Kada je riječ o cijeni piva u Europi prvo što će vam pasti na pamet, i što je apsolutno točno, a i dovoljno, jeste da je ono najskuplje na sjeveru, u Skandinaviji, a najjeftinije na jugu, na Balkanu. No, ipak je zgodno zaviriti u statističke tablice i usporediti cijenu od države do države, ovoga puta, Europske unije.
Riječ je, dakako, o prosječnim cijenama, jer jasno je da ne stoji jednako krigla piva u Zagrebu i Gluhoj Bukovici. A koliko ćete u prosjeku platiti pola litre domaćeg, dakle lokalnog, točenog piva u Europskoj uniji doznao je portal Numbeo, a preveli i prenijeli i mnogi naši web servisi. Mi članak prenosimo s portala Poslovni dnevnik:
Znate li koliko košta pivo u Europskoj uniji? Numbeo ima podatke. Riječ je o najvećoj svjetskoj bazi podataka korisnika o gradovima i državama diljem svijeta.
Na internetskim stranicama Numbea mogu se naći aktualni podaci o svjetskim životnim uvjetima, odnosno sve od cijene troškova života do zdravstvene skrbi ili stope kriminala, prenosi punkufer.
Numbeo pruža i prosječne cijene životnih namirnica – od iznosa koji treba platiti za kruh u trgovini do večere u restoranu. A koliko novaca treba izdvojiti za domaće točeno pivo u kafiću?
Najjeftinije ćete proći u Rumunjskoj gdje pola litre točenog piva u prosjeku stoji 1,62 eura. To je 77 centi manje nego u Hrvatskoj za koji Numbeo piše kako prodaje pola litre po 2,39 eura.
Slovenci za istu količinu piva plaćaju 2,80 eura, a najskuplje pivo pije se na sjeveru Europe, točnije u Finskoj. Pola litre točenog domaćeg piva u Finskoj stoji čak 7 eura.
Koliko ćete u prosjeku platiti pola litre domaćeg točenog piva u Europskoj uniji, otkrijte u nastavku teksta.
CIJENA ZA POLA LITRE TOČENOG PIVA DOMAĆE PROIZVODNJE U DRŽAVAMA UNIJE PREMA NUMBEU:
Za one koji žele znati više:
Europe: Prices by City of Domestic Beer (0.5 liter draught) (Restaurants)