Dvanaest savjeta za ljetno uživanje u pivu

  Pivske raznolije         P.N.         12.07.2008.
Dvanaest savjeta za ljetno uživanje u pivu
Nekada se pivo pilo samo tijekom ljeta i jeseni, ali još davno tehnologija i mogućnosti čuvanja piva dokinuli su njegov strogo sezonski karakter. Puno duže trajalo je prihvaćanje cjelogodišnjeg pijenja piva, a ni danas većina pivopija ne zna kako ljeti osigurati potpuni užitak u omiljenom napitku. Stoga pročitajte tucet savjeta koji će vam u tome pomoći.
Pivo je u Češkoj republici bez ikakvog premca najomiljeniji napitak. Ali, za vrućih ljetnih mjeseci, ponekad je problematično uživati u pivu jednako dobro kao zimi. Zahmeljeni sok se brže grije, a kad točite iz vlastitog bureta i pipe, stvar je još složenija. Stoga je češki Internet portal novinky.cz angažirao glavnog majstora sladara pivovare Gambrinus iz Plznja, Jana Hlaváčeka, da posavjetuje pivopije.
Pivo u gostionici, vrtnoj pivnici ili na festivalu
U ljetnim mjesecima skoči živa u termometru često i iznad tropskih 30 stupnjeva Celzija. Idealna temperatura piva za konzumaciju je pak 7-8 stupnjeva, pa je jasno da je hlađenje piva zahtjevnije nego u hladnijim razdobljima.
1. U ljeto naručujte radije trodecovku, nego politru, tako će biti uvijek svježe i pravilno ohlađeno.
2. U toplim razdobljima preferirajte čaše debljih stjenki, koje duže zadržavaju niže temperature. Jako je važno da se čaša prije točenja isplahne i ohladi studenom vodom.
3. Dobro pivo ljeti će vam prije natočiti u onoj gostionici koja ima hladni prostor za skladištenje buradi ili tank.
4. Ako se pivo toči u krigle, radije idite tamo gdje imaju prozirne krigle. Tako ćete vidjeti koliko vam je piva pipničar natočio, jer pivo se ipak pije i očima.
Pivo u vrču
U ljetnu atmosferu spada svakako i predvečernje druženje na grijanoj terasi i pijenje piva koje ste u vrču donijeli iz gostionice.
 
5. Prije točenja piva, vrč uvijek isplahnite, a na neko vrijeme držite u njemu hladnu vodu, da se dobro ohladi.
6. Za točenje piva bolji su vrčevi od kamena ili keramike, oni štite pivo od svjetla i bolje drže temperaturu. Bolji je vrč s uskim grlom, a idealan je s metalnim poklopcem, koji će zadržati ugljični dioksid, koji se prirodno nalazi u pivu, a također onemogućava pristup zraka, odnosno hlapljenje piva.
7. Vrč bi trebao imati poznatu zapreminu, tako da gostioničar može točiti izravno iz pipe.
8. Pazite na gostioničara, kako bi vam pivo točio oprezno i bez pjene. Tako CO2 neće prijevremeno otići, a pjena će se stvoriti kad budete pivo točili iz vrča u čaše.
 
Vrtni party uz burence piva
Ljetno razdoblje mami na priređivanje privatnih vrtnih zabava, gdje s prijateljima uživati u toplim večerima. Većina ljudi, međutim, dvoji da li u takvim prigodama uzeti bure, gajbu piva, ili pak karton limenki.
 
9. Bure kupine dan ranije i čuvajte ga u tamnom hladnom podrumu, gdje će se najbolje ohladiti.
10. Prije točenja bure oprezno prenesite, a posebno pazite da ga ne kotrljaju.
11. Bure, pipa i crijevo smjestite u hladu, a bure prekrijte mokrom krpom, da se pivo nepotrebno ne grije, a hladionik da bude izložen najmanjoj toplotnoj razlici.
12. Opremu za točenje spojite barem 30 minuta prije samog točenja. Hladionik će se ohladiti na idealnu radnu temperaturu.


Najnovije iz kategorije Pivske raznolije




Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.
Prihvaćam sve kolačiće