Sigurno znate onu pošalicu u kojoj se zdvaja nad modernim vremenima u kojima je telefon bez tipki, brak bez obaveza, zima bez snijega a ljeto bez sunca, pa onda ljudi bez mozga, kava bez kofeina, coca cola bez šećera a pivo bez – alkohola. Sve je to u redu, šaljivo je to i žaoka je naoko opravdana, kod svega, osim kod piva. Pivo je i po definiciji osvježavajuće pića s niskim udjelom alkohola, pa zašto ne bi bilo i – bez! Davno smo još shvatili da je dobro da postoji pivo bez maligana, za one koji se žele okrijepiti, a moraju za volan. Evo u Češkoj, koja je treća u Europi, a prva u socijalističkom svijetu, ovladala tehnologijom proizvodnje bezalkoholnog piva, upravo slave 50. rođendan prvog piva bez alkohola.
Prije pola stoljeća povijesno jedinstven eksperiment označio je početak puta prvog bezalkoholnog piva na čehoslovačkom i istočnoeuropskom tržištu. Tim stručnjaka, okupljen na inicijativu tadašnje Glavne uprave pivovara i uz blagoslov Centralnog komiteta Komunističke partije Čehoslovačke Republike, izumio je tehnologiju koja je postavila temelje za masovno širenje bezalkoholnih piva. Bila je 1975. godina, kada je skupina volontera, muškaraca i žena, postupno popila jednu do četiri politre dotad nepoznatog piva, a nakon otprilike tri četvrt sata, medicinski stručnjaci su im uzeli krv. Ista stvar je kasnije ponovljena.
Piše češki portal Aktualne.cz
Dva neovisna forenzička vještačenja tada su potvrdila da u prikupljenoj krvi nema tragova alkohola. I rođen je Pito. Bezalkoholno pivo s maksimalnim udjelom alkohola od 0,5 posto, nazvano po kratici riječi pivo – auto. Tako je prije 50 godina tadašnja Čehoslovačka postala prva od zemalja bivšeg Istočnog bloka i, prema dostupnim informacijama, treća u cijeloj Europi - nakon Švicarske i Njemačke, s bezalkoholnim pivom. Osnovni razvoj odvijao se u Praškom istraživačkom institutu za pivovare. Naknadna ispitivanja, a zatim i "komercijalna" proizvodnja u nacionalnom poduzeću Južnočeške pivovare - podružnici II Budejovice (tada Samson, prije Budějovice građanska pivovara a danas ponovno Samson).
Rezultati oba uvodno spomenuta eksperimenta bili su povoljni, prema članku u časopisu Kvasný průmysl iz 1976. „Oba sudska vještaka jednoglasno su izjavila da na temelju eksperimentalno utvrđenih rezultata mogu preporučiti pivo Pito kao bezalkoholno piće u smislu Zakona 120 od 19. prosinca 1962., prikladno za vozače motornih vozila i za radnike čiji posao zahtijeva povećanu koncentraciju i pažnju“, napisao je u časopisu Jiří Cuřín, jedan od pivarskih stručnjaka koji su sudjelovali u razvoju češkog bezalkoholnog piva.
Međutim, časopis spominje i druge "izumitelje" i koautore Pita: Vladimíra Černohorského (koautora, na primjer, dia piva), Josefa Faktora, Gastona Klazara i Jiříja Taranta. Među njima je i Miloš Musil, ikona pivara iz Samsona, a kasnije i Platana u Protivínu.
Bezalkoholno pivo može se proizvoditi na nekoliko načina. Na primjer, uklanjanjem (isparavanjem) alkohola iz klasično kuhanog piva. Češki autori izumili su i patentirali princip fermentacije, koja se prekida prije nego što kvasac, trošeći šećer u sladovini, proizvede više od pola posto alkohola. I druge domaće pivovare usvojile su tehnologiju iz Českih Budejovica prije Baršunaste revolucije. Pito se tako proizvodio na nekoliko mjesta u republici i u znatno drugačijoj kvaliteti. Usput, i danas se kuha u Samsonu u Budějovicama. Prema riječima Daniela Dřevikovskog, izvršnog direktora Samsona, trenutni recept temelji se na originalnom. Međutim, koriste se nove tehnologije, posebno nakon opsežne rekonstrukcije pivovare za pola milijarde kruna, koju je između 2014. i 2017. godine proveo sadašnji vlasnik, američko-belgijska grupa AB InBev.
„Nakon Baršunaste revolucije, pasterizacija se počela koristiti za produljenje roka trajanja Pita, zatim je 1990-ih Pito bio prvo bezalkoholno pivo u Češkoj koje se punilo u KEG bačve od nehrđajućeg čelika i trenutno se proizvodi u higijenski potpuno čistom, zatvorenom krugu bez pristupa kisika i mikroorganizama“, opisuje Dřevikovský. Međutim, tijekom proteklih 50 godina Pito se suočio s golemom konkurencijom. Pogotovo posljednjih godina. Tome svjedoči i ukupna proizvodnja bezalkoholnih piva u zemlji. U godini Pitovog rođenja proizvedeno je tri tisuće hektolitara ovog pića, pet godina kasnije, 1980., 43 tisuće, a prošle godine 1,6 milijuna hektolitara - uglavnom zahvaljujući aromatiziranim varijantama. U Češkoj postoje deseci marki i naziva bezalkoholnih piva, često evocirajući izvornu namjenu pijenja za vozače - primjerice, Vozka iz pivovare Svijany, Moto Brouk iz Nove Pake. Međutim, bezalkoholno pivo postalo je gotovo obavezno u ponudi mnogih mikropivovara. Pivo je dobilo i nekoliko nagrada na degustacijskim natjecanjima, slično kao Švestka iz Bernarda iz Humpolca, suho hmeljeni bezalkoholni Bakalář iz Rakovníka, te Birell iz Plzeňského Prazdroja, koji danas vlada cijelom kategorijom bezalkoholnih piva, kao najprodavaniji primjerak te vrste.