona rodila.
„Za pivo sam se zainteresirao još za vrijeme studija, kada sam na jednom sajmu kupio knjigu o pivu. Tada sam shvatio koliko zapravo mnogo vrsta i stilova piva ima, te sam krenuo u još dublje istraživanje i učenje o pivu i načinu na koje se ono pravi.“
Jug Hrvatske općenito se smatra vinskim krajem, no craft revolucija posijala je po Dalmaciji mnoge zanatske pivovare, pa je tako jednu dobio i Sinj. Očito da osim za dobro vino svugdje ima i prostora za dobro pivo, na to smo se već naviknuli i to nam je izuzetno drago. Stoga zdušno pozdravljamo poslovni projekt Ivana Šabića.
„Craft pivo je sve prisutnije u svim krajevima Hrvatske, pa tako i u Sinju,“ kaže on. „Zahvaljujući razvoju craft pivarstva i ljudima koji svu svoju kreativnost i umijeće ulažu u kvalitetu svojih proizvoda, dovelo je do toga da se u pivu može uživati jednako kao u vinu, sto su posebno mlađe generacije jako dobro prihvatile.“
„Po stolu je Edek svojevrsni hibrid između ale piva i lagera, najbliži je stilu California common u kojem se fermentacija odvija pomoću lager kvasca na višim temperaturama karakterističnim za piva gornjeg vrenja,“ govori pivar Ivan. „Pivo pritom zadržava pitkost i svježinu lagera, ali dobiva i blage voćne i cvjetne arome koje su više prisutne u ale stilovima. Radi se o pivu blage gorčine u kojem više do izražaja dolaze sladne note poput karamele i meda.“
Ivan Šabić donedavno je radio u Njemačkoj, jednoj od svjetskih pivskih sila, što je kod Ivana samo dodatno učvrstilo naklonost prema pjenušavoj tekućini. „U Njemačkoj gotovo svako manje mjesto ima svoju lokalnu pivovaru s pivnicom, koja je centar okupljanja i druženja lokalnih stanovnika. Dugi niz godina sam obilazio te mini pivovare, te u kontaktu s njihovim vlasnicima, od kojih su mnogi i majstori pivari, skupljao znanja i savjete koji su mi itekako dobro došli prilikom bavljenja kućnim pivarstvom, ali i kod pokretanja vlastitog posla.“
Kao i u drugim branšama, pokretanje posla povezano je s dugotrajnom i složenom papirologijom, pa Ivan otkriva da je proces nabavke opreme, prikupljanja papira i dozvola za pokretanje pivovare bio prilično dugotrajan. Od ideje do same realizacije je prošlo više od godinu dana.
Trenutni kapacitet Sinjske pivovare je 1.500 litara mjesečno, no Ivan planira kupiti dodatne posude za fermentaciju, što će omogućiti povećanje kapaciteta sukladno potražnji na tržištu. Za sada je prioritet novo pivo, a Ivan Šabić nam otkriva o o kakvom je pivu riječ: „Radim na receptu za još jedno pivo pale ale stila, koje bi nudilo alternativu ljubiteljima gorčih i zahmeljenijih vrsta piva.“