Nažalost, ova vijest nema puno veze s pivom, posebno ne s – dobrim pivom. Ona govori jedino o tome kako se veliki novac pretvara u još veći i kako se u utrci za zaradom ne biraju sredstva, a to što se usput radi o pivu, nema nikakvog značaja za poteze o kojima je riječ. Kada je posrijedi igra velikih regionalnih i globalnih majstora, onda su i iznosi do te mjere relativizirani da običan smrtnik to ne može ne samo pratiti, nego ni razumjeti.
Vijest glasi da je Heineken odlučio smanjiti svoje akvizicije u Europi, a okrenuti se južnoameričkom tržištu, koje je u velikoj ekspanziji i jamči puno bolju zaradu. Ali, pogledajte ovo: češki portal Pivni obzor javlja da Heineken, koji u Češkoj ima u vlasništvu pivovaru Krušovice, u ekspanziji u Meksiku i Brazilu kupuje akvizicije tvrtke Femsa za 3,8 milijardi eura, a hrvatska virtualna inačica poslovnog dnevnika objavljuje podatak da ta ista transakcija stoji 5,3 milijarde eura. Razlika je „pukih“ milijardu i pol aura i – nikom ništa.
Česi još objavljuju ovo: tvrtke su se dogovorile da Femsa dobiva 20-postotni udio u nizozemskom Heinekenu, a dionice će preuzeti tijekom slijedećih pet godina. Osim toga dobiva pravo na imenovanje dva predstavnika u nadzorno vijeće grupe Heineken. jedan od njih dobiva funkciju zamjenika predsjednika. Heineken pretpostavlja da će spajanje akvizicija dviju kompanija do 2013. godine donijeti uštede u vrijednosti 150 milijuna eura, a svoj ulazak na tržište Meksika i Brazila smatra iznimno važnim potezom, jer je riječ u drug0om i trećem najvećem svjetskom tržištu.
Heineken u Češkoj osim Kušovica u svom vlasništvu ima i brnjensku pivovaru Starobrno, a preklani je kupio i ustecko poduzeće Drinks Union, koje udružuje pivovare Krasne i Veliko Březno, Louny i Kutna Hora.
Tako o Heinekenovoj ekspanziji u Latinsku Ameriku govore Česi, a Hrvati kažu ovako:
Vlasnik Karlovačke pivovare Heineken preuzima pivarsku diviziju meksičke kompanije Fomento Economico Mexicano (Femsa) za 5,3 milijarde eura u dionicama. Heineken će nakon akvizicije druge po veličini meksičke pivovare do 2013. godine ostvariti sinergijske učinke u visini 150 milijuna eura godišnje i dobiti snažnu poziciju na tržištima Meksika i Brazila. Nakon objave preuzimanja dionice Heinekena na vrijednosti su jučer rekordno porasle, pridodavši 6,7 posto na Amsterdamskoj burzi. Naime, Heineken zahvaljujući akviziciji pod svoj krov pridodaje brendove piva Sol, Tecate, Carta Blanca, Dos Equis i Kaiser. Također dobiva 43 posto udjela na tržištu Meksika i 9 posto u Brazilu. Sukladno dogovoru Femsa dobiva 12,5 posto udjela u Heinekenu i 14,9 posto matične kompanije Heineken Holding. Akvizicija bi se sukladno očekivanjima već za dvije godine trebale pozitivno odraziti na Heinekenovu dobit po dionici.
"Siguran sam da će ova transakcija generirati znatnu vrijednost u budućnosti za dioničare u obje kompanije", zadovoljan je predsjednik Uprave Heinekena Jean-François van Boxmeer. Interes Heinekena za Femsu ne čudi jer meksičkog pivara smatra posljednjom prilikom za pridobivanje značajnog uporišta na profitabilnom tržištu Latinske Amerike. Pogotovo uzme li se u obzir da je Meksiko četvrto najprofitabilnije tržište piva na svijetu, zahvaljujući kojem će Heineken smanjiti ovisnost o slabije rastućim tržištima u Europi. Analitičari su također pozdravili potez Heinekena. "Ovo se čini vrlo pametna akvizicija s Heinekenova stajališta", za Bloomberg je prokomentirao Ian Shackleton iz tvrtke Nomura International. U pregovore o akviziciji dijela poslovanja s proizvodnjom piva Femse nizozemski je Heineken ušao još lanjskoga rujna. Međutim, problem je, kako je lani u rujnu prenio poslovi list Financial Times, što Heineken vjerojatno ne bi ni mogao financirati ponudu za preuzimanje cjelokupnog Femsina poslovanja, uključujući tvrtkine trgovine i Coca-Cola Femsa. S druge strane analitičari su smatrali da je glavni kandidat za preuzimanje Femsine pivovare britanski SABMiller koji u Latinskoj Americi generira 22 posto prihoda i ima ukupno 139 pivovara diljem svijeta. Heineken je kao i drugi najveći pivari posljednje desetljeće krenuo u akvizicije izvan zapadne Europe zbog usporavanja prodaja pive u toj regiji. Interbrew, koji se preklani spojio s američkim Anheuser-Buschom u AB InBev, najveći je pivar u Latinskoj Americi. SAB Miller se zahvaljujući akviziciji Bavarie prije pet godina proširio u Kolumbiji.
Cijeli tekst Poslovnog dnevnika pročitajte
ovdje.