Sami kraj prošle godine donio je znamenitom pivu Budvar izČeških Budějovica novi bod u utakmici s američkim imenjakom. Dobivena je novabitka, no rat je i dalje u pat poziciji. Ovoga puta, sud u Luksemburgu presudioje da američko pivo Budweiser iz pivovare Anheuser Busch ne smije u Europikoristiti naziv Bud. Protiv ove odluke Amerikanci mogu podnijeti žalbu u rokuod dva mjeseca. Podsjetimo, ovaj spor star je više od jednog stoljeća, apostupak u Luksemburgu vođen je od 1996. godine, kada su Amerikanci počelipodnositi pritužbe Uredu za harmonizaciju na unutrašnjem tržištu (OHIM).
OHIM inače izdaje registracije koje vrijede za sve zemlječlanice Europske unije, i automatski se širi na novoprimljene zemlje. Ured jenajprije odlučio u korist američkog Budweisera, nakon čega su Česi dugobezuspješno podnosili prigovore, pa su na kraju tužili sam OHIM, što jeluksemburški sud prihvatio i u prvom stupnju poništio odluku koja pogodujeAmerikancima. „Pozdravljamo odluku suda, koji je prihvatio naše argumente iponištio registraciju lokalnih zaštitnih znakova Bud. Ova sudska odluka jačapoziciju brenda Budějovicki Budvar u zemljama Europske unije,“ rekao jeglasnogovornik pivovare iz Budějovica Petr Samec. „Navijam za Budvar, a američkidečki neka idu k vragu,“ prokomentirao je sudski epilog jedan stalni gostbuidjejovicke gostionice Na Šumavi, dodajući kako su se Amerikanci već dovoljnoproširili. Nova situacija omogućuje češkom Budvaru stabilnije pravnookruženje za razvijanje trgovačkih odnosa u zemljama Unije. Da je ostalaregistracija američkog Buda, to bi značilo nastavak pojedinačnih sudskihsporova u pojedinim zemljama. Naime, otkako je sve krenulo, još kajem 19.Stoljeća, kada su u Americi napravili kopiju češkog piva, ali su ime i znakregistrirali u uredu za patente, počeli su i problemi. Iz toga vremena datirajui prvi sudski sporovi, a kada je američki Anheuser Busch započeo europskuekspanziju, broj sporova je značajno porastao, jer se u svakoj državi vodiposeban postupak. Odluke sudova su različite, pa je to dovelo do mnogihvarijanti u imenima dvaju piva i njihovim zaštitnim znakovima. Primjerice,odnedavno se u Americi češki Budvar plasira na tržište pod imenom Czechvar.Također ima raznih pristupa u zaštiti imena – negdje se ono šiti kaozemljopisno porijeklo, a drugdje kao zaštitni znak. Još ranije Amerikanci su uvećini europskih zemalja izgubili pravo koristiti ime Budweiser, pa otuda dolazirasprostranjenost naziva Bud, a nova odluka suda u Luksemburgu mogla bi za toime postati presedan i obrazac za cijelu Europsku uniju. U vremenu od 2000. Do2007. Godine okončano je ukupno 111 sudskih sporova i pravnih rasprava, koje jeBuějovicki Budvar vodio u svrhu zaštite svoga znaka. U 80 slučajeva Česi subili uspješni, a pet sporova završilo je remijem. Međutim, kako već rekosmo,sve su to samo bitke u beskonačnom ratu kojemu se kraj ne nazire. Ljetos jebilanca bila ovakva: u 11 država vodilo se 15 sudskih sporova i 35 pravnihrasprava pred uredima za patente.
Pivovara Budějovický Budvar dugi je niz godina jedno odnajuspješnijih proizvođača namirnica u Češkoj republici, a gotovo polovicaproizvodnje završio u izvozu u pedeset država diljem svijeta. Prošle godineproizvela je milijun i 253 tisuće hektolitara piva, a prihod od 302 milijunačeških kruna veći je za 17 posto nego godinu dana prije.
Naše web stranice koriste kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.
Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje.